| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Czy po zwolnieniu z długu trzeba skorygować rozliczenie z tytułu WNT

Czy po zwolnieniu z długu trzeba skorygować rozliczenie z tytułu WNT

Podatnik VAT czynny dokonuje w Niemczech zakupów stanowiących u niego wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów. W związku z trudną sytuacją finansową podatnika jeden z niemieckich kontrahentów zwolnił go z zapłaty wynagrodzenia za nabyte od niego towary. Czy w tej sytuacji podatnik powinien skorygować podatek należny lub naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów?

Nie, zwolnienie spółki z długu nie wywołuje żadnych skutków w VAT. Nie wiąże się także z obowiązkiem korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczegóły poniżej.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Zatem wyłącznie odpłatne (dokonywane za wynagrodzeniem) wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów mogą podlegać opodatkowaniu VAT. Nie podlegają opodatkowaniu VAT nieodpłatne wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2016 r., sygn. IBPP4/4512-34/16/LG).

Zwolnienie z długu nie działa wstecznie. Wywołuje skutki dopiero w momencie zwolnienia z długu. Jednak nie powoduje także, że dokonane wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nastąpiło bez wynagrodzenia. Zwolnienie z długu, tj. z dokonania płatności za nabyte towary, nastąpiło w wyniku porozumienia między Państwem a niemieckim kontrahentem. Zatem nie spowoduje żadnych skutków w VAT. Nie mają Państwo obowiązku korekty podatku należnego lub odliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie wystąpi także obowiązek korekty odliczonego VAT na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten nie ma zastosowania m.in. do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2018 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.62.2018.1.SM), w której czytamy, że:

(…) art. 89b ust. 1 ustawy nie ma zastosowania w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, czy importu usług, zdefiniowanego w art. 2 pkt 9 ustawy. Z uwagi zatem na fakt, że Spółka jest dłużnikiem Spółki matki z tytułu zobowiązań dotyczących sprzedaży towarów - stanowiących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz świadczenia usług - będących importem usług (czynności innych niż dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju), Spółka nie ma obowiązku dokonania korekty podatku w związku z umorzeniem tych zobowiązań.

Podstawa prawna:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »