| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo przy sprzedaży akcji i udziałów a podatek VAT

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.

Z kolei pośrednictwo w zakresie papierów wartościowych (tj. m.in. udziałów/akcji) – jak wynika z orzecznictwa TSUE (tj. wyrok TSUE z 13.12.2001 r. w sprawie C-235/00; wyrok TSUE z dnia 5.06.1997 r. w sprawie C-2/95) – to usługa skupiająca się na wskazywaniu przez pośrednika korzystnych warunków zawarcia umowy (do której pośredniczenia została zawiązana), kontaktowaniu z inną stroną lub negocjowaniu w imieniu lub na rzecz kontrahenta szczegółów płatności, jakie mają być dokonane przez każdą ze stron.

Niemniej jednak zauważyć przy tym należy, że operacje dotyczące papierów wartościowych oznaczają operacje, które mogą tworzyć, zmieniać lub umarzać prawa i obowiązki stron w odniesieniu do papierów wartościowych. Czyli, gdy czynność ma bezpośredni wpływ na stosunek prawny, który papier wartościowy wyraża, oraz kiedy może wpłynąć na istotę tego stosunku. A co za tym idzie – niezbędnym do dokonania takiej operacji jest konieczność zmiany sytuacji prawnej, finansowej stron transakcji.

ALFA Spółka Akcyjna z siedzibą w Wejherowie świadczy profesjonalne usługi pośrednictwa w sprzedaży akcji i udziałów na rzecz właścicieli danych akcji lub udziałów. Czy powinna te usługi opodatkować podatkiem VAT?

Przekładając powyżej przytoczone zasady na grunt rozpatrywanego przykładu zauważyć należy, że skoro spółka ALFA świadczy na rzecz swoich kontrahentów (tj. właścicieli danych akcji lub udziałów) usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży akcji lub udziałów (tj. pośredniczy w tych transakcjach jako osoba trzecia), a ich istotą jest zmiana sytuacji prawnej i finansowej stron transakcji – oznacza to, że czynności przez nią podejmowane mają bezpośredni wpływ na stosunek prawny lub finansowy, który dany udział bądź akcja wyraża.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W związku z czym stwierdzić tym samym należy, że wykonywane przez spółkę ALFA usługi pośrednictwa w sprzedaży akcji i udziałów (w imieniu kontrahentów będących ich właścicielami) korzystają na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40a i 41 ustawy o VAT ze zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem.

Reasumując, wykonywane przez spółkę ALFA usługi pośrednictwa w zakresie sprzedaży akcji i udziałów są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK