REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są skutki braku numeru VAT UE polskiego nabywcy na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę

REKLAMA

Spółka - podatnik VAT - otrzymała od kontrahenta z Niemiec fakturę wartości netto 46,50 euro za prenumeratę roczną czasopisma. Znajduje się na niej numer VAT UE dostawcy, ale nie ma numeru VAT UE nabywcy (jest jedynie nasz adres). Wobec tego nie może to być traktowane jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. Jak należy opodatkować tę transakcję, żeby była zgodna z polskimi przepisami ustawy o VAT, i gdzie będzie miejsce świadczenia usługi w tym przypadku?
Spółka powinna potraktować powyższą transakcję jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i opodatkować ją polskim VAT. Wynika to z tego, że spełnione są warunki uznania tej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W tym samym miesiącu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych.
Czasopisma są towarami wymienionymi w PKWiU w podsekcji DE w dziale 22 „Druki i zapisane nośniki informacji”. Miejsce dostawy zależy jednak od tego, z jakim rodzajem transakcji mamy do czynienia, a więc czy będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, czy dostawa towarów dokonana w Niemczech.
Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o VAT, z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (dalej „WNT”) mamy do czynienia w przypadku nabycia przez polskiego podatnika prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium kraju (np. Polski) innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki (np. Niemiec) lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Warunkiem jednak jest to, żeby nabywcą był podatnik VAT, a nabywane towary służyły czynnościom wykonywanym przez ten podmiot lub przez osobę prawną niebędącą podatnikiem. Dokonującym dostawy powinien być podatnik VAT.
Warto też zauważyć, że w przeciwieństwie do przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów polska ustawa o VAT nie zawiera regulacji, która nakazuje potraktować nabycie przez polskiego podatnika towarów od niemieckiego dostawcy jako WNT jedynie pod warunkiem, że numer VAT UE polskiego nabywcy jest zawarty na fakturze. W przypadku odwrotnym, czyli gdyby polski dostawca dokonywał dostawy towarów na rzecz niemieckiego nabywcy, brak numeru VAT UE niemieckiego nabywcy spowodowałby, że transakcja ta musiałaby być uznana za dokonaną w Polsce. Wówczas polski dostawca powinien opodatkować taką transakcję polskim VAT i wystawić fakturę VAT z kwotą brutto.
Analogicznego przepisu brak jednak w przypadku WNT, co z kolei może oznaczać, że brak na fakturze numeru VAT UE polskiego nabywcy nie zmienia faktu, że transakcja ta jest nadal WNT, a polski nabywca powinien ją opodatkować z tego tytułu. Jedynym warunkiem uznania transakcji za WNT jest bowiem to, aby nabywcą był polski podatnik VAT. O prawidłowości takiego rozumowania świadczyć może także ogólna reguła, zgodnie z którą miejscem opodatkowania przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych jest miejsce, gdzie w chwili zakończenia wysyłki lub transportu znajdował się towar. Dodatkowo, w przypadku gdy nabywcą w WNT jest podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, która nie podała, choć była do tego zobowiązana, numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL (numeru VAT UE), WNT uznaje się za dokonane na terytorium Polski.
Jak rozumiem, w przypadku opisanym powyżej mamy do czynienia z transakcją polegającą na tym, że niemiecki dostawca będący podatnikiem (niemieckiego) VAT wysyła prenumerowane czasopisma do spółki. Dostawca, co z kolei wynika z faktury, jest podatnikiem VAT zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych w Niemczech.
Po stronie podatnika niemieckiego brak podania na fakturze numeru VAT UE polskiego nabywcy będzie oznaczał brak możliwości zastosowania przepisów dotyczących transakcji wewnątrzwspólnotowych. Spowoduje to opodatkowanie transakcji w Niemczech stawką właściwą dla dostawy na terytorium Niemiec. Dopiero ewentualne podanie numeru VAT UE przez polską spółkę nabywcy umożliwiłoby niemieckiemu dostawcy zastosowanie przepisów dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (i zastosowanie stawki 0%).
Spółka powinna potraktować powyższą transakcję jako WNT i opodatkować ją polskim VAT, ponieważ z punktu widzenia polskiej ustawy o VAT spełnione są warunki uznania tej transakcji za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W tym samym miesiącu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy o VAT nie przewidują wprost, że brak zarejestrowania się przez podatnika VAT czynnego dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (a ściślej WNT) uniemożliwia mu odliczenie podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Jednakże w praktyce niektóre organy podatkowe uzależniają prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od tego, czy spółka w chwili powstania obowiązku podatkowego z tytułu WNT była podatnikiem VAT czynnym zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych.
•  art. 9 ust. 1, art. 13 ust. 2 pkt 1 i ust. 6, art. 15 ust. 1, art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 86 ust. 1 i 2 pkt 4, art. 88 ust. 4 w zw. z art. 96 oraz art. 97 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Bartosz Iljin
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA