reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Budowa i modernizacja objęta społecznym programem mieszkaniowym a stawka VAT

Budowa i modernizacja objęta społecznym programem mieszkaniowym a stawka VAT

Możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT (w wysokości 8%) dla budowy i modernizacji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym dotyczy tylko części konstrukcyjnych budynku (ścian, dachu itp. wraz z częściami składowymi). Niższa stawka nie ma jednak zastosowania do przynależności (np. garaż) oraz ruchomego wyposażenia wnętrza niezwiązanego trwale z konstrukcyjnymi elementami budynku.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 maja 2016 r. sygn. I SA/Po 275/16.

Stawka podstawowa w podatku od towarów i usług (podatek VAT) wynosi 23% jednak ustawa przewiduje także stawki obniżone. Jedna z nich w wysokości 8% dotyczy dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym ( art. 41 ust 12 ustawy o podatku od towarów i usług).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zgodnie z powołanym orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu nie ma podstaw do objęcia obniżoną stawką VAT usługi kompleksowej dotyczącej zarówno elementów konstrukcyjnych budynku jak i przynależności oraz wyposażenia:

„prawidłowe jest stanowisko organu podatkowego, że niemożliwym jest zastosowanie jednej, preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług do dostawy budynku wraz elementami wyposażenia ruchomego, tzw. fit out oraz do Wjazdu. Odwołanie się przez stronę do koncepcji, tzw. świadczenia kompleksowego, nie może znaleźć zastosowania w odniesieniu do dostawy elementów wyposażenia budynku, które nie są jego częściami składowymi, lecz stanowią jedynie przynależności. Obniżona stawka podatku nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do wyposażenia, gdyż dostawa ruchomych elementów wyposażenia nie może być elementem czynności, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy”.

Powyższe orzeczenie wskazuje, że wykonanie zespołu czynności stanowiącego organizacyjnie jedną całość nie oznacza automatycznego objęcia wszystkich dostaw towarów stawką obniżoną. Konieczne jest wyodrębnienie różnych rodzajów i zastosowanie odpowiednich stawek VAT do każdej z nich.

Autor: Paweł Kula, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Budowa i modernizacja objęta społecznym programem mieszkaniowym a stawka VAT
Budowa i modernizacja objęta społecznym programem mieszkaniowym a stawka VAT

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama