reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy faktura wystawiona po terminie uprawnia do odliczenia VAT

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej 9 listopada 2006 r., dokumentującej zakup lokalu użytkowego w związku z odbiorem tego lokalu 7 kwietnia 2006 r.?


RADA

Tak, przysługuje prawo do odliczenia z tej faktury w deklaracji za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą rzeczywistą transakcję rodzącą obowiązek podatkowy u dostawcy, lub za miesiąc następny. Pod warunkiem, że lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Wystawienie faktury po terminie nie powoduje utraty tego prawa.

UZASADNIENIE

W zakresie, w jakim zakupione towary służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Prawo to przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą rzeczywistą dostawę towaru (w naszym przypadku dostawę lokalu). W ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych nie ma żadnego przepisu, który uniemożliwiałby odliczenie podatku z faktury wystawionej przez dostawcę po terminie, o ile czynność, którą ta faktura dokumentuje, zrodziła u wystawcy obowiązek podatkowy.

Odnosząc się do treści pytania, obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towarów, których przedmiotem są lokale i budynki, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od dnia wydania. W przypadkach, w których obowiązek podatkowy powstaje w powyższy sposób, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury w tych przypadkach nie mogą być jednak wystawione wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

Przykład
W przypadku dostawy lokalu, w którym nieruchomość została wydana nabywcy 7 kwietnia 2006 r., nabywca zaś nie uregulował należności, obowiązek podatkowy u dostawcy powstał najpóźniej 7 maja 2006 r. Jest to tym samym możliwie najbardziej odległy termin powstania obowiązku podatkowego. Powyższe oznacza, że faktura powinna zostać wystawiona najpóźniej 7 maja 2006 r. Wcześniejsze uregulowanie należności przesuwa ten termin na dzień zapłaty należności.

Zgodnie z tym, co zostało przedstawione na wstępie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej z ponad 5-miesięcznym opóźnieniem przez podatnika, od którego zakupił lokal użytkowy. Zgodnie bowiem z wyżej cytowanym przepisem prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury podatnik nabywa w miesiącu jej otrzymania.

• art. 19 ust. 10, art. 86 ust. 1, ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy
w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama