| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej

Rachunkowość jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej

Jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej, niebędące spółkami handlowymi, stosują tylko niektóre przepisy ustawy o rachunkowości jedynie w tym zakresie, jaki nie został uregulowany w przepisach specjalnego rozporządzenia. Jednostki te nie mają obowiązku sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych ani też poddawania badaniu i ogłaszania swoich sprawozdań finansowych. Co więcej, warto pamiętać, że jednostki te prowadzą rachunkowość i sporządzają sprawozdania finansowe w formie uproszczonej.

SŁOWNICZEK
JEDNOSTKI NIEPROWADZ*.xxCE DZIAŁALNOśCI GOSPODARCZEJ – to w szczególności takie jednostki jak stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje, organizacje dobroczynności i opieki społecznej, a także przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, utworzone i prowadzące działalność na podstawie przepisów prawa polskiego, mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
FUNDUSZ STATUTOWY – rozumie się przez to fundusz podstawowy jednostki, tworzony na podstawie przepisów prawa i statutu jednostki, przeznaczony na finansowanie jej działalności statutowej.
Barbara Kołodziej
CZYTELNICY PYTAJĄ
Jak prawidłowo przygotować rachunek kosztów
Stowarzyszenie podjęło od początku 2004 r. działalność gospodarczą. Do tej pory koszty grupowane były w zespole 5 i stosowany był wariant kalkulacyjny przy sporządzaniu rachunku zysków i strat. Jak powinien wyglądać obecnie rachunek kosztów stowarzyszenia w przypadku podjęcia przez nie działalności gospodarczej?
Załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości określa dwa warianty sporządzania rachunku zysków i strat, a mianowicie: wariant porównawczy i kalkulacyjny.
Rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym ułatwia grupowanie operacji w księgach rachunkowych oraz umożliwia ewidencję i rozliczanie zarówno działalności statutowej, jak i podjętej działalności gospodarczej. A zatem bardziej właściwy dla działalności stowarzyszenia jest wariant kalkulacyjny.
W sytuacji podjęcia działalności gospodarczej przez stowarzyszenie można stosować następujące konta:
• kosztów działalności statutowej: „Koszty realizacji zadań statutowych” oraz „Koszty administracyjne”,
• kosztów działalności gospodarczej: „Koszty produkcji”, „Koszty działalności usługowej” lub „Koszty działalności handlowej” (w zależności od rodzaju podjętej działalności).
Ponadto, w razie podjęcia działalności gospodarczej należy wyodrębnić konto „Koszty zarządu”, które zastępuje tzw. koszty administracyjne, które są przewidziane dla jednostek nieprowadzących działalności gospodarczej.
Jeśli stowarzyszenie przyjęło wariant kalkulacyjny do sporządzania rachunku zysków i strat, należy do każdego z kont syntetycznych prowadzić podział kosztów według ich rodzajów, ze szczegółowością wymaganą w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym (załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kudlicki

Adwokat - specjalista z zakresu prawa karnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK