REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT

Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT
Korekta sprzedaży udokumentowanej paragonami z zawyżoną stawką VAT

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą, w ramach której ewidencjonuję sprzedaż na kasie fiskalnej. Przy sprzedaży pewnego towaru stosowałem stawkę VAT w wysokości 23%, podczas gdy prawidłowa stawka to 8%. Czy mam prawo skorygować podatek od dokonanej sprzedaży ze względu na zawyżenie stawki VAT?

Według najnowszych wyjaśnień organów podatkowych takie uprawnienie będzie Panu przysługiwać tylko wtedy, gdy będzie Pan w stanie zidentyfikować nabywców i zwrócić im nadpłacony VAT.

Autopromocja

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Zasady postępowania, gdy paragon zawiera błędy, określa § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Wskazuje on, że w przypadku wystąpienia w ewidencji oczywistej pomyłki podatnik niezwłocznie dokonuje jej korekty przez ujęcie w odrębnej ewidencji:

1) błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży (wartość sprzedaży brutto i wartość podatku należnego),

2) krótkiego opisu przyczyny i okoliczności popełnienia pomyłki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oraz dołącza oryginał paragonu fiskalnego dokumentującego sprzedaż, przy której nastąpiła oczywista pomyłka. W takich bowiem przypadkach podatnik powinien zaewidencjonować przy zastosowaniu kasy sprzedaż w prawidłowej wysokości.

Z przepisów dotyczących korygowania ewidencji jasno wynika, że mają one zastosowanie, gdy błędy wiążą się z „oczywistą pomyłką”. Jest nią – jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 12 lutego 2014 r. (sygn. IPPP2/443-1213/13-5/KOM) – pomyłka:

(...) która jest łatwa do zauważenia, a „oczywistość” omyłki, rozumianej jako określenie niedokładności, nasuwa się każdemu bez potrzeby dodatkowych ustaleń, dokumentów.

Organy podatkowe nie zgadzają się przy tym na uznawanie za oczywiste pomyłki zdarzeń, które są ujawniane po upływie pewnego czasu od dokonania sprzedaży. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r. (sygn. IPTPP4/443-366/14-2/BM):

(...) w sytuacji gdy błędna informacja w ewidencji prowadzonej przy użyciu kas rejestrujących nie zostanie ujawniona w momencie sprzedaży, lecz po upływie pewnego czasu od sprzedaży, to nie można mówić o wystąpieniu oczywistej pomyłki. Po upływie jakiegoś czasu od sprzedaży nie jest bowiem możliwe stwierdzenie błędów w ewidencji prowadzonej przy użyciu kas rejestrujących (np. dotyczących rodzaju towaru, jego ilości, kwoty sprzedaży brutto, stawki podatku) bez konieczności odwołania się, przeanalizowania innych dokumentów będących w posiadaniu Wnioskodawcy, bądź przepisów obowiązujących w dacie sprzedaży. Tym samym, w sytuacji będącej przedmiotem wniosku, nie można mówić o oczywistej omyłce.

Mimo że zauważonego błędu nie można uznać za oczywistą pomyłkę, nie oznacza to jednak, że nie można go skorygować. Również organy podatkowe dopuszczają możliwość korekty takich błędów. Dotyczy to także sytuacji, gdy podatnik nie ma oryginału paragonu (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2014 r., sygn. IPPP2/443-228/14-2/KOM).

Polecamy: Biuletyn VAT

Teoretycznie prawo to dotyczy też sytuacji, gdy zastosowano zawyżoną stawkę VAT. Zdaniem organów podatkowych korekta jest jednak możliwa tylko wtedy, gdy sprzedawca może:

• zidentyfikować nabywców towarów i usług oraz

• zwrócić nabywcom nienależnie zapłacony, zawyżony VAT.

W praktyce oznacza to, że korekta nie będzie możliwa, gdyż sprzedawca zazwyczaj nie jest w stanie zidentyfikować kupujących. W takiej sytuacji sprzedawca będzie miał możliwość skorygowania tylko sprzedaży, do której wystawiał faktury.

Stanowisko takie zajął przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2015 r. (sygn. IBPP2/4512-297/15/JJ), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 listopada 2015 r. (sygn. IPTPP1/4512-546/15-2/RG) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 25 lutego 2016 r. (sygn. ILPP2/4512-1-902/15-3/JK). Jak czytamy w pierwszej z nich:

(...) z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wszystkie świadczone usługi dokumentował paragonami fiskalnymi ze stawką 23% oraz nie prowadził ewidencji podmiotów korzystających z usług, gdyż były to osoby fizyczne. Tym samym nie posiada dokumentów pozwalających na jednoznaczną identyfikację usługobiorców. Jednocześnie Wnioskodawca nie jest w posiadaniu oryginałów korygowanych paragonów. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika, żeby Wnioskodawca, był w stanie udokumentować przebieg transakcji gospodarczych dowodami i zapisami zawartymi w prowadzonych urządzeniach księgowych pozwalających na korektę obrotu. W związku z powyższym, w odniesieniu do osób fizycznych, którym nie wystawiono faktur, Wnioskodawca nie może skorygować nienależnie zadeklarowanego podatku VAT, tym samym dokonać korekty deklaracji miesięcznej VAT-7, w której naliczył i wpłacił podatek VAT z tytułu świadczonych usług fitness i siłowni, gdyż nie jest w stanie zidentyfikować osób fizycznych i zwrócić im nienależnie zapłacony zawyżony podatek VAT.

Zdaniem organów podatkowych korekta sprzedaży ewidencjonowanej na kasie, spowodowana stosowaniem zawyżonej stawki VAT, jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy można zidentyfikować nabywców i zwrócić im nadpłacony podatek.


W przeszłości w takiej sytuacji organy podatkowe przyznawały prawo do korekty bez określania dodatkowych warunków (zob. przykładowo cytowaną już interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r., sygn. IPTPP4/443-366/14-2/BM, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 maja 2015 r., sygn. IPPP2/4512-140/15-2/DG).

Nie ulega wątpliwości, że zmiana stanowiska reprezentowanego przez organy podatkowe jest podyktowana głównie względami fiskalnymi. Niemniej jednak jego odrzucenie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem podatkowym. W związku z tym warto, aby przed dokonaniem korekty, o której mowa, podjął Pan próbę uzyskania korzystnej interpretacji indywidualnej w tej kwestii (w tym w drodze uchylenia ewentualnej niekorzystnej interpretacji wyrokiem sądu administracyjnego).

VAT 2017

Od 1 stycznia 2017 r. nie zmienią się zasady ewidencjonowania i dokonywania korekt na kasie rejestrującej.

Podstawa prawna:

• § 3 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. z 2013 r. poz. 363

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA