REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy można stosować stawkę 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych

Dagmara Turyk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
0%vat
0%vat

REKLAMA

REKLAMA

Stosowanie stawki 0% VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych zależy m.in. od należytego udokumentowania tych zdarzeń. Przy czym zdaniem sądów administracyjnych nie jest tu konieczne posiadanie dokumentów przewozowych CMR.

Przy WDT posiadanie:

1. kopii faktur i
2. zbiorczego potwierdzenia dokonania transakcji, zawierającego:
- wyszczególnienie wszystkich numerów faktur wraz ze specyfikacją dostawy,
- nazwę odbiorcy i numer zamówienia wraz z oryginalnym podpisem i pieczątką odbiorcy, jak również
3. dokumentu potwierdzającego zapłatę za towar i
4. korespondencję e-mailową, prowadzoną pomiędzy spółką a kontrahentem, z której wynika, że towar został dostarczony na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE,
spełnia wymogi art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym uprawnia spółkę do zastosowania stawki 0% opodatkowania.

REKLAMA

Autopromocja

Na prawo to nie wpływa fakt braku dokumentów przewozowych CMR.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 9 listopada 2010 r. (sygn. I SA/Po 485/10).

Stan faktyczny

Spółka dokonywała wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) dla odbiorców z krajów Unii Europejskiej. Wystawiała ona faktury, gdzie odbiorcą jest kontrahent z UE, płatnikiem jest podmiot trzeci również z UE, innego niż odbiorca towaru.

W toku swojej działalności, ze względu na skomplikowany system przewozowy i wieloosobowy proces komunikacyjny, spółka napotykała na liczne trudności związane z pozyskiwaniem dokumentów przewozowych CMR, częstokroć nie otrzymywała też oryginału, bądź kopii listu przewozowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym, spółka zamierzała dokumentować przeprowadzane transakcje kopią faktury, oraz zbiorczym potwierdzeniem dokonania WDT w danym miesiącu, zawierającym wyszczególnienie wszystkich numerów faktur wraz ze specyfikacją dostawy (tj. ilości i wagi towaru), nazwę odbiorcy i numer zamówienia.

Przedmiotowe potwierdzenie zawierało oryginalny podpis i pieczątkę odbiorcy. Dodatkowymi dokumentami, jakimi spółka dysponowała na potrzeby udowodnienia dokonania transakcji, była korespondencja e-mailowa z kontrahentami, oraz dokumenty potwierdzające zapłatę za towar. 

Jakie dokumenty uprawniają do skorzystania ze stawki VAT 0%?

W związku z tak ukształtowanym stanem faktycznym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w której zadała pytanie, czy posiadanie wyżej wymienionych dokumentów uprawnia ją do korzystania z preferencyjnej, 0% stawki VAT z tytułu WDT?

REKLAMA

Zdaniem spółki, takie prawo jej przysługuje, pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy posiada dowody, z których wynika, iż towar został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony nabywcy w kraju członkowskim UE innym niż Polska. Za dowody takie zaś można uznać posiadane przez spółkę dokumenty.

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, stwierdzając w uzasadnieniu interpretacji, iż aby skorzystać z preferencyjnej stawki VAT, należy posiadać dokumenty ściśle określone w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT

Spółka złożyła skargę do WSA, który ją uwzględnił.

Sąd powołał się na uchwałę NSA w składzie 7 sędziów z 11 października 2010 r. (I FPS 1/10), z której wynika, że dla zastosowania stawki 0 % przy WDT wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy lub innymi dowodami w formie dokumentów, o ile łącznie potwierdzają fakt wywiezienia i dostarczenia towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Polecamy: Podatki 2011

Analizując stan faktyczny przedmiotowej sprawy, WSA stwierdził, że biorąc pod uwagę wykładnię dokonaną przez NSA, należy uznać, że dokumenty posiadane przez spółkę w stopniu wystarczającym udowadniają dokonanie dostaw wewnątrzwspólnotowych, a tym samym uprawniają ją do zastosowania 0% stawki VAT do prawidłowo udokumentowanych transakcji.

Sądy konsekwentnie: CMR nie jest konieczny; organy podatkowe – wręcz przeciwnie

Wyrok nawiązuje do uchwały z dnia 11 października 2010 r. (sygn. I FPS 1/10) podjętej przez NSA w składzie 7 sędziów, który stwierdził, iż w sytuacji gdy fakt dokonania transakcji WDT jest bezsporny, zasada neutralności podatkowej wymaga, aby stawka VAT 0% miała zastosowanie, nawet jeżeli podatnik pominął pewne wymogi formalne.

Przepisy ustawy o VAT nie mogą pozbawić podatnika prawa do zastosowania stawki 0% w odniesieniu do transakcji WDT, tylko dlatego, że nie zostaną spełnione przez niego wszystkie wymogi formalne wymagające przedstawienie określonej ilości dokumentów.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Kluczowym warunkiem jest udowodnienie, że transakcja WDT faktycznie miała miejsce, tj. towary zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium innego kraju Unii Europejskiej oraz podatnik posiada dokument, który w jednoznaczny sposób potwierdzi, iż powyższa dostawa miała faktycznie miejsce. Przy czym, nie ma istotnego znaczenia jaki jest to rodzaj dokumentu. Ważne jest, aby dokument ten jednoznacznie potwierdzał dokonaną transakcję WDT.

Takimi dokumentami mogą być np. faktura VAT wraz ze zbiorczym oświadczeniem odbiorcy, potwierdzającym iż otrzymał on daną partię towarów. Tym samym, sąd uznał, iż brak dokumentu CMR nie stoi na przeszkodzie zastosowania przez Spółkę 0% VAT.

Wyrok ten jest kolejnym przykładem stanowiska reprezentowanego przez polskie sądy w tym zakresie. Już w maju 2008 roku, WSA w Kielcach, (sygn I SA/Ke 114/08) stwierdził, że skoro podstawowym celem unijnych regulacji dotyczących transakcji unijnych jest faktyczne przeniesienie opodatkowania do kraju konsumpcji oraz zachowanie konkurencyjności przedsiębiorców z różnych państw, to polskie przepisy należy odczytywać jako wymóg, aby podatnik miał dowód, który wyłącznie swoją treścią a nie formą potwierdza charakter transakcji.

Podobnie uznał NSA w wyroku z dnia 20 stycznia 2009 r. (I FSK 1500/08), w którym stwierdził iż w sytuacji, gdy doszło do transakcji WDT, brak dokumentów potwierdzających to zdarzenie nie może wywoływać negatywnych skutków dla podatnika.

Prezentowane podejście polskich sądów jest oczywiście dalece odmienne od udzielanych interpretacji podatkowych. Nadal możemy w nich przeczytać, iż podstawowym dokumentem decydującym o wysokości zastosowania stawki VAT, oprócz faktury VAT i specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku, jest podpisany przez odbiorcę towaru dokument CMR.

Źródło: www.taxonline.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

REKLAMA

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA