reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Zasady amortyzacji pojazdów samochodowych

Zasady amortyzacji pojazdów samochodowych

Amortyzacja jest najogólniej mówiąc rozłożeniem kosztu w czasie. Podatnicy często zastanawiają się, czy można ten wydatek jednorazowo ująć w kosztach. Przepisy pozwalają na to, ale w odniesieniu do wybranych pojazdów, co do pozostałych mamy dwie możliwości.

Aby właściwie podejść do tematu amortyzacji warto na wstępie podać definicje, które potem pozwolą na właściwe interpretowanie przepisów.

Pojęcie samochodu

Zgodnie z art. 5a pkt 19a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochód osobowy to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Ponadto odnosząc się do art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym należy zauważyć, że pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Samochód osobowy ma masę mniejszą niż 3,5 tony i może poruszać się z prędkością większą niż 25 km/h.

Samochody, których masa całkowita jest większa niż 3,5 tony to pojazdy ciężarowe.

Poza tym ustawodawca określił, że do pojazdów osobowych nie są zaliczane:

  1. pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

- klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van

- lub z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,

  1. pojazdy samochodowe, które posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
  2. pojazdy specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:

- agregat elektryczny/spawalniczy,

- do prac wiertniczych,

- koparka, koparko-spycharka,

- ładowarka,

- podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

- żuraw samochodowy,

  1. pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analogiczną definicję znajdziemy w art. 4a pkt 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Amortyzacja

Aby mówić o amortyzacji musimy mieć środek trwały, czyli składnik stanowiący własność lub współwłasność podatnika, nabyty lub wytworzony we własnym zakresie, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy (art. 22a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Podstawowa stawka amortyzacji wynosi 20% i można ją zastosować dla dowolnego pojazdu. Ponadto samochód uznaje się za:

- używany - gdy podatnik udowodni, że przed jego nabyciem były wykorzystywany co najmniej przez okres 6 miesięcy, lub

- ulepszony - jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20% wartości początkowej

i wówczas można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji 40%.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Procentowe wielkości określa czas w jaki dany wydatek zostanie rozliczony w kosztach, przy stawce 20% czas amortyzacji to 5 lat, a przy 40% 2,5 roku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama