Kwalifikacja kosztów przesyłki towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT
REKLAMA
REKLAMA
Koszty przesyłki w przypadku dostawy towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT należy wyodrębnić proporcjonalnie do wartości poszczególnych towarów i wykazać jako integralne części tych towarów.
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 lipca 2015 r. (nr IPTPP2/4512-315/15-2/IR).
Sprawa dotyczyła uniwersytetu prowadzącego w ramach swojej działalności wydawnictwo, a także księgarnię prowadzącą sprzedaż wysyłkową. Wysyła ona swoim klientom książki i czasopisma opodatkowane 5% stawką VAT, a także książki używane opodatkowane według stawki 23%. Towary wysyłane są do osób zamawiających razem z fakturą, obejmującą książki i czasopisma znajdujące się w przesyłce. Usługi dostawy realizowane są przez firmy kurierskie stosujące stawkę podatku VAT 23% lub Pocztę Polską zwolnioną z podatku. Uczelnia wystawiając fakturę z tytułu sprzedaży książek i czasopism dolicza do sprzedawanych towarów poniesiony koszt przesyłki netto. Na tle powyższego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytał, czy prawidłowym jest wykazanie na fakturze kosztów przesyłki w odrębnej pozycji, ale opisanej jako koszt przesyłki, stanowiący integralną część jednolitej podstawy opodatkowania przy sprzedaży książek i czasopism.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Przedstawiając własne stanowisko, podatnik wskazał, że zgodnie z art. 29 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe takie jak np. koszty przesyłki. Wykazanie na fakturze kosztów dostawy w powiązaniu ze stosowaniem stawki w podatku VAT, takiej jaka obowiązuje przy sprzedaży danego towaru, jest prawidłowe, ponieważ podatnik nie świadczy usługi dostawy a jedynie powiększa wartość towaru o koszty jego dostarczenia do nabywcy. Koszty przesyłki są kosztami dodatkowymi podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Zdaniem podatnika, w przypadku dostawy towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT koszty przesyłki należy wyodrębnić proporcjonalnie do wartości poszczególnych towarów i wykazać jako integralne części towarów stanowiące jednolitą podstawę opodatkowania objętych poszczególnymi stawkami podatku VAT. Koszty przesyłki dotyczące różnych towarów opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT, np. 5% i 23% należy przyporządkować proporcjonalnie do wartości poszczególnych towarów, z zastosowaniem stawki właściwej dla tych towarów.
Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko.
Monika Sitarek, konsultant w Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat