reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

Każdy członek podatkowej grupy kapitałowej musi składać swoje odrębne pliki JPK

Przy ustaleniu terminu objęcia obowiązkiem przesyłania JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) ma znaczenie status (wielkość) konkretnego przedsiębiorcy. Przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że dana spółka z o.o. traci status osoby prawnej. Wobec tego taka spółka (jeżeli jest średnim przedsiębiorcą) ma obowiązek składania pliku JPK dotyczącego ewidencji VAT począwszy od 1 stycznia 2017 r.

Tak zinterpretował przepisy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji podatkowej z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL).

Spółka z o.o. w podatkowej grupie kapitałowej

O interpretację zwróciła się spółka z.o.o będąca średnim przedsiębiorcą, która przynależy do podatkowej grupy kapitałowej.

W związku z wprowadzaniem począwszy od 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego (dalej: JPK) Spółka miała wątpliwości co do terminu składania JPK, który ją obowiązuje.

Spółka zadała więc pytanie, czy jej przynależność do podatkowej grupy kapitałowej powoduje konieczność comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT) już od 1 lipca 2016 r.?

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

 Terminy wdrażania JPK

Przypomnijmy, że przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej są zobowiązane:

     ▪         od 1 lipca 2016r. - duże podmioty,

     ▪         od 1 lipca 2018r. - mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Natomiast obowiązek comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT obowiązuje od:

     ▪         1 lipca 2016 r. - duże podmioty

     ▪         1 stycznia 2017r. - małe i średnie podmioty

     ▪         1 stycznia 2018r. - mikro przedsiębiorcy.

Wobec powyższego średni przedsiębiorcy zobowiązani są:

     ▪         przekazywać pliki JPK na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej od 1 lipca 2018 r. oraz

     ▪         comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT od 1 stycznia 2017 r. 

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Definicja średniego przedsiębiorcy

Za średniego przedsiębiorcę – w myśl art. 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1.           zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz

2.           osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.

Zdaniem Spółki wg definicji średniego przedsiębiorcy i zgodnie z zapisami Ordynacji podatkowej, zobowiązana jest do comiesięcznego przekazywania pliku JPK_VAT dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 9 września 2016 r. (nr IBPP1/4512-480/16-1/AL) uznał to stanowisko za prawidłowe.

 

Obowiązek sporządzania i przekazywania informacji w myśl art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej

Organ podatkowy przypomniał, że wg art. 82 § 1 Ordynacji podatkowej osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane do sporządzania i przekazywania informacji:

1) na pisemne żądanie organu podatkowego - o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo z prawa pracy, mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób lub jednostek, z którymi zawarto umowę;

2) bez wezwania przez organ podatkowy - o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego;

3) w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych ustawach.

Ponadto, z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej wynika obowiązek przekazywania - bez wezwania organu podatkowego - przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, informacji o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreślił, że przynależność do podatkowej grupy kapitałowej na gruncie podatku dochodowego nie powoduje, że spółka z o.o. przestaje być osobą prawną. Dlatego, jeżeli spółka spełnia warunki definicji średniego przedsiębiorcy, to ma obowiązek przesyłania plików JPK od 1 stycznia 2017 r. W tym także obowiązek comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT  (tu począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r. – do 25 lutego 2017 r.).

Warto przypomnieć, że już wcześniej Ministerstwo Finansów informowało, że podatkowa grupa kapitałowa nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazywania ksiąg podatkowych (w tym ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) w formie JPK.  Nie prowadzi bowiem ksiąg podatkowych. Natomiast podmiotami zobowiązanymi do przesyłania plików JPK mogą być spółki wchodzące w skład takiej grupy.

(…) każda ze spółek wchodzących w skład PGK, winna indywidualnie ustalić datę (obowiązku wdrożenia JPK_VAT – przypisek PH)) bazując na kryteriach wielkości danego podmiotu i rozmiaru jego działalności, które zostały powiązanie z zatrudnieniem średniorocznym oraz rocznym obrotem netto lub sumą aktywów bilansu (art. 104 - 106 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Więcej: JPK_VAT, ewidencja VAT – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama