reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Porady prawne

Jak dokumentować wywóz towarów po zakończeniu usługi uszlachetniania

Aktualizacja: 25.07.2005

Jak udokumentować, że towar, na którym świadczyliśmy usługę uszlachetnienia, został wywieziony w ciągu 30 dni od momentu zakończenia usługi? Czy potrzebne jest potwierdzenie przez odbiorcę (zasady ogólne), czy wystarczy dokumentacja wewnętrzna naszej firmy (wykaz produkcji zakończonej oraz dokument CMR bez potwierdzenia odbioru)? »

Jak opodatkować wykonany w Polsce montaż systemów antykradzieżowych

Aktualizacja: 25.07.2005

Jesteśmy firmą zarejestrowaną jako podatnik VAT UE. Firma ze Szwecji będąca podatnikiem VAT UE zamówiła w naszej firmie montaż systemów antykradzieżowych (bramki antykradzieżowe, dezaktywatory). Usługa ta została wykonana na terytorium Polski, a jej nabywcą jest firma szwedzka. Proszę o informacje, w jaki sposób należy opodatkować wykonaną usługę? »

Jak zaksięgować zakup usług podwykonawców związanych z wykonaniem usługi głównej

Aktualizacja: 18.07.2005

Nasza firma zajmuje się naprawą rozbitych samochodów. Wykonuje w ramach swej działalności odbudowę tych samochodów (usługa blacharsko-lakiernicza). Zlecamy innej firmie wykonanie geometrii kół, napełnienie lub naprawę klimatyzacji, naprawę np. chłodnicy - firma nie zatrudnia mechaników i nie posiada odpowiednich urządzeń do tego typu napraw. Za wymienione usługi faktury wystawiane są na naszą firmę. Czy ponoszone koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie 14 księgi - pozostałe wydatki? Czy raczej księgować je w kolumnie 10 księgi? Faktura sprzedaży wystawiana jest ogólnie na usługę blacharsko-lakierniczą, materiały (bez wyszczególniania wymienionych usług). Jak postępować z tego typu wydatkami? Czy powinny one być ujmowane również na fakturze sprzedaży? »

Jak dokonać korekty odpisów amortyzacyjnych

Aktualizacja: 18.07.2005

W firmie w 1995 r. przeprowadzono aktualizację wyceny wartości środków trwałych, co spowodowało podwyższenie wartości początkowej posiadanych przez firmę środków trwałych. W latach 1995-1997 obowiązywał okres "przejściowy" w wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Po 1997 r. odpisy te były ustalone na wyższym poziomie niż dokonywane wcześniej. Natomiast firma do końca czerwca 2005 r. pozostawiła je na poziomie tych ustalonych z 1997 r. (czyli w niższej wysokości). W związku z zaistniałą sytuacją faktyczną proszę o odpowiedź, czy pełnych odpisów amortyzacyjnych mogę dokonywać np. od lipca 2005 r., korygując jednocześnie okres od początku roku, czy muszę poczekać do początku 2006 r. »

Czy po zaprzestaniu działalności należy sporządzić remanent

Aktualizacja: 18.07.2005

Czy w przypadku zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności (pismo do US) trwającej dłużej niż 10 miesięcy podatnik ma obowiązek odprowadzić należny VAT od remanentu, m.in. od środków trwałych, które ma w zakładzie? »

Kiedy rozliczyć koszty związane z usunięciem szkody powstałej w roku ubiegłym

Aktualizacja: 18.07.2005

Do którego roku należy zaliczyć koszty poniesione w 2005 r. dotyczące usunięcia szkody powstałej w 2004 r.? Odszkodowanie otrzymano w 2004 r. »

Czy abonament za usługi medyczne dla pracowników jest kosztem pracodawcy

Aktualizacja: 18.07.2005

Wykupiłem dla pracowników abonament medyczny. Czy abonament ten będzie moim kosztem uzyskania przychodów? »

Jak ująć w księdze obciążenie za wady w związku z reklamacją wykonanej usługi

Aktualizacja: 18.07.2005

Nasza firma świadczy usługi porządkowe. Prowadzimy księgę przychodów i rozchodów. Jeżeli w przypadku zniszczenia dywanu podczas jego prania zakupimy dla klienta nowy dywan, to wydatek ten może stanowić dla nas koszt uzyskania przychodu? Jeśli tak, jak to zaksięgować? »

Druk ulotek jako koszt

Aktualizacja: 18.07.2005

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. W ramach reklamowania usług drukuję bardzo dużo ulotek. Są one rozdawane w sklepach oraz na ulicy. Czy wydatki poniesione na wykonanie ulotek reklamowych stanowią w całości koszt uzyskania przychodów czy też powinienem je zaliczyć do kosztów reprezentacji i reklamy objętych limitem? »

Koszty zorganizowania konferencji

Aktualizacja: 18.07.2005

Spółka, w której jestem zatrudniona, zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowany został nowy produkt lansowany przez firmę. Czy koszty takiej konferencji, jako zorganizowanej dla ograniczonego kręgu odbiorców, stanowi reklamę niepubliczną podlegającą zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości 0,25% przychodów? »

Nieważność decyzji fiskusa

Aktualizacja: 18.07.2005

20 maja 2005 r. otrzymałam decyzję naczelnika urzędu skarbowego, w której zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych określone zostało w wysokości wyższej niż wynikająca ze złożonej deklaracji PIT-36. Od decyzji tej nie złożyłam odwołania i wpłaciłam wynikającą z niej kwotę zaległości. Decyzja ta jednak okazała się decyzją wadliwą - przy określaniu wysokości podstawy opodatkowania naczelnik urzędu skarbowego nie uwzględnił zapłaconych przeze mnie składek na ubezpieczenie społeczne, przez co wysokość zobowiązania podatkowego została niesłusznie zawyżona. Niestety, termin do złożenia odwołania już minął. Czy istnieje możliwość wzruszenia decyzji i odzyskania nadpłaconego przeze mnie podatku? »

Co zaliczamy do kosztów?

Aktualizacja: 18.07.2005

Czy można zaliczyć wydatki związane z zakupem kostki brukowej kładzionej przed budynkiem fabryki do kosztów uzyskania przychodu? »

Opodatkowanie dywidendy

Aktualizacja: 18.07.2005

Czy dywidenda wypłacona przez spółkę zależną spółce dominującej jest wolna od podatku, gdy okres 2-letniego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania dochodów z tytułu dywidendy? - Marian S. z Warszawy »

Czy podwyższone diety za podróże służbowe stanowią koszt

Aktualizacja: 18.07.2005

Spółka wprowadziła system rozliczania diet za czas zagranicznych podróży służbowych pracowników. Wyliczone zgodnie z nim diety są wyższe od przewidzianych rozporządzeniem w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyższą wartość diet od kwoty obliczonej zgodnie z przepisami tego rozporządzenia? »

Uczestnictwo w targach

Aktualizacja: 18.07.2005

Czy istnieje możliwość zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z uczestnictwem w targach poznańskich, takich jak: koszty związane z przygotowaniem stoiska, opłaty za reklamę w katalogu targów, opłatę za stanowisko wystawiennicze, koszty noclegów pracowników obsługujących stoisko? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama