| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak przyspieszyć amortyzację

Jak przyspieszyć amortyzację

Kiedy stosować amortyzację jednorazową? Jak najkorzystniej amortyzować nowe środki trwałe? Kiedy stosować indywidualne stawki amortyzacyjne? Jak najszybciej zamortyzować firmowe komputery? Kiedy auto amortyzować według wyższej stawki? Jak amortyzować inwestycje w obcych obiektach?

Jak wybrać najkorzystniejsze zasady amortyzacji samochodu
 
4 KROKI
1. Sprawdź, czy samochód spełnia definicję samochodu używanego. Jeśli przed zakupem był eksploatowany przez co najmniej pół roku, to możliwa jest amortyzacja przy zastosowaniu stawki 40 proc. Czyli cała wartość samochodu zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w dwa i pół roku. Warto podkreślić, że dotyczy to tylko samochodów osobowych.
2. Ustal, czy samochód nie spełnia kryteriów ulepszonego środka trwałego. W praktyce takie przypadki występują rzadko. Konieczne jest w tym celu poniesienie wydatków przed wprowadzeniem do ewidencji w wysokości co najmniej 20 proc. wartości początkowej. Jeśli jednak samochód spełnia te warunki, to można go amortyzować metodą liniową przy zastosowaniu stawki 40 proc.
3. Sprawdź, czy samochód spełnia definicję samochodu ciężarowego. W przypadku spełnienia zawartych w niej warunków możliwa jest amortyzacja degresywna. Co do zasady, podstawową stawkę, czyli 20 proc., można podwyższyć przy zastosowaniu współczynnika 2. Jednak w przypadku używania samochodu w zakładzie podatnika położonym na terenie gminy o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo w gminie zagrożonej recesją i degradacją społeczną stawka może zostać podwyższona przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 3.
4. Jeśli samochód nie spełnia żadnego z przedstawionych wcześniej warunków (np. jest to nowy samochód osobowy), to amortyzację należy naliczać metodą liniową przy zastosowaniu stawki 20 proc.
 
Jak amortyzować środki trwałe intensywnie
 
Kolejna możliwość przyspieszenia amortyzacji dotyczy maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej. W tym przypadku podatnik ma możliwość podwyższyć podstawową stawkę amortyzacyjną przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej rozumie się te obiekty, które używane są:
• w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym,
• w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie.
 
Jakie odpisy od niektórych maszyn i urządzeń
 
Największe możliwości skrócenia amortyzacji liniowej dotyczą maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. W takim przypadku stawkę z wykazu można podwyższyć nawet dwukrotnie. Przez maszyny i urządzenia grupy 4-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), poddanych szybkiemu postępowi technicznemu rozumie się maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną. W tym przypadku podatnicy mogą podwyższać stawki bądź rezygnować z ich stosowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
WAŻNE
Podwyższając stawkę z wykazu, można zastosować tylko jeden wybrany współczynnik.
 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK