reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Przyspieszona amortyzacja samochodu osobowego

Przyspieszona amortyzacja samochodu osobowego

Prowadzę własną firmę, która zajmuje się sprzedażą hurtową i opłacam podatek dochodowy od osób fizycznych. Posiadam dwa wprowadzone do ewidencji środków trwałych i używane już przez ponad rok samochody osobowe i chciałbym zastosować przyspieszoną amortyzację dla tych samochodów. Czy jest to możliwe dla samochodów osobowych? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Tak. Podatnik może ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, jednakże okres amortyzacji w przypadku samochodów osobowych nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Oznacza to, że stawka amortyzacji wynosi maksymalnie 40% (od samochodu osobowego używanego).
 
Środki transportu, w tym i samochody osobowe, uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 6 miesięcy. Warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych. Jeśli samochód figuruje w firmowej ewidencji środków trwałych, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie wydatki związane z jego eksploatacją, z zachowaniem ograniczenia dotyczącego wysokości odpisów amortyzacyjnych i składek na ubezpieczenia.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 22j ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Grzegorz Mazur


reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama