REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy płatności wynikające z ugody podlegają VAT?

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
Czy płatności wynikające z ugody podlegają VAT?
Czy płatności wynikające z ugody podlegają VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W razie sporu co do rozliczeń związanych z realizacją inwestycji, strony umowy o roboty budowlane często zawierają ugody sądowe i mediacyjne. Choć rozwiązanie to jest relatywnie szybkie i skuteczne, to w praktyce często bywa źródłem kolejnych nieporozumień pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Dotyczą one ewentualnych skutków VAT płatności uzgodnionej w wyniku zawartej ugody. Zasadnicza wątpliwość sprowadza się do pytania – czy tego typu płatności podlegają opodatkowaniu VAT?

Jest ugoda, są płatności - co z VAT?

Dodatkowa płatność dla wykonawcy wynegocjowana w toku postępowania mediacyjnego od inwestora w związku ze zwiększeniem kosztów realizacji inwestycji – to często z perspektywy podatkowej kwestia problematyczna, i to dla obu stron umowy o roboty budowlane. Wykonawca staje przed pytaniem, czy wynegocjowaną płatność zafakturować i opodatkować dla celów VAT. Natomiast inwestor ma w takim przypadku wątpliwości, czy VAT wynikający z otrzymanej faktury może odliczyć, mając na uwadze ryzyko zakwestionowania prawa od odliczenia w toku ewentualnej kontroli podatkowej. Alternatywnie, uznanie, że taka płatność nie podlega opodatkowaniu VAT – to w konsekwencji ryzyko zaległości podatkowej po stronie wykonawcy.

REKLAMA

Autopromocja

Na czym polega problem? Na precyzji zapisów ugody

W praktyce ugody zawierane w celu rozwiązania sporu wynikłego na gruncie zawartej umowy często nie określają tytułu płatności na tyle precyzyjnie, aby ustalenie skutków VAT nie budziło jakichkolwiek wątpliwości. Trzeba przy tym pamiętać, że to rzeczywisty charakter uzgodnionej płatności – a nie sposób jej zdefiniowania w zawartej ugodzie – przesądza o ewentualnych konsekwencjach podatkowych związanych z taką płatnością. Zapis o odszkodowawczym charakterze wynegocjowanej płatności niekoniecznie zatem oznaczać będzie, że płatność taka nie wywołuje skutków VAT.

Wątpliwości dotyczyć mogą także wskazanej w treści ugody kwoty płatności – czy stanowi ona wartość netto, czy brutto? W rezultacie, czy ewentualny VAT wykonawca powinien potrącić z otrzymanej kwoty, czy raczej doliczyć do uzgodnionej kwoty, domagając się odpowiednio wyższej płatności od inwestora?

Ugoda a VAT. Co na to przepisy i orzecznictwo?

W zakresie transakcji krajowych opodatkowaniu VAT podlegają odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów, zaś podstawa opodatkowania obejmuje co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę z tytułu sprzedaży. Aby zatem stwierdzić, czy uzgodniona kwota wskazana w treści ugody wywołuje skutki VAT, konieczne jest ustalenie, czy płatności tej towarzyszy świadczenie wzajemne ze strony beneficjenta płatności.

REKLAMA

Jednocześnie, zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, zidentyfikowane świadczenie ekwiwalentne musi być bezpośrednio i na tyle wyraźnie powiązane z uzgodnioną płatnością, aby można było stwierdzić jednoznacznie, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Konsekwentnie, niespełnienie kryterium ekwiwalentności świadczeń wyklucza opodatkowanie VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to przekłada się na „transakcję” dokonaną na podstawie zawartej ugody? Uzgodniona płatność niewątpliwie wykazuje związek ze świadczeniami objętymi umową, na podstawie której wywiązał się spór – ale czy związek ten jest wystarczająco wyraźny i bezpośredni, aby przesądzić o opodatkowaniu VAT? 

Wątpliwości jest więcej...

  • W jakich okolicznościach płatność określona w ugodzie stanowić może wynagrodzenie za prace objęte umową o roboty budowlane, podlegające opodatkowaniu VAT?
  • Czy uzgodniona, dodatkowa płatność dla wykonawcy na pokrycie zwiększonych kosztów realizacji inwestycji, wynikających z okoliczności zewnętrznych, niezawinionych przez inwestora, stanowić może odszkodowanie niepodlegające opodatkowaniu VAT?
  • W jaki sposób udokumentować otrzymaną płatność dla celów podatkowych i księgowych? Wystawiając fakturę/fakturę korygującą/zbiorczą fakturę korygującą czy notę księgową?
  • Jak ustalić właściwą stawkę VAT, w przypadku opodatkowania otrzymanej płatności? 
  • W jakim momencie ująć zafakturowaną płatność dla celów VAT? Czy konieczna będzie wsteczna korekta rozliczeń podatkowych? 
  • I wreszcie, jak inwestor i wykonawca mogą uchronić się przed ryzykiem podatkowym?

Problemy te omówimy w trakcie naszego webinarium – zapraszamy do udziału!

Zachęcamy do zapoznania się z agendą szkolenia oraz do bezpłatnej rejestracji [link]

Termin webinarium: 20 czerwca 2024 r. o godz. 10:00 – zapraszamy!

Justyna Kowalik, doradca podatkowy w Enodo Advisors, specjalizuje się w podatku od towarów i usług

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA