| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Wszystko o fakturach VAT

Wszystko o fakturach VAT

Podatnik polski wystawi fakturę wewnętrzną, w której znajdą się następujące elementy:
8. Faktury wystawiane przez nabywcę – samofakturowanie

Zupełnie nowym rozwiązaniem, wprowadzonym przez polskiego ustawodawcę, jest możliwość wystawiania faktur (pod pewnymi warunkami) przez nabywcę, zamiast dostawcę. Rozwiązanie to jest zgodne z przepisami art. 22(3) IV Dyrektywy.
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobu wystawiania faktur, zasad ich przechowywania (...), nabywcy towarów i usług od zarejestrowanego podatnika jako podatnika VAT czynnego (posiadającego numer identyfikacji podatkowej) mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako „FAKTURA VAT”, w tym również faktury dokumentujące otrzymanie przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru całości lub części należności (faktury zaliczkowe). Nabywcy mogą jednak wystawiać te faktury tylko w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) nabywca towarów lub usług
– jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
– ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów – w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy,
2) naczelnicy urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy (nabywcy i dostawcy) otrzymają w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia pisemną informację o zawarciu takiej umowy, w której znajdą się:
– dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy,
– data zawarcia umowy,
– okres obowiązywania umowy.
Umowa, jaką nabywca zawiera z dokonującym dostawy towarów i usług, o której mowa wyżej, powinna posiadać następujące elementy:
1) postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:
– upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek,
– nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy,
– poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego oraz o zbyciu przedsiębiorstwa.
2) postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług:
– będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami,
– będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »