REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty inwestycji w wynajmowanym budynku

REKLAMA

Prowadzę działalność handlową w wynajmowanym budynku. Umowa najmu została zawarta na 6 lat. Aby dostosować budynek do potrzeb swojej działalności, musiałem przeprowadzić prace adaptacyjne. Jak rozliczyć poniesione wydatki np. w przypadku wypowiedzenia umowy najmu?
Z treści pytania wynika, że jest to typowa inwestycja w obcym środku trwałym, która podlega amortyzacji. Jeśli chcemy amortyzować nakłady poniesione w obcym środku trwałym, inwestycja ta powinna być ukończona i przyjęta do używania. Przy czym ustawodawca nie uzależnił możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od przewidywanego okresu używania. Oznacza to, że po zakończeniu prac budowlanych i przekazaniu do używania zsumowana wartość nakładów na inwestycję w obcym środku trwałym powinna być amortyzowana. Nie można poniesionych wydatków zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
Jeśli chodzi o wysokość odpisów amortyzacyjnych, podatnik ma prawo ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku inwestycji w budynkach, lokalach lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat. Wynika z tego, że przepisy nie uzależniają wysokości indywidualnej stawki amortyzacyjnej od okresu, na jaki została zawarta umowa najmu. W przedstawionej sytuacji nie będzie więc możliwości zamortyzowania poniesionych nakładów w ciągu 6 lat, tj. w okresie trwania umowy. Jeśli upłynie okres trwania umowy najmu (6 lat), a strony umowy nie przedłużą jej, niezamortyzowana część inwestycji nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów podatkowych. Niemożliwe będzie także dalsze amortyzowanie, ponieważ środek trwały nie będzie używany przez podatnika.
W omawianym przypadku warto też zwrócić uwagę na sytuację, w której właściciel wynajmowanej nieruchomości zwróci podatnikowi wartość niezamortyzowanych nakładów inwestycyjnych. Może bowiem pojawić się wątpliwość, czy kwota tego zwrotu stanowi przychód z działalności gospodarczej. Jednak do przychodów takich nie zalicza się m.in. zwróconych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli więc, jak wskazano wcześniej, niezamortyzowana część inwestycji w obcym środku trwałym nie stanowi kosztów podatkowych, dokonany zwrot tej wartości nie jest przychodem z tytułu działalności gospodarczej. Przedstawione wnioski są zgodne m.in. z pismem Ministerstwa Finansów z 3 stycznia 2002 r. (nr PB5/IMD/MC-068-323/2001), w którym stwierdzono: W przypadku używania przez podatnika inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach w okresie krótszym niż 10 lat, nie dojdzie wówczas do zaliczenia pełnej wartości wytworzonej inwestycji do kosztów uzyskania przychodów. Po wygaśnięciu umowy podatnik nie ma możliwości dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych, ponieważ nie użytkuje ww. inwestycji do celów własnej działalności gospodarczej. Poniesione koszty może mu zrekompensować jedynie właściciel nieruchomości, dokonując zwrotu niezamortyzowanej kwoty. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 14 ust. 3 pkt 3a updof – przypis autora) kwota otrzymanego zwrotu w części nieprzekraczającej wartości niezamortyzowanej części inwestycji nie stanowi przychodu podatkowego.
Jeśli chodzi o rozliczenie poniesionych kosztów inwestycji w obcych środkach trwałych w przypadku wypowiedzenia umowy najmu, wydatki te nie mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Nie ma też znaczenia, z czyjej winy nastąpiło wypowiedzenie umowy.
Warto również wspomnieć, że poniesione nakłady stanowiące inwestycję w obcym środku trwałym, w tym przypadku w budynku, powiększają ekonomicznie wartość tej nieruchomości. Jednak po wygaśnięciu umowy najmu lub po jej wypowiedzeniu właściciel nieruchomości nie będzie mógł uwzględnić poniesionych przez najemcę wydatków w wartości początkowej nieruchomości do celów podatku dochodowego. Należy bowiem pamiętać, że jednym z warunków uznania składnika majątku za środek trwały podlegający amortyzacji jest jego nabycie albo wytworzenie we własnym zakresie. Wydatki na nabycie lub wytworzenie środka trwałego powinny być poniesione przez podatnika, który będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W związku z tym nie ma możliwości uwzględnienia nakładów poniesionych przez najemcę na adaptację lokalu w wartości początkowej środka trwałego (patrz też pismo Izby Skarbowej w Olsztynie z 30 grudnia 2004 r., sygn. PDF/005-1-498/04). Właściciel będzie mógł doliczyć do wartości początkowej wynajmowanej przez siebie nieruchomości wydatki poniesione przez najemcę w przypadku, gdy zwróci je najemcy w całości lub w części. Należy pamiętać o przewidzianym przepisami limicie wydatków w wysokości 3500 zł.
Paweł Kowalski
odpowiadamy na pytania: www.infor.pl/pytaniasfk
Podstawy prawne
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA