REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać
Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Formularz VAT-7, czyli podstawowe narzędzie służące rozliczeniu podatków od towarów i usług. Kto powinien go złożyć, gdzie i w jakim terminie? Już dziś VAT-7 w pigułce.

Kto powinien złożyć formularz VAT-7?

Autopromocja

Deklarację na formularzu VAT-7 mają obowiązek złożyć podatnicy, o których mowa  w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, którzy obowiązani są do składania deklaracji za okresy miesięczne (zgodnie z art. 99 ust. 1).

Z założenia obowiązane są zatem: jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, jeżeli podlegają VAT. Tutaj należy zauważyć, że za działalność gospodarczą uznaje się przede wszystkim działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym pozyskujących zasoby naturalne (i rolników) oraz działalność osób wykonujących wolne zawody, które są czynnymi podatnikami VAT z ustawowymi wyłączeniami. Wyjątki mogą dotyczyć między innymi drobnych przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązku składania miesięcznych deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim terminie należy przesyłać dokumenty?

Formularz VAT-7 dotyczy okresu jednego miesiąca. Będzie on więc składany przez przedsiębiorców do 25 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, za który składa się deklaracje. Dla przykładu do 25 sierpnia, należy złożyć deklarację za miesiąc lipiec na formularzu VAT-7. Podmioty rozliczające się kwartalnie skorzystają natomiast z deklaracji zawartej w VAT-7K (tutaj: do 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października i 25 stycznia). W przypadku gdy dzień złożenia dokumentów przypada w sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, termin ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.

Jak złożyć dokumenty?

W związku z unowocześnianiem całego systemu administracji podatkowej wprowadzono możliwość wysyłania większości dokumentów do fiskusa w formie elektronicznej. Dla większości formularzy jest to na razie opcja, jednak docelowo przesyłanie dokumentów rozliczeniowych wyłącznie przez internet ma być jedynym sposobem kontaktu z urzędami skarbowymi. Z tego powodu dla części formularzy (w tym dla formularza VAT-7) już wprowadzono obowiązek korzystania wyłącznie z dokumentów w formie elektronicznej. W tym celu należy używać specjalnych dokumentów interaktywnych lub oprogramowania księgowego – przesłanie formularza w formie załącznika do wiadomości e-mail nie jest prawidłowe.

Gdzie należy przesłać formularz VAT-7?

Pomimo wprowadzenia wersji elektronicznej formularza, należy pamiętać o prawidłowym określeniu właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcom zostało ułatwione zadanie, ponieważ usunięte zostały rozbieżności właściwości urzędów pomiędzy ordynacją podatkową, a zasadami VAT. Oznacza to, że formularz VAT-7 składamy do urzędu zgodnego z adresem zamieszkania podatnika – w przypadku osób fizycznych, lub urzędu właściwego zgodnie z siedzibą – dla innych podmiotów gospodarczych.

Uwaga! Nawet zerowa deklaracja VAT musi trafić do urzędu skarbowego.

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA