reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Miejsce opodatkowania VAT-em usług pośrednictwa

Miejsce opodatkowania VAT-em usług pośrednictwa

Usługi pośrednictwa polegają na wykonywaniu czynności w imieniu i na rzecz innej osoby. Pośrednik działając za inny podmiot ma doprowadzić do zawarcia danej czynności (umowy głównej) na konto swojego mocodawcy. Podstawą jego działania jest zazwyczaj umowa zlecenia lub agencyjna. Świadczenia polegające na pośrednictwie podlegają podatkowi VAT. Sposób ustalania miejsca świadczenia (a więc kraju w którym należy rozliczyć VAT) zależy od statusu usługobiorcy oraz przedmiotu transakcji.

Do ustalania miejsca świadczenia usług pośrednictwa świadczonych na rzecz podatników (w uproszczeniu: przedsiębiorców), zastosowanie ma podstawowa reguła wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest, z zasady, miejsce w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Z kolei w świetle art. 28b ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Miejscem opodatkowania będzie więc kraj siedziby przedsiębiorcy nabywającego usługę pośrednictwa (ewentualnie państwo w którym ma on stałe miejsce prowadzenia działalności). W przypadku świadczenia pomiędzy podmiotami z różnych państwa podatek w swoim państwie rozlicza nabywca.

Polska spółka świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w nabywaniu i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zamian za prowizję. Spółka nabyła samochód w imieniu i na rzecz niemieckiego przedsiębiorcy. Przedmiotem umowy był samochód znajdujący się w Polsce; w naszym kraju doszło też do jej zawarcia. Miejscem świadczenia usługi pośrednictwa na potrzeby VAT są Niemcy - kraj siedziby usługobiorcy. Podatek ureguluje więc w swoim państwie przedsiębiorca niemiecki. Polska spółka wykaże wartość usługi (netto) jako świadczenie usług poza granicami kraju (poz. 11 i poz. 12 deklaracji VAT-7).

W przypadku usług pośrednictwa wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej zastosowanie ma art. 28d ustawy o VAT. W myśl tej regulacji, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich jest miejsce, w którym dokonywana jest podstawowa transakcja. Usługa pośrednictwa będzie więc opodatkowana w kraju, w którym doszło do sfinalizowania transakcji, do zawarcia której doprowadził pośrednik.

Polska spółka świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w nabywaniu i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zamian za prowizję, w tym na rzecz konsumentów z zagranicy. Spółka pośredniczy w nabyciu samochodu na rzecz obywatela Niemiec (nieprowadzącego działalności gospodarczej). Samochód znajduje się na ternie Polski - tu dochodzi do zawarcia transakcji. Sprzedającym jest mieszkaniec Czech. Miejscem świadczenia usługi  pośrednictwa jest kraj zawarcia transakcji. Usługa spółki jest więc opodatkowana polskim podatkiem VAT.

Od przedstawionych wyżej zasad przewidziano istotny wyjątek. Mianowicie, w świetle art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym w szczególności usług pośredników w obrocie nieruchomościami, jest miejsce położenia nieruchomości. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami opodatkują swoje świadczenia zawsze w miejscu gdzie położony jest dany obiekt - bez względu na status usługobiorcy oraz miejsce zawierania transakcji.

Polecamy: Biuletyn VAT

Michał Samborski, doradca podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama