REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?

PWSK
Pomagamy firmom oraz instytucjom wprowadzać systemy do ewidencji i inwentaryzacji majątku trwałego.
Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?
Jak oznaczyć środki trwałe, aby ułatwić sobie inwentaryzację?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach przy przeprowadzaniu inwentaryzacji coraz częściej wspomagamy się oprogramowaniem komputerowym. Programy do inwentaryzacji przyspieszają oraz upraszczają procedury związane ze spisem z natury, a na dodatek zapewniają automatycznie generowane arkusze podsumowania, na których jak na dłoni widać ewentualnie popełnione błędy. Skuteczne działanie tych programów uzależnione jest jednak przede wszystkim od przejrzystego i trwałego sposobu oznakowania całego majątku.

Dylemat przy wyborze oznakowania – kod kreskowy czy RFID?

Obecnie w znakowaniu środków trwałych prym wiodą dwie metody – tradycyjne kody kreskowe oraz chipy RFID, które przestały już być tylko i wyłącznie technologiczną nowinką.

Autopromocja

Chipy RFID są bardziej odporne i wydajne, aczkolwiek nie można ich wykorzystać do wszystkich celów. Działają na zasadzie wysyłania i odbierania fal radiowych pomiędzy samym chipem a czytnikiem fal RFID.

W jakiej sytuacji lepiej postawić na kody kreskowe?

Głównym argumentem przemawiającym za kodami kreskowymi jest ich cena. To wciąż najtańszy sposób oznaczania środków trwałych na rynku. Chcąc wykorzystać chipy RFID musimy przygotować się na około dwukrotnie wyższy wydatek.

Kody kreskowe lepiej sprawdzają się przy znakowaniu drobnego, niskocennego sprzętu. Rozmiar etykiety z kodem można dostosować do znakowanego przedmiotu, ale należy pamiętać, że im etykieta jest mniejsza, tym trudniej jest ją odszukać i namierzyć skanerem.

Inną zaletą kodów kreskowych jest fakt, że część przedmiotów posiada fabrycznie naniesiony kod handlowy EAN-13, co pozwala zaoszczędzić sobie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak być świadomym wad kodów kreskowych. Zdarza się, że etykiety inwentaryzacyjne zbyt szybko niszczeją, przez co zupełnie przestają spełniać swoje zadanie. Napisy blakną pod wpływem światła stając się nieczytelne. Etykiety się odklejają (np. pod wpływem mycia), a w przypadku intensywnie używanych przedmiotów są zwyczajnie ścierane.

Z tych powodów stawiając na oznakowanie asortymentu kodem kreskowym, należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość etykiety samoprzylepnej, na której zostanie on nadrukowany. W przypadku przedmiotów znajdujących się w trudnych warunkach atmosferycznych powinno stosować się wyłącznie etykiety foliowe o dużej wytrzymałości z warstwą dobrego kleju. Wybierając kody kreskowe, warto również rozważyć kupno dodatkowych etykiet zabezpieczających, które podnoszą odporność na zadrapania i ścieranie właściwej etykiety.

Do zadruku etykiet stosowane są specjalistyczne drukarki termo-transferowe, zatapiające w etykiecie specjalny barwnik. Rozsądnie jest zaopatrzyć się w drukarkę, aby móc na bieżąco oznaczać nowe środki trwałe.

Kiedy warto zainwestować w chipy RFID?

Środki trwałe przebywające w ciężkich warunkach korzystniej jest oznaczyć trwałymi chipami RFID, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne i termiczne. Chipy przybierają formę naklejek, stalowych linek, plastikowych pastylek czy trytytek.

Koszt takich wytrzymałych znaczników może znacznie przewyższać cenę kodu kreskowego, ale ich wykorzystanie jest niezbędne, jeżeli chcemy mieć pewność, że oznaczenie będzie możliwe do odczytu przez cały cykl życia urządzenia. Konieczność ponownego znakowania środków trwałych w trakcie inwentaryzacji wprowadza niepotrzebny zamęt i jest zaprzeczeniem idei wydajnego systemu do zarządzania majątkiem.

Najbardziej odczuwalną korzyścią znaczników RFID jest znacznie większa szybkość inwentaryzacji wynikającą z możliwości wykorzystania przenośnego czytnika RFID. Czytnik RFID odczytuje chipy z wielu przedmiotów jednocześnie, wystarczy, że znajdzie się w ich pobliżu. Dzięki temu nie jest konieczne namierzanie każdego chipa skanerem, tak jak ma to miejsce w przypadku kodów kreskowych.

Przedmiot oznakowany chipem RFID jest również z reguły bardziej szanowany przez użytkowników. Obecność chipa wywiera czynnik psychologiczny, osoba posługującą się takim przedmiotem czuję się za niego bardziej odpowiedzialna niż gdyby był oznaczony standardowym kodem kreskowym. Wynika to z tego, że oprogramowanie komputerowe wymagane do obsługi chipów RFID przechowuje informacje o tym, kto w danym momencie użytkuje dany przedmiot. Właśnie z tego powodu użycie RFID jest szczególnie rekomendowane w przypadku wartościowych środków trwałych.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

W przypadku niektórych sprzętów znaczenie ma fakt, że chip RFID może zostać ukryty wewnątrz przedmiotu, co nie zaburza jego estetyki.

Wybierając znaczniki RFID należy jednak mieć się na baczności, ponieważ zdarza się, że otoczenie tłumi sygnał emitowany przez chipa. Dlatego kluczowa jest konsultacja ze specjalistą, który pomoże w doborze znaczników do warunków otoczenia.

Podsumowując

Nie ma jednej, prostej recepty na wybór odpowiedniej metody oznakowania środków trwałych. Jeżeli jednak dysponujemy trochę większym budżetem, chcemy skrócić czas poświęcany na spis z natury, oraz zadbać o bezpieczeństwo droższych przedmiotów, to chipy RFID mogą okazać się dobrą inwestycją.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA