| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Faktura w księdze

Faktura w księdze

Zaewidencjonowałem fakturę VAT w ewidencji zakupu VAT w czerwcu 2005 r. Przez omyłkę nie ująłem tej faktury w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Czy mogę zaksięgować tę fakturę przy rozliczeniu rocznym za 2005 r.?

ODPOWIEDŹ:
Przede wszystkim powinny być skorygowane deklaracje.
WYJAŚNIENIE:
Jak stanowi § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym. Faktura, dotycząca zakupu, wystawiona w czerwcu powinna być zaewidencjonowana w tymże miesiącu.
Na podstawie art. 81a § 1 Ordynacji podatkowej, podatnik może dokonać korekt złożonych deklaracji podatkowych w związku z niezaewidencjonowaniem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktury dotyczącej poniesionego kosztu. Nie wystarczy tylko zaksięgowanie w rozliczeniu rocznym nieujętej w czerwcu faktury dotyczącej poniesionego kosztu. O wartość wynikającą z omyłkowo niezaksięgowanej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktury, wystawionej w sierpniu, należy powiększyć koszty i dokonać korekt wcześniej złożonych do tutejszego organu podatkowego – deklaracji na zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie na podstawie art. 81 Ordynacji podatkowej, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

PODSTAWA PRAWNA:
• art. 81–81a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.),
• § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Luiza Boczek


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »