| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym

Obecnie na rynku nieruchomości istnieje wiele podmiotów zajmujących się budową oraz sprzedażą gotowych mieszkań/domów wraz z podstawową infrastrukturą, przyłączami mediów etc. Co jednak, gdy taki podmiot chce sprzedać daną nieruchomość wraz ze znajdującym się na niej domem, a nieruchomość ta uzbrojona jest w przyłącza mediów, kanalizacji, czy choćby ogrodzenie? Czy sprzedaż powinna być obciążona jedną stawką VAT w wysokości 8%? Czy może istnieją sytuacje, w których taka sprzedaż powinna być opodatkowana niejednolicie?

Stanowisko podatnika

Wątpliwości co do właściwej stawki VAT miał przedsiębiorca, który zajmował się sprzedażą domów. Dostawa taka obejmowała budynek mieszkalny uzbrojony w instalacje i urządzenia techniczne oraz infrastrukturę znajdującą się poza nim, tj. drogę dojazdową, sieci mediów, ogrodzenia z bramą i furtką. Sprzedając taki dom, podatnik bez wyodrębnienia infrastruktury towarzyszącej zastosował do całości transakcji, czyli zarówno budynku jak i infrastruktury, obniżoną 8% stawkę VAT.

Co na to organy podatkowe?

Dyrektor KIS uznał, że podatnik zastosował niewłaściwą stawkę podatku VAT należnego, ponieważ zastosował jedną stawkę 8% do całości sprzedaży. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na fakt, iż ustawodawca przewidział możliwość zastosowania 8% stawki VAT w odniesieniu do dostaw, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkalnego. Tak więc organ uznał, iż  roboty budowlane i remonty dotyczące infrastruktury towarzyszącej objęte powinny zostać stawką 23% VAT.

Również WSA nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i oddalił jego skargę, wskazując, że możliwość zastosowania preferencyjnej stawki 8% VAT nie dotyczy dostaw i robót wykonywanych poza budynkiem. Ponadto sąd uznał, że fakt iż podstawą wykonania robót jest kompleksowa praca budowlana na zewnątrz budynku mieszkalnego, nie zmienia tego, że istnieje fizyczna możliwość odrębnego wykonania, a w konsekwencji i opodatkowania tych dostaw/usług odrębną stawką VAT właściwą dla tego typu dostaw/usług.

Zdaniem NSA

Z powyższymi twierdzeniami zgodził się NSA w wyroku z 18 października 2018 r. Sąd zgodził się z wykładnią językową pojęcia obiektu budownictwa mieszkaniowego, która swym zakresem nie obejmuje żadnych elementów i obiektów związanych z budynkiem funkcjonalnie, a więc w szczególności wszelkiej infrastruktury towarzyszącej. NSA uznał, że w tym przypadku chodził o dostawę, której przedmiotem były różne towary, a więc wymagały one przyjęcia odrębnych stawek VAT.

Polecamy: Komplet podatki 2019

Reasumując, skoro infrastruktura towarzysząca budynkowi nie jest obiektem budowlanym, to nie może ona korzystać z obniżonej stawki VAT w myśl przepisów art. 42 ust. 12 ustawy VAT, a więc dostawa budynku mieszkalnego powinna być opodatkowane stawką 8% VAT, a cała towarzysząca mu infrastruktura powinna być obciążona stawką 23% VAT.

Powyższy przypadek pokazuje, że tzw. dostawy złożone nadal budzą wątpliwości i każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice

Blog o Podatkach KSP Legal & Tax Advice

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zdjęcia

Jakie stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym? /shutterstock.com
Jakie stawki VAT dla sprzedaży nieruchomości z budynkiem mieszkalnym? /shutterstock.com

Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice
Rafał Kowalski, aplikant radcowski w KSP Legal & Tax Advice

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »