| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Odpisy aktualizujące wartość należności

Odpisy aktualizujące wartość należności

Zgodnie z art. 35 ustawy o rachunkowości nabyte lub powstałe aktywa finansowe oraz inne inwestycje należy ująć w księgach rachunkowych na dzień ich nabycia albo powstania, według ceny nabycia albo ceny zakupu. Ustawodawca nałożył także obowiązek dokonywania odpisów aktualizujących, które wyrażają trwałą utratę wartości inwestycji. Odpisy muszą być dokonywane nie później niż na dzień bilansowy. Wynika to z faktu, że wartość środka ustalona na dzień przyjęcia do ksiąg rachunkowych staje się wartością historyczną, nie zawsze zgodną z wartością realną.

4) należności stanowiących równowartość kwot podwyższających należności, w stosunku do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego – w wysokości tych kwot, do czasu ich otrzymania lub odpisania;

5) należności przeterminowanych lub nieprzeterminowanych o znacznym stopniu prawdopodobieństwa nieściągalności, w przypadkach uzasadnionych rodzajem prowadzonej działalności lub strukturą odbiorców – w wysokości wiarygodnie oszacowanej kwoty odpisu, w tym także ogólnego, na nieściągalne należności.

Rozliczanie odpisów

Jak dokumentować wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów

W zależności od rodzaju działalności, której dotyczy odpis aktualizacji, możemy je zaliczyć odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych.  W przypadku należności umorzonych, przedawnionych, bądź nieściągalnych odpisy aktualizujące zostaną zmniejszone o ich wartość. Gdyby jednak od tych należności nie dokonano odpisów aktualizujących wartość lub dokonano ich w niepełnej wysokości - zostaną zaliczone odpowiednio do pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych.

Odwrócenie odpisów aktualizujących

W momencie gdy ustaje przyczyna, dla której dokonano odpisu aktualizującego wartość aktywów, w tym również odpisu z tytułu trwałej utraty wartości, należy zwiększyć wartość danego składnika aktywów w wysokości będącej równowartością całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego. Wzrost wartości zalicza się w tym przypadku odpowiednio do pozostałych przychodów operacyjnych lub przychodów finansowych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art.35-35c ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.).

Autor: Marta Przyborowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK