REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć dodatkowy PIT dotyczący otrzymywanych alimentów

REKLAMA

Czy prowadzący działalność gospodarczą musi złożyć dodatkowy PIT dotyczący otrzymywanych alimentówProwadzę działalność gospodarczą opodatkowaną 19-procentowym podatkiem liniowym. W ubiegłym roku otrzymywałem również alimenty. Czy muszę wypełnić dodatkowy PIT dotyczący alimentów? Jeśli tak, to jaki?
Jeżeli otrzymane przez Pana alimenty nie są świadczeniem na rzecz dzieci, to jest Pan obowiązany złożyć dodatkowe zeznanie podatkowe – PIT-36. W zeznaniu PIT-36L wykaże Pan wyłącznie przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane jednolitą stawką 19%, natomiast w PIT-36 – kwotę otrzymanych alimentów.
Nie zapominajmy, że podatek dochodowy opłacany przez osoby fizyczne cechuje powszechność opodatkowania.
W myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych alimenty również stanowią źródło przychodu. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie alimenty na rzecz dzieci. W konsekwencji osoby otrzymujące alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, są obowiązane zapłacić podatek od kwoty otrzymanego świadczenia. Przepisy ustawy nie zawierają bowiem regulacji, która równolegle ze zdefiniowaniem alimentów jako źródła przychodu wyłączałaby je z opodatkowania na mocy art. 21, 52, 52a lub 52c.
Od alimentów nie został również zaniechany pobór podatku w drodze rozporządzenia Ministra Finansów. Otrzymanie alimentów rodzi zatem obowiązek podatkowy, gdyż zgodnie z art. 9 ust. 1 updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Alimenty dla dziecka nie podlegają opodatkowaniu.
Skoro wiemy już, dlaczego alimenty podlegają opodatkowaniu, przejdziemy do omówienia „mechanizmu” ich opodatkowania.
Alimenty podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach, przy zastosowaniu skali podatkowej. Dochodów opodatkowanych w ten sposób (tj. zgodnie z art. 27 updof) nie łączy się z dochodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których ma zastosowanie jednolita stawka podatku w wysokości 19%. Wynika to z postanowień art. 30c ust. 6 updof.
Konsekwencją niesumowania dochodów opodatkowanych w odmienny sposób jest ich niewykazywanie w tym samym zeznaniu podatkowym. W przypadku zatem podatników, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną stawką podatku 19% i uzyskali w minionym roku dochody opodatkowane według progresywnej skali podatkowej, istnieje obowiązek złożenia dwóch zeznań podatkowych. Z tym że o ile dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób określony w art. 30c opracowany został tylko jeden wzór zeznania (PIT-36L oznaczony kolorem żółtym), o tyle do podatników uzyskujących dochody opodatkowane według skali podatkowej adresowane są dwa odmienne wzory. Wzór podstawowy, o barwie brązowej, nosi symbol PIT-37, jego rozszerzona wersja zaś to zielony PIT-36.
Zwracamy na to uwagę, ponieważ nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego formularza. Co do zasady, za pomocą zeznania PIT-36 może się rozliczyć każdy podatnik, który uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej, natomiast za pomocą zeznanią PIT-37 – tylko „wybrany”. Zeznanie PIT-37 adresowane jest bowiem wyłącznie do podatników, którzy spełniają określone warunki. Po pierwsze, uzyskali w roku podatkowym jedynie przychody za pośrednictwem płatnika, czyli podmiotu, na który przepisy ustawy nałożyły obowiązek obliczenia i pobrania od podatnika podatku oraz wpłacenia go we właściwym terminie urzędowi skarbowemu. Po drugie, źródło przychodu położone było na terytorium Polski. Ponadto nie prowadzili działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej, jak również nie ciąży na nich obowiązek doliczenia do swoich dochodów zarobków małoletnich dzieci.
Osoby, które nie spełniają wymienionych warunków, składają zeznanie PIT-36. Do takich osób należą m.in. podatnicy, którzy otrzymali świadczenie alimentacyjne. Dlaczego? Ponieważ w przypadku alimentów nie ma płatnika. Podmiot dokonujący ich wypłaty nie pobiera podatku (zaliczki na podatek). Obowiązek zapłacenia podatku ciąży bezpośrednio na podatniku, i to dopiero po zakończeniu roku podatkowego, nie później jednak niż do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zgodnie z postanowieniami art. 45 ust. 1 i 4 pkt 1 updof, zeznanie według ustalonego wzoru, należy w 2005 r. złożyć do 2 ma- ja i w tym terminie wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.
Od alimentów wypłaconych osobie dorosłej płatnik nie pobiera zaliczki na podatek.
Ponieważ w naszym przypadku suma należnych zaliczek wynosi zero, dlatego przed końcem akcji rozliczeniowej PIT 2004 Czytelnik musi nie tylko złożyć dodatkowe zeznanie PIT-36, ale również wpłacić na rachunek urzędu skarbowego całą kwotę należnego podatku.
Monika Rek
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA