REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK
Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

REKLAMA

REKLAMA

Przy ustaleniu terminu objęcia obowiązkiem przesyłania JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) ma znaczenie status (wielkość) konkretnego przedsiębiorcy. Przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że dana spółka z o.o. traci status osoby prawnej. Wobec tego taka spółka (jeżeli jest średnim przedsiębiorcą) ma obowiązek składania pliku JPK dotyczącego ewidencji VAT począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL).

Autopromocja

Spółka z o.o. w podatkowej grupie kapitałowej

O interpretację zwróciła się spółka z.o.o będąca średnim przedsiębiorcą, która przynależy do podatkowej grupy kapitałowej.

W związku z wprowadzaniem począwszy od 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK) Spółka miała wątpliwości co do terminu składania JPK, który ją obowiązuje.

Spółka zadała więc pytanie, czy jej przynależność do podatkowej grupy kapitałowej powoduje konieczność comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) już od 1 lipca 2016 r.?

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Terminy wdrażania JPK

Przypomnijmy, że przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej są zobowiązane:

     ▪         od 1 lipca 2016r. - duże podmioty,

     ▪         od 1 lipca 2018r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Natomiast obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT obowiązuje od:

     ▪         1 lipca 2016 r. - duże podmioty

     ▪         1 stycznia 2017r. - małe i średnie podmioty

     ▪         1 stycznia 2018r. - mikro przedsiębiorcy.

Wobec powyższego średni przedsiębiorcy zobowiązani są:

     ▪         przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej od 1 lipca 2018 r. oraz

     ▪         comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Definicja średniego przedsiębiorcy

Za średniego przedsiębiorcę – w myśl art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1.           zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2.           osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

Zdaniem Spółki wg definicji średniego przedsiębiorcy i zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej, zobowiązana jest do comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL) uznał to stanowisko za prawidłowe.

 

Obowiązek sporządzania i przekazywania informacji w myśl art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej

Organ podatkowy przypomniał, że wg art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:

1) na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;

2) bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;

3) w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Ponadto, z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej wynika obowiązek przekazywania - bez wezwania organu podatkowego - przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, że przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że spółka z o.o. przestaje być osobą prawną. Dlatego, jeżeli spółka spełnia warunki definicji średniego przedsiębiorcy, to ma obowiązek przesyłania plików JPK od 1 stycznia 2017 r. W tym także obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT  (tu począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. – do 25 lutego 2017 r.).

Warto przypomnieć, że już wcześniej Ministerstwo Finansów informowało, że podatkowa grupa kapitałowa nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazywania ksiąg podatkowych (w tym ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) w formie JPK.  Nie prowadzi bowiem ksiąg podatkowych. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do przesyłania plików JPK mogą być spółki wchodzące w skład takiej grupy.

(…) każda ze spółek wchodzących w skład PGK, winna indywidualnie ustalić datę (obowiązku wdrożenia JPK_VAT – przypisek PH)) bazując na kryteriach wielkości danego podmiotu i rozmiaru jego działalności, które zostały powiązanie z zatrudnieniem średniorocznym oraz rocznym obrotem netto lub sumą aktywów bilansu (art. 104 - 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Więcej: JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów


Zmiany w ewidencji VAT od 1 stycznia 2017 r.

Przy okazji Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach  przypomniał, że po nowelizacji z 13 maja 2016 r., art. 109 ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że podatnicy (z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej.

Ewidencja ta powinna zawierać w szczególności dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego, kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Przepis ten wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA