reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > 8% VAT na usługi wstępu do parku linowego

8% VAT na usługi wstępu do parku linowego

Usługi świadczone przez park linowy polegające na umożliwieniu klientowi (indywidualnemu lub grupie) wstępu na poszczególne atrakcje, skorzystania z danych atrakcji, podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT jako usługi związane z rozrywką i rekreacją. Nie ma żadnych podstaw do tak zawężającej interpretacji, zgodnie z która pojęcie „wstęp” należy rozumieć tylko jako wstęp, a nie korzystanie z urządzeń, które znajdują się w parku linowym, na siłowni czy też w klubach fitness.

Tak wynika z wyroku NSA z dnia 7 marca 2014 r., I FSK 504/13.

Orzeczenie wpisuje się w wyrażony w niedawnym wyroku NSA pogląd, zgodnie z którym pojęcie wstępu należy rozumieć szeroko, jako obejmujące również korzystanie z urządzeń dostępnych w obiekcie. Sąd wskazał również na analogię rozpatrywanej sprawy do spraw dotyczących usług wstępu do siłowni czy klubu fitness.

Park linowy w parku rozrywki

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność spółki w zakresie prowadzenia parku rozrywki obejmującego plac zabaw dla dzieci i park linowy. Do wstępu na obiekty sprzedawane są bilety wstępu o różnej wartości. W ramach biletu wstępu do parku rozrywki, klienci mogą korzystać z placu zabaw oraz torów linowych, w zależności od rodzaju wykupionego biletu. Usługi gastronomiczne działającego na terenie parku baru nie są uwzględnione w cenie biletu i są rozliczane oddzielnie.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, zgodnie z którym usługa, polegająca na umożliwieniu klientowi (indywidualnemu lub grupie) wstępu na poszczególne atrakcje, skorzystania z danych atrakcji, powinna być opodatkowana 8% stawką VAT jako usługa związana z rozrywką i rekreacją - usługa w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne?

W uzasadnieniu swego stanowiska spółka wskazała na szeroki zakres pojęcia „wstępu”,– jako możliwości uczestniczenia w czymś, skorzystania z czegoś. Nie ma zatem podstaw do rozróżniania na potrzeby opodatkowania podatkiem VAT wstępu na teren parku jako całości, od wstępu na poszczególne obiekty położone w granicach tego parku. A zatem w stosunku do świadczonych przez spółkę usług związanych z rozrywką, za które pobierana jest opłata za wstęp, należy zastosować od dnia 1 stycznia 2011 r. stawkę podatku w wysokości 8% na podstawie art. 41 ust. 2 i poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Opłata za wstęp, czy za atrakcje?

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W ocenie organu, możliwość wejścia "na dany teren nie jest równoznaczna z możliwością korzystania z dostępnych tam atrakcji; bilet wstępu np. do parku rozrywki daje możliwość nie tylko wejścia do obiektu, ale również - czynnego korzystania z dostępnych tam urządzeń. Opłata za bilety wstępu o różnej wartości, w ramach których odwiedzający park rozrywki będzie mógł korzystać z wielu form rozrywki, np. z placu zabaw, torów liniowych, nie jest tożsama z "opłatą w zakresie wstępu". Opłata za bilet będzie upoważniała klienta do czynnego korzystania z różnorodnych atrakcji i nie może być uznana za opłatę za wstęp, lecz przede wszystkim za możliwość korzystania z dostępnych atrakcji. W konsekwencji usługa polegająca na udostępnianiu za opłatą placu zabaw czy też parku linowego, jest opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Sprawa trafiła do WSA w Rzeszowie, który w wyroku z dnia 22 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Rz 980/12) nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego i uchylił zaskarżoną interpretację. Na powyższy wyrok WSA w Rzeszowie organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną do NSA. Sąd oddalił ją.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama