REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowy split payment obejmie także towar o wartości 100 zł

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Obowiązkowy split payment obejmie także towar o wartości 100 zł
Obowiązkowy split payment obejmie także towar o wartości 100 zł
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Już od 1 listopada 2019 r. split payment stanie się obowiązkowy w niektórych branżach oraz zmienią się zasady solidarnej odpowiedzialności za VAT. Ekspercie podkreślają, że jeśli faktura będzie dotyczyła nabycia smartfona za 100 zł, to sprzedawca będzie musiał oznaczyć ją słowami "mechanizm podzielonej płatności", nawet gdyby wartość pozostałych zakupów, nieobjętych tych mechanizmem, była wielokrotnie większa.

Nabywca, który dostanie taką fakturę, będzie musiał zapłacić w podzielonej płatności jedynie za towar "wrażliwy", czyli za smartfona. Należność za pozostałe zakupy objęte tą samą fakturą przeleje na zwykły rachunek sprzedawcy, chyba że wybierze również split payment - z tym że już na zasadzie dobrowolności.

REKLAMA

Autopromocja

Podobnie ma być z solidarną odpowiedzialnością za VAT. Jeśli cała faktura będzie opiewała na kwotę poniżej 15 tys. zł, a przykładowo tylko jedna pozycja będzie dotyczyć towarów wrażliwych (np. smartfona), to odpowiedzialność solidarna "będzie stosowana wyłącznie w zakresie części podatku proporcjonalnie przypadającej na dostawę towarów z załącznika nr 15, czyli w zakresie konkretnej pozycji na fakturze".

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP.

Nowe zasady rozliczeń mają obowiązywać od 1 listopada br., gdy split payment stanie się obowiązkowy w niektórych branżach oraz zmienią się zasady solidarnej odpowiedzialności za VAT.

Polecamy: Najnowsze zmiany w VAT. Sprawdź!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Zasady podzielonej płatności

Zasadniczo, zgodnie z nowelizacją VAT (jest już po Senacie, wróciła do Sejmu), obowiązkowy split payment będzie dotyczył towarów wrażliwych (wymienionych w nowym załącznik nr 15 do ustawy o VAT, czyli np. złomu, stali, smartfonów, laptopów, części samochodowych), gdy faktura będzie opiewała na kwotę przekraczającą 15 tys. zł. Oznacza to, że sprzedawcy będą musieli wszystkie faktury na kwotę powyżej 15 tys. zł, obejmujące choćby jedną z pozycji z załącznika nr 15, oznaczać słowami "mechanizm podzielonej płatności".

Kluczowy będzie próg 15 tys. zł. Zgodnie z wyjaśnieniami MF nabywcy nie będą musieli w takim przypadku automatycznie opłacać całej faktury w modelu podzielonej płatności, ale tylko kwotę odnoszącą się do towaru z załącznika nr 15.

Zmienią się też zasady odpowiedzialności solidarnej nabywcy za VAT sprzedawcy. Nowelizacja zakłada, że odpowiedzialność taka będzie stosowana jedynie do faktur poniżej 15 tys. zł i jedynie w odniesieniu do towarów z załącznika 15.

Czy decyzja KE na to pozwala?

REKLAMA

Stanowisko MF oraz nowe przepisy o VAT budzą wątpliwości Krystiana Łatki, doradcy podatkowego z Instytutu Studiów Podatkowych. Jego zdaniem są one sprzeczne z decyzją derogacyjną Rady UE, która pozwoliła Polsce na objęcie obowiązkowym split paymentem określonych towarów wrażliwych (wymienionych w nowym załączniku nr 15).

Ekspert przyznaje, że z pkt 18a dodawanego w art. 106e oraz z nowego art. 108a ust. 1a ustawy o VAT faktycznie wynika, że wystarczy jakakolwiek pozycja z załącznika 15, by sprzedawca miał obowiązek oznaczenia faktury jako "mechanizm podzielonej płatności", a nabywca - zapłaty w split paymencie.

- Problem polega na tym, że wówczas obowiązkowo split paymentem zostaną objęte również towary i usługi, które nie są wymienione w decyzji derogacyjnej. Decyzja derogacyjna dotyczy tylko towarów i usług z załącznika, a nie faktur zawierających towary z tego załącznika - argumentuje Krystian Łatka.

Jego zdaniem wykładnia zgodna zarówno z decyzją derogacyjną, jak i z prawem UE powinna prowadzić do wniosku, że jeśli na fakturze są towary z załącznika nr 15, ale ich łączna wartość brutto jest poniżej ustawowego progu, to całą fakturę (o wartości ponad 15 tys.) można zapłacić zwykłym przelewem, a więc poza split paymentem.

Ekspert spodziewa się, że stanowisko MF skłoni podatników do fakturowania osobno towarów i usług z załącznika nr 15, by nie blokować sobie przepływu środków w pozostałym zakresie.

- Skoro ustawodawca zrezygnował z odwołania do pojęcia "jednolitej gospodarczo transakcji" (dotychczasowy art. 17 ustawy), to nie będzie przeszkód, by podatnik osobno fakturował towary i usługi z załącznika nr 15 i osobno pozostałe, nawet gdy dostawa lub usługa ma miejsce na podstawie tej samej umowy (tego samego zamówienia) - uważa Krystian Łatka.

Zdaniem Tomasza Groszyka, radcy prawnego i menedżera w Crido, takie działanie może jednak spotkać się reakcją organów podatkowych. Podniosą one zarzut sztucznego dzielenia transakcji w celu uniknięcia obligatoryjnego split paymentu.

Podzielą nie płatność, lecz fakturę

Stanowisko MF oznacza, że nabywcy będą mieli dwa wyjścia:

  • będą musieli sprawdzać, które pozycje na fakturze muszą zapłacić w split paymencie, a których nie, i jedną fakturę opłacą dwoma przelewami, albo
  • z wygody opłacą całą fakturę w modelu podzielonej płatności.

Eksperci spodziewają się, że wybór będzie padał na to drugie rozwiązanie. Nikt raczej nie będzie opłacał jednej faktury dwoma przelewami, bo oznaczałoby to dla niego mnożenie operacji bankowych i ewidencyjnych.

- Podatnicy lubią uproszczenia. Niektórzy z góry zakładają stosowanie split paymentu do wszystkich transakcji, również tych, które nie mają z tym mechanizmem nic wspólnego - mówi Tomasz Wagner, starszy menedżer w EY.

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

- Ucierpi na tym wystawca faktury, bo jego płynność finansowa może zostać zagrożona wskutek zamrożenia części środków na rachunku VAT - dodaje Tomasz Groszyk.

Chodzi o uszczelnienie

Ekspert Crido przypomina, że podzielona płatność to element uszczelniania VAT. - Obowiązek oznaczenia faktury dokumentującej kilka świadczeń - zarówno objętych obowiązkową podzieloną płatnością, jak i innych, niewymienionych w załączniku nr 15 - służy dokładnie temu samemu celowi - mówi Tomasz Groszyk.

Jego zdaniem Ministerstwo Finansów liczy na to, że branże objęte obowiązkowo tym sposobem rozliczenia będą "zarażać" nim własnych dostawców - również tych działających w obszarach gospodarki, nieobjętych obowiązkiem dzielenia płatności. ©℗

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA