| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

3.2.4. Zwolnienia przedmiotowe a kasowe rozliczenia kosztów podatkowych
Przy zwolnieniach przedmiotowych nie ma podstawy do opodatkowania dochodów w związku z faktem, że dla celów podatkowych został przyjęty inny moment rozliczenia kosztów podatkowych niż ma to miejsce w przepisach o rachunkowości. W momencie zadeklarowania przeznaczenia dochodów na realizację preferowanych celów statutowych będzie również wolna od podatku ta część dochodu, która stanowi nadwyżkę nad zyskiem bilansowym, wynikającą z faktu, iż podatnik nie może w danym momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na przykład zarachowanych (nie wypłaconych) wynagrodzeń (od 1 stycznia 2005 r. są one kosztem uzyskania przychodów dopiero w dacie faktycznego ich poniesienia). Różnica wynikająca z tego, iż dla celów rachunkowych przyjmuje się w tym przypadku koszty zarachowane, nie powoduje powstania dochodu do opodatkowania.

Jeżeli podatnik uprzednio zadeklarował na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4–8 u.p.d.o.p., że przeznaczy dochód na realizację celów statutowych, ale dochód ten wydatkował na inne cele, dopiero wówczas będzie zobowiązany, bez wezwania, uiścić podatek od tego dochodu. Zwolnienie dotyczy bowiem dochodu podatkowego, ustalanego na podstawie przepisów ustawy podatkowej, a nie zysku bilansowego.

Z przepisów podatkowych wyraźnie wynika, że dochód do opodatkowania i należny podatek powstają nie przy deklaracji przeznaczenia dochodu na cele statutowe, lecz wówczas, jeżeli dochód będzie wydatkowany na inne cele niż cele statutowe, co tworzy tym samym określone preferencje do realizacji celów statutowych.
3.2.5. Przedawnienie wierzytelności
Przedawnienie wierzytelności niezwiązanych z realizacją celów statutowych spowoduje powstanie zobowiązania podatkowego w przypadku podatników korzystających ze zwolnień na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4–8 u.p.d.o.p. Wynika to z tego, iż w tym przypadku, z jednej strony, wystąpi przychód podatkowy, a z drugiej strony nie powstaną koszty uzyskania przychodów, w przeciwieństwie do umorzenia wierzytelności lub odpisania wierzytelności jako nieściągalnej, które są zaliczane do kosztów podatkowych.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 4d u.p.d.o.p. przychodem jest wartość należności umorzonych, odpisanych jako nieściągalne i przedawnionych – w tej części, od której dokonane odpisy aktualizujące zostały uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »