Nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego - skutki prawne

REKLAMA
W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych. W razie niewykonania obowiązków w tym terminie sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. W sytuacji gdy mimo zastosowanych grzywien osoba prawna nadal nie złoży sprawozdania, sąd rejestrowy może ustanowić dla niej kuratora na okres nieprzekraczający roku, z możliwością przedłużenia na okres 6 miesięcy. W przypadku, gdy mimo stosowania grzywny jednostka/osoba prawna wpisana do rejestru nadal nie będzie wykonywać obowiązku złożenia sprawozdania finansowego, sąd rejestrowy może z urzędu, z ważnych powodów, orzec o jej rozwiązaniu oraz ustanowić likwidatora.
Zdarzenia po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w księgach rachunkowych
Z kolei jeżeli podatnik nie złoży sprawozdania finansowego w ciągu 10 dni od jego zatwierdzenia (i nie później niż 10 lipca) do właściwego miejscowo urzędu skarbowego, popełnia wykroczenie skarbowe (obwarowane sankcją grzywny nakładaną przez urząd skarbowy).
W przypadku jednak gdy podatnik sam zorientuje się, że nie dopełnił obowiązku, może uniknąć kary pod warunkiem, że niezwłocznie złoży sprawozdanie finansowe, a wraz z nim tzw. czynny żal.
Czynny żal jest szczególnym rodzajem zawiadomienia przez podatnika urzędu skarbowego o popełnieniu przez niego czynu zabronionego (wykroczenia lub przestępstwa skarbowego). Jego złożenie zwalnia podatnika (osobę winną) od odpowiedzialności karnej skarbowej.
Wybór biegłego rewidenta - jak i kiedy to zrobić
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 77 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613
Sprawozdanie finansowe 2023
Publikacja wyjaśnia podatkowe i bilansowe aspekty zamknięcia roku. Opisuje zagadnienia związane z weryfikacją i aktualizacją aktywów i pasywów oraz z wstępnym zamknięciem ksiąg rachunkowych. Całość jest poparta praktycznymi przykładami.
Sprawdź
• art. 16a ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy – j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 186; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Emilia Bartkowiak
radca prawny
Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: