Jaka stawka VAT przy świadczeniach złożonych
REKLAMA
REKLAMA
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 18 stycznia 2018 r. w sprawie C‑463/16 (Stadion Amsterdam CV).
REKLAMA
Wyrok został wydany na gruncie szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG w sprawie VAT, która została zastąpiona z dniem 1 stycznia 2007 r. dyrektywą Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Tym niemniej tezy i argumentacja TSUE jest aktualna także w obecnie obowiązującym stanie prawnym.
Z utrwalonego orzecznictwa TSUE wynika, że w przypadku gdy transakcja składa się z szeregu elementów i czynności, należy brać pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich jest ona dokonywana, w celu określenia, czy do celów VAT transakcja ta prowadzi do co najmniej dwóch odrębnych świadczeń lub jednego świadczenia.
Jednak zasadą jest, że każdą transakcję należy co do zasady uznawać za odrębną i niezależną, a transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie gospodarczym nie powinna być sztucznie rozdzielana.
Polecamy: VAT 2018. Komentarz
Kiedy mamy do czynienia z jednym świadczeniem
TSUE w wielu orzeczeniach sprecyzował, że jedno świadczenie występuje wtedy, gdy co najmniej dwa elementy bądź co najmniej dwie czynności dokonane przez podatnika na rzecz klienta są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno niepodzielne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny.
Ale jedno świadczenie ma także miejsce wtedy, gdy jeden lub kilka elementów należy uznać za świadczenie główne, natomiast pozostałe elementy należy postrzegać jako świadczenie lub świadczenia dodatkowe, traktowane z punktu widzenia podatkowego tak jak świadczenie główne.
Zdaniem TSUE świadczenie trzeba uznać dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, gdy dla klientów nie stanowi ono celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego usługodawcy.
Przykładem jednego świadczenia jest wstęp do aquaparku, gdzie można korzystać z różnych świadczeń i urządzeń ale jeden rodzaj biletu wstępu (z jedną stawką VAT od całego świadczenia) uprawnia do korzystania ze wszystkich urządzeń przez okres ważności biletu wstępu.
W sprawie, której dotyczył omawiany wyrok TSUE uznał, że zwiedzanie muzeum AFC Ajax stanowi element dodatkowy do rozpatrywanego oprowadzania (wycieczki) po stadionie. Dlatego też jest to jedno świadczenie opodatkowane jedną stawką VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat