reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Zmiany VAT 2019-2020

Zmiany VAT 2019-2020

Obecne zmiany w VAT to prawdziwa rewolucja. Nowe regulacje to nie kosmetyczne korekty przepisów, a poważne, daleko idące modyfikacje zasad rozliczania podatków. Zmiany będą wprowadzane w kilku termiach. Pierwsze obowiązują już od września 2019, a kolejne wejdą: w listopadzie 2019 r., styczniu oraz kwietniu 2020 r. W przypadku niektórych nowych regulacji brak prawidłowego wdrożenia może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji.

Od 1 września br. zaczęła obowiązywać biała lista podatników oraz została ograniczona możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Biała lista dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej KAS  i jest to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Wykaz zawiera dane, które są niezbędne do sprawdzenia kontrahentów, bezpieczeństwa transakcji i dochowania należytej staranności podczas prowadzenia działalności biznesowej. Z białej listy przedsiębiorca uzyska wiedzę o aktualnym statusie kontrahentów na wybrany dzień oraz o tym, co działo się z jego kontrahentem na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Już od listopada 2019 roku split payment będzie obowiązkowy dla najbardziej narażonych na oszustwa podatkowe branż i produktów. Głównie chodzi o paliwa, stal i wyroby stalowe, złom i odpady, metale szlachetne i nieszlachetne. Ponadto split payment będzie obejmował np. tablety, smartfony, konsole, usługi budowalne. Podzielona płatność będzie dotyczyć także zapłaty za części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria. Także od listopada przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wiążącą informację stawkową (WIS), mimo że ma ona obowiązywać dopiero w 2020 roku. WIS ma zagwarantować ochronę w przypadku kontroli przez organy podatkowe. Dodatkowym plusem WIS będzie powiązanie z towarem tzn. będą mogły się nią posługiwać podmioty, do których została adresowana, jak i ci, którzy sprzedają dany produkt.

Natomiast początek 2020 roku to jeden numer konta do rozliczeń przedsiębiorców z fiskusem. Każdy podatnik otrzyma indywidualny i przypisany mu mikrorachunek podatkowy przeznaczony do dokonywania wpłat podatkowych. Takie samo rozwiązanie w zakresie wpłat składek na ubezpieczenie społeczne funkcjonuje już w ZUS.

Od kwietnia 2020 zacznie obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Celem matrycy będzie uporządkowanie i ujednolicenie stawek VAT w podobnych kategoriach produktów np. wyrobach ciastkarskich i piekarskich czy owocach.

Wszystkie najnowsze zmiany VAT zostaną omówione podczas październikowych warsztatów przez doświadczonego trenera RADOSŁAWA KOWALSKIEGO.

Udział w warsztatach Zmiany VAT 2019-2020 pozwoli na rzetelne przygotowanie się do stosowania nowych regulacji w praktyce!

Warsztaty odbędą się w trzech miastach: Warszawie, Poznaniu oraz Katowicach. Zapraszamy do rejestracji i zapoznania się z programem:

21 października Warszawa http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych/

24 października Poznań http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych-poznan/

5 listopada Katowice http://ideoria.pl/szkolenia/akademia-vat-dla-biur-rachunkowych-katowice/

Przyg. A.Bartnicka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama