| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > Kto płaci CIT we Włoszech

Kto płaci CIT we Włoszech

Opodatkowaniu we Włoszech od całości światowych dochodów podlegają rezydenci Włoch. Za rezydentów włoskich uważane są podmioty, które mają zarejestrowaną siedzibę we Włoszech bądź też biuro zarządu albo prowadzą na terenie Włoch swoją główną działalność.


– Restrykcje dotyczące kosztów co do zasady nie dotyczą banków i instytucji finansowych oraz spółek, których przychody nie przekraczają 5 164 550 euro (z wyłączaniem holdingów, do których zawsze stosują się ograniczenia związane z cienką kapitalizacją). Na uwagę zasługuje również regulacja ograniczająca możliwość uznania za koszt podatkowy odsetek od pożyczek (zarówno od spółek powiązanych, jak i niepowiązanych), w przypadku gdy aktywa netto spółki są wyższe niż wartość księgowa inwestycji w podmioty zależne, z udziału w których zyski są zwolnione z opodatkowania – dodaje Magdalena Ćwik-Burszewska.

ROZLICZANIE STRATY
Zyski polskiego przedsiębiorcy osiągane we Włoszech za pośrednictwem zakładu są opodatkowane we Włoszech i są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Tym samym straty podatkowe włoskiego zakładu nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Taka strata może podlegać rozliczeniu z dochodem opodatkowanym we Włoszech zgodnie z włoskimi regulacjami.

Podatki lokalne

Dodatkowo dochody zarówno rezydentów i nierezydentów, wygenerowane we Włoszech, podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem tzw. podatkiem od czynności produkcyjnych. Wysokość tego podatku zależy od charakteru działalności. Przykładowo, dla podmiotów produkcyjnych podatek wynosi 4,25 proc. podstawy opodatkowania (obliczanej jako wartość produkcji minus koszty produkcji), a dla podmiotów publicznych wykonujących działalność handlową 8,25 proc. Stawka podatku może podlegać zwiększeniu lub zmniejszeniu o jeden punkt procentowy. Podstawa opodatkowania podatkiem lokalnym i CIT nie jest taka sama i jest określana odrębnie w zależności od profilu podmiotu. W odniesieniu, do podatku lokalnego pewne koszty nie podlegają odliczeniu, m.in. niektóre koszty nadzwyczajne, koszty pracy czy odsetki.

Podmioty zależne

Zgodnie z prawem wewnętrznym niektóre zyski z udziału w podmiotach zależnych są zwolnione z opodatkowania. Dotyczy to dywidend i zysków kapitałowych realizowanych na sprzedaży udziałów.

Jak tłumaczy Magdalena Ćwik-Burszewska w odniesieniu do dywidend, 95 proc. dywidend otrzymywanych przez podatników (spółki i oddziały), niezależnie czy pochodzą ze źródeł krajowych czy zagranicznych, może być zwolniona z opodatkowania CIT. Dywidendy z rajów podatkowych mogą być zwolnione po potwierdzeniu przez władze podatkowe w drodze wiążącej interpretacji podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »