| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

Kiedy opodatkować zakup towaru z zagranicy wraz z jego montażem

W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa linie produkcyjne od podatników z krajów Unii Europejskiej. Dostawcy dokonują dostaw tych urządzeń do spółki wraz z montażem. Kiedy powstaje w tym przypadku obowiązek podatkowy?


Sytuacja będzie wyglądała inaczej, gdy przed wydaniem towarów zapłacimy zaliczkę. Obowiązek podatkowy powstaje wtedy z chwilą jej zapłaty. Należy zauważyć, że dla powstania obowiązku podatkowego, z tytułu zapłacenia części lub całości należności przed wydaniem towaru, nie ma znaczenia, czy fakt ten został udokumentowany fakturą, czy też nie.

W przypadku gdy zostanie dokonana zapłata tylko części należności, obowiązek podatkowy z tytułu pozostałej kwoty powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania urządzenia.

Przykład
Spółka zakupiła urządzenie, którego montażu dokonał dostawca z Niemiec. 15 września zapłaciła zaliczkę w wysokości 10 000 euro. Pozostałą część zapłaciła po montażu. Urządzenie zostało wydane 30 września i zamontowane. 12 października wystawiono fakturę i spółka zapłaciła pozostałą część – 20 000 euro. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w stosunku do zaliczki z 15 września. Natomiast do pozostałej części – 7 października.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK