REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować dzierżawę majątku ruchomego przez spółkę zagraniczną

REKLAMA

Czy dochody otrzymywane przez spółkę węgierską (siedziba na terenie Węgier) z dzierżawy majątku ruchomego na terenie Polski podlegają umowie w sprawie podwójnego opodatkowania z Węgrami i jak w związku z tym są opodatkowane?
Tak, dochody te podlegają umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli posiadają państwo certyfikat rezydencji podatkowej spółki węgierskiej. W zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia przemysłowego podlega dzierżawie, dochody będą opodatkowane jak dochody z licencji lub jak zyski z przedsiębiorstw.
 
Spółki niemające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 3 ust. 2 updop). Oznacza to, że podlegają w Polsce tzw. ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy Polska zawarła z danym krajem konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania, pierwszeństwo przed ustawodawstwem krajowym będzie miała zawarta umowa międzynarodowa, co wynika z art. 87 oraz art. 91 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Rzeczpospolita Polska zawarła z Republiką Węgierską konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku i obowiązuje ona od 1 stycznia 1996 r. Z pytania Czytelnika wynika, iż działalność spółki węgierskiej na terenie Polski polega na dzierżawieniu bliżej nieokreślonego majątku ruchomego. W zależności od szczegółów stanu faktycznego można wskazać dwa podejścia do problemu.
Jeżeli mamy do czynienia z dzierżawą (użytkowaniem) urządzenia przemysłowego, to o zasadach opodatkowania przychodów tego rodzaju osiąganych przez podatników mających w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy mówi art. 21 ust. 1 updop. Wynika z niego, iż zasadą ogólną jest opodatkowanie przychodów tego rodzaju z zastosowaniem stawki 20%. Ustawodawca daje jednak podatnikom możliwość zastosowania postanowień wskazanej konwencji Polska – Węgry. Za przychody z tytułu użytkowania urządzeń przemysłowych i podobnych uznaje się na gruncie tej konwencji należności licencyjne (art. 12 ust. 3 konwencji). Mogą one zostać opodatkowane w państwie źródła (czyli w Polsce), lecz gdy odbiorca tych należności jest ich właścicielem, podatek nie może przekroczyć 10% kwoty brutto należności licencyjnych. Oznacza to, że stawka podatku u źródła pobieranego w Polsce na podstawie konwencji Polska – Węgry wynosi 10%.
Należy pamiętać, iż w sytuacji gdy podmiot otrzymujący należności licencyjne wykonuje w państwie, z którego one pochodzą, działalność zarobkową przez zakład (w myśl art. 5 konwencji) i wypłacane należności wiążą się z działalnością takiego zakładu, zastosowanie znajdą przepisy art. 7 konwencji (mówi o tym art. 12 ust. 4 konwencji). Na podatnikach dokonujących wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (a zatem przychodów z użytkowania urządzeń przemysłowych itp.) spoczywa, jako na płatnikach, obowiązek pobrania w dniu dokonania wypłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat (tzw. podatek u źródła) – art. 26 ust. 1 updop. Jednocześnie przepis ten wprowadza ograniczenie możliwości zastosowania stawki wynikającej z konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania, stanowiąc, że stawkę taką płatnik może zastosować pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby odbiorcy wypłat do celów podatkowych za pomocą uzyskanego od tego odbiorcy zaświadczenia (zwanego certyfikatem rezydencji), wydanego przez właściwy organ administracji podatkowej.
Drugą możliwą interpretacją przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego jest uznanie, że przychody z dzierżawy majątku ruchomego, o której pisze Czytelnik, nie są przychodami „z użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego”. Oznacza to, że przychody tego rodzaju na gruncie konwencji Polska – Węgry należy zakwalifikować jako „zyski z przedsiębiorstw”, o których mowa w art. 7 konwencji. Zgodnie z jego postanowieniami zyski spółki węgierskiej mogą być opodatkowane jedynie na Węgrzech, chyba że spółka węgierska prowadzi działalność w Polsce poprzez zakład, w myśl art. 5 konwencji. Oznacza to, że gdy uznamy, iż przychody spółki węgierskiej, o których mowa w pytaniu Czytelnika, stanowią zyski z przedsiębiorstw w myśl konwencji Polska – Węgry, przychody te nie będą opodatkowane w Polsce.
• art. 3 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 57, poz. 491
• art. 12 ust. 3 konwencji z 23 września 1993 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Węgierską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku – Dz.U. z 1995 r. Nr 125, poz. 602; ost.zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 108, poz. 946
Jacek Wiśniewski
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA