REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać
Deklaracja VAT-7 – kto i kiedy musi składać
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Formularz VAT-7, czyli podstawowe narzędzie służące rozliczeniu podatków od towarów i usług. Kto powinien go złożyć, gdzie i w jakim terminie? Już dziś VAT-7 w pigułce.

Kto powinien złożyć formularz VAT-7?

Autopromocja

Deklarację na formularzu VAT-7 mają obowiązek złożyć podatnicy, o których mowa  w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, którzy obowiązani są do składania deklaracji za okresy miesięczne (zgodnie z art. 99 ust. 1).

Z założenia obowiązane są zatem: jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, jeżeli podlegają VAT. Tutaj należy zauważyć, że za działalność gospodarczą uznaje się przede wszystkim działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym pozyskujących zasoby naturalne (i rolników) oraz działalność osób wykonujących wolne zawody, które są czynnymi podatnikami VAT z ustawowymi wyłączeniami. Wyjątki mogą dotyczyć między innymi drobnych przedsiębiorców, którzy nie mają obowiązku składania miesięcznych deklaracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakim terminie należy przesyłać dokumenty?

Formularz VAT-7 dotyczy okresu jednego miesiąca. Będzie on więc składany przez przedsiębiorców do 25 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, za który składa się deklaracje. Dla przykładu do 25 sierpnia, należy złożyć deklarację za miesiąc lipiec na formularzu VAT-7. Podmioty rozliczające się kwartalnie skorzystają natomiast z deklaracji zawartej w VAT-7K (tutaj: do 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października i 25 stycznia). W przypadku gdy dzień złożenia dokumentów przypada w sobotę, niedzielę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, termin ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.

Jak złożyć dokumenty?

W związku z unowocześnianiem całego systemu administracji podatkowej wprowadzono możliwość wysyłania większości dokumentów do fiskusa w formie elektronicznej. Dla większości formularzy jest to na razie opcja, jednak docelowo przesyłanie dokumentów rozliczeniowych wyłącznie przez internet ma być jedynym sposobem kontaktu z urzędami skarbowymi. Z tego powodu dla części formularzy (w tym dla formularza VAT-7) już wprowadzono obowiązek korzystania wyłącznie z dokumentów w formie elektronicznej. W tym celu należy używać specjalnych dokumentów interaktywnych lub oprogramowania księgowego – przesłanie formularza w formie załącznika do wiadomości e-mail nie jest prawidłowe.

Gdzie należy przesłać formularz VAT-7?

Pomimo wprowadzenia wersji elektronicznej formularza, należy pamiętać o prawidłowym określeniu właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów przedsiębiorcom zostało ułatwione zadanie, ponieważ usunięte zostały rozbieżności właściwości urzędów pomiędzy ordynacją podatkową, a zasadami VAT. Oznacza to, że formularz VAT-7 składamy do urzędu zgodnego z adresem zamieszkania podatnika – w przypadku osób fizycznych, lub urzędu właściwego zgodnie z siedzibą – dla innych podmiotów gospodarczych.

Uwaga! Nawet zerowa deklaracja VAT musi trafić do urzędu skarbowego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA