REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) od 1 listopada 2019 r.

Radosław Graboś
Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) od 1 listopada 2019 r.
Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) od 1 listopada 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

WIS jest decyzją wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług.

Co zawiera decyzja dot. WIS?

Zawiera ona:

Autopromocja
 1. opis towaru albo usługi będących przedmiotem WIS;
 2. klasyfikację towaru według działu, pozycji, podpozycji lub kodu Nomenklatury scalonej (CN) albo według sekcji, działu, grupy lub klasy Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych albo usługi według działu, grupy, klasy, kategorii, podkategorii lub pozycji Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług niezbędną do:
  a) określenia stawki podatku właściwej dla towaru albo usługi,
  b) stosowania przepisów ustawy oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie – w przypadku, o którym mowa w art. 42b ust. 4 ustawy o VAT
 3. stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.

W czym pomaga WIS?

WIS w sposób jednoznaczny pomoże określić przedsiębiorcy, jaką stawkę podatku VAT ma stosować, ponieważ odnosi się do określenia właściwego kodu PKWiU bądź kodu CN. Oznacza to, że w przypadku gdy przedsiębiorca zawnioskuje o WIS i zostanie ona mu doręczona, to organ podatkowy nie może zakwestionować zastosowanej stawki VAT w razie kontroli. Wnioskodawca posiada więc ochronę prawną w stosunku do:

 1. towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po dniu, w którym WIS została doręczona;
 2. usługi, która została wykonana po dniu, w którym WIS została doręczona;
 3. towarów oraz usług (świadczenie kompleksowe), które razem składają się na jedną czynność podlegającą opodatkowaniu wykonaną po dniu, w którym WIS została doręczona.

W okresie przejściowym w przypadku otrzymania Wiążącej Informacji Stawkowej przez przedsiębiorcę przed 1 kwietnia 2020 r. wiąże on organy podatkowe wobec podatnika,  
w odniesieniu do towaru będącego przedmiotem dostawy, importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia dokonanych po 31 marca 2020 r. oraz usługi, która została wykonana po tym dniu. Okres przejściowy wynika z tego, że „stara” PKWiU 2008 stosowana będzie do celów VAT do 31 marca 2020 r. Oznacza to, że przedmiotem zapytania może być stan prawny obowiązujący od 1 kwietnia 2020 r. (z wyjątkiem książek, gazet i czasopism).

Wezwanie do dostarczenia próbki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może wezwać przedsiębiorcę do dostarczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, próbki towaru, w przypadku gdy jest to niezbędne dla dokonania prawidłowej klasyfikacji towaru.

Termin wydania WIS

WIS wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS. Do tego terminu nie wlicza się czasu na złożenie przez podatnika dodatkowych wyjaśnień na wezwanie organu bądź wezwania do dostarczenia próbki towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pułapki WIS

Podatnik, który skorzysta z WIS i stosuje określoną stawkę podatku VAT, powinien pamiętać o tym, że WIS wygasa z mocy prawa w przypadku zmian przepisów prawa podatkowego
odnoszących się do towaru albo usługi będących jej przedmiotem np. ustawowa zmiana stawki VAT. Ponadto, Dyrektor KIS może z urzędu uchylić bądź zmienić wydaną WIS,
w przypadku gdy nie jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa np. przyjęcie zmian w Nomenklaturze scalonej (CN). Także Szef KAS ma uprawnienie do zmiany bądź uchylenia WIS, gdy stwierdzi jej nieprawidłowość.

Odwołanie/Skarga od decyzji WIS

Od decyzji wydanej przez Dyrektora KIS w sprawie WIS przysługuje odwołanie do tego samego organu. Z kolei od decyzji wydanej w postępowaniu odwoławczym, przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Podatnicy będą mieli więc możliwość tak jak w przypadku interpretacji indywidualnych złożyć skargę na decyzję Dyrektora KIS do WSA.

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: INFORLEX Biznes

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  Tabela kursów średnich NBP z 1 grudnia 2023 roku - NBP nr 233/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 1 grudnia 2023 roku. NBP nr 233/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3494 zł.

  Zmiany w KSeF. Rozporządzenie techniczne i konsultacje MF

  Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy obejmują zarówno tzw. rozporządzenie techniczne w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, jak i nowelizację rozporządzenia dotyczącego wystawiania faktur. Oba rozporządzenia mają obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

  Kasy fiskalne 2024 - zwolnienia [nowe rozporządzenie]

  W dniu 24 listopada 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie to wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i określi od tego dnia zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (tzw. kas fiskalnych) oraz warunki korzystania ze zwolnienia.

  REKLAMA