Jak zaklasyfikować zdarzenia po dacie bilansu
REKLAMA
REKLAMA
Zdarzenia po dniu bilansowym to zdarzenia zarówno korzystne, jak i niekorzystne, które występują między dniem bilansowym a dniem zatwierdzenia sprawozdania.
REKLAMA
Ustawa o rachunkowości wyróżnia dwa rodzaje zdarzeń następujących po dniu bilansowym:
• zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy, tzn. zdarzenia następujące po dniu bilansowym, wymagające dokonania korekt,
• zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym, tzn. zdarzenia następujące po dniu bilansowym niewymagające dokonania korekt.
Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie lub powodują, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, to powinna odpowiednio zmienić (skorygować) sprawozdanie finansowe. W tym celu należy:
• przeprowadzić odpowiednie zapisy w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy,
• powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub badał, przy założeniu, że jednostka zgodnie z art. 64 uor jest zobowiązana do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych.
Jeśli zdarzenia, które wystąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.
Jeżeli jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach dotyczących poprzedniego roku obrotowego, które mają istotny wpływ na sprawozdanie finansowe, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, to skutki tych zdarzeń ujmuje się w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te otrzymano.
Gdzie w bilansie wykazać nadpłacone zobowiązanie
Co zrobić z kilkugroszowymi zobowiązaniami na dzień bilansowy
Zapraszamy do odwiedzenia forum Rachunkowość
Korekta błędu
Za błąd zgodnie z art. 54 ust. 3 uor uważa się błędny zapis w księgach rachunkowych, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za rzetelnie i jasno odzwierciedlające sytuację majątkową, finansową oraz wynik finansowy. Korekta błędu może nastąpić jedynie w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym błąd stwierdzono, ponieważ sprawozdania finansowe roku, którego błąd dotyczy, są już zatwierdzone. Kwotę korekty należy zaewidencjonować na kapitał (fundusz) własny jako zysk/stratę z lat ubiegłych, ujmując ją na koncie „Rozliczenie wyniku finansowego”.
Jeżeli wskutek korekty błędu następuje zwiększenie zysku lub zmniejszenie straty, to księgowania będą następujące:
Wn różne konta zespołów: rozrachunków, kosztów, produktów
Ma „Rozliczenie wyniku finansowego”.
Jeśli natomiast w rezultacie korekty błędnych zapisów następuje zmniejszenie zysku lub zwiększenie straty, należy to zaksięgować następująco:
Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”,
Ma różne konta zespołów: rozrachunków, kosztów, produktów.
Przykład
W wyniku kontroli skarbowej za lata 2009-2010 ALFA w marcu 2013 r. otrzymała nakaz zapłaty podatku dochodowego za lata ubiegłe w kwocie 100 000 zł. W jaki sposób powinna zaksięgować to zdarzenie?
Do zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2012 r.:
Ewidencja księgowa w księgach rachunkowych 2012 r.
1. Zaksięgowanie zobowiązania z tytułu podatku dochodowego:
Wn „Rozliczenie wyniku finansowego” 100 000
Ma „Rozrachunki publicznoprawne” 100 000
2. Zapłata podatku dochodowego (wyciąg bankowy):
Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 100 000
Ma „Rachunek bankowy” 100 000
Jeżeli jednak kwota podatku dochodowego wynosiłaby np. 200 zł, to ze względu na zasadę istotności zdarzenie to można zaksięgować następująco w księgach rachunkowych 2013 r.:
Wn „Podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego”
Ma „Rozrachunki publicznoprawne”.
Nowe obowiązki sprawozdawcze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
Jak długo przechowywać księgi rachunkowe
Wycena bilansowa akcji notowanych na rynku NewConnect
Trzeba mieć także na uwadze, że na błąd składać się może kilka pojedynczych nieistotnych błędów.
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Zdarzenia po dacie bilansu" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat