reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Jaka stawka VAT przy świadczeniach złożonych

Jaka stawka VAT przy świadczeniach złożonych

Jedno świadczenie złożone z dwóch odrębnych elementów (głównego i dodatkowego), dla których to elementów – gdyby były one świadczone odrębnie – obowiązywałyby różne stawki podatku od wartości dodanej, należy opodatkować według jednej stawki VAT. Ta stawka VAT dla całego świadczenia złożonego powinna być określona wg stawki właściwej dla głównego elementu świadczenia złożonego, i to nawet gdy można zidentyfikować cenę za każdy element składającą się na całkowitą cenę zapłaconą przez konsumenta w celu skorzystania z tego świadczenia.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z  18 stycznia 2018 r. w sprawie C463/16 (Stadion Amsterdam CV).

Wyrok został wydany na gruncie szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG w sprawie VAT, która została zastąpiona z dniem 1 stycznia 2007 r. dyrektywą Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Tym niemniej tezy i argumentacja TSUE jest aktualna także w obecnie obowiązującym stanie prawnym.

Z utrwalonego orzecznictwa TSUE wynika, że w przypadku gdy transakcja składa się z szeregu elementów i czynności, należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich jest ona dokonywana, w celu określenia, czy do celów VAT transakcja ta prowadzi do co najmniej dwóch odrębnych świadczeń lub jednego świadczenia.

Jednak zasadą jest, że każdą transakcję należy co do zasady uznawać za odrębną i niezależną, a transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym nie powinna być sztucznie rozdzielana.

Polecamy: VAT 2018. Komentarz

Kiedy mamy do czynienia z jednym świadczeniem

TSUE w wielu orzeczeniach sprecyzował, że jedno świadczenie występuje wtedy, gdy co najmniej dwa elementy bądź co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika na rzecz klienta są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.

Ale jedno świadczenie ma także miejsce wtedy, gdy jeden lub kilka elementów należy uznać za świadczenie główne, natomiast pozostałe elementy należy postrzegać jako świadczenie lub świadczenia dodatkowe, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne.

Zdaniem TSUE świadczenie trzeba uznać dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego usługodawcy.

Przykładem jednego świadczenia jest wstęp do aquaparku, gdzie można korzystać z różnych świadczeń i urządzeń ale jeden rodzaj biletu wstępu (z jedną stawką VAT od całego świadczenia) uprawnia do korzystania ze wszystkich urządzeń przez okres ważności biletu wstępu.

W sprawie, której dotyczył omawiany wyrok TSUE uznał, że zwiedzanie muzeum AFC Ajax stanowi element dodatkowy do rozpatrywanego oprowadzania (wycieczki) po stadionie. Dlatego też jest to jedno świadczenie opodatkowane jedną stawką VAT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama