REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów

Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów
Remanent likwidacyjny dla celów VAT - jak ustalić wartość towarów

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik będzie sporządzał spis z natury dla celów VAT przy likwidacji działalności gospodarczej. Na fakturach ze składnikami majątku obecne są również koszty przesyłki. Czy poniesiony koszt przesyłki/transportu należy doliczyć do wartości składnika majątku i rozliczyć od tej kwoty VAT?

Remanent (spis z natury) przy likwidacji działalności gospodarczej dla celów opodatkowania VAT - jak ustalić wartość towarów

Ważne!
Nie. Podatnik powinien ustalić podstawę opodatkowania w ramach spisu z natury w oparciu o wartość rynkową towaru, która jest aktualna na dzień likwidacji działalności, z uwzględnieniem m.in. stopnia zużycia składników objętych spisem. Generalnie nie bierze się pod uwagę wartości historycznej.

Autopromocja

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT

Obowiązki podatnika związane z likwidacją prowadzonej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ustawy o VAT. Przepis ten dotyczy likwidacji zarówno działalności prowadzonej przez osoby fizyczne, jak i działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej.

Remanent likwidacyjny

Jednym z głównych obowiązków w VAT podatnika likwidującego działalność gospodarczą jest sporządzenie spisu z natury (remanentu likwidacyjnego) i opodatkowanie towarów własnej produkcji oraz tych, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Obowiązek ten dotyczy jednak wyłącznie tych towarów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Tak więc w ramach remanentu likwidacyjnego podatnik jest co do zasady obowiązany do zapłaty VAT od niesprzedanych towarów, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie.

Jak ustalić wartość towarów podlegających spisowi z natury

Natomiast podstawą opodatkowania, od której podatnik jest obowiązany uiścić VAT, jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona na podstawie art. 29a ust. 2 ustawy o VAT, tj. cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia - koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że zasadniczą formą określenia podstawy opodatkowania w przypadku spisu z natury jest zastosowanie ceny nabycia towarów (lub towarów podobnych). Co istotne, będzie to jednak aktualna wartość towarów podlegających spisowi określona na dzień powstania obowiązku podatkowego od tego remanentu likwidacyjnego, czyli w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Nie należy więc uwzględniać cen historycznych (pierwotnych) wynikających z posiadanych faktur zakupowych, lecz zastosować aktualną cenę rynkową, którą podatnik zapłaciłby za przedmiotowe towary w dniu dokonania spisu.

Ważne!
Ustalając podstawę opodatkowania towarów objętych remanentem likwidacyjnym należy przyjąć ich aktualną wartość, określoną na dzień powstania obowiązku podatkowego od tego remanentu, czyli w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem do podstawy opodatkowania w ramach spisu z natury nie należy wliczać dodatkowych kosztów związanych z zakupem towarów, takich jak koszty transportu. Podatnik natomiast powinien określić aktualną wartość towarów objętych spisem uwzględniając elementy mające na nią wpływ. Przykładowo, przy wycenie środków trwałych czy wyposażenia należy uwzględnić stopień ich zużycia (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 marca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.877.2017.1.UNR).

Zatem w analizowanej sprawie podatnik nie powinien uwzględniać cen historycznych wynikających z faktur dokumentujących nabycie danego towaru (składnika), lecz ustalić podstawę opodatkowania w ramach spisu z natury w oparciu o wartość rynkową towaru, która jest aktualna na dzień likwidacji działalności, z uwzględnieniem m.in. stopnia zużycia składników objętych spisem.

Podstawa prawna:

Powołane interpretacje organów podatkowych:

Adrian Błaszkiewicz, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA