reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Jeśli od 2010 roku zacznie obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu dla najmu, uprości to rozliczenia, a ukrywający przychody z najmu wyjdą z szarej strefy.

ANALIZA

Od 1 stycznia 2010 r. ma zniknąć 20-proc. stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stosowana do najmu po przekroczeniu 4 tys. euro przychodów. Podatnicy będą płacić ryczałt od najmu według jednej, 8,5-proc. stawki. To założenia projektu zmieniającego ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który na ostatnim posiedzeniu przyjęła Rada Ministrów.

Podatkowe rozliczenie najmu przez członków rodziny >>

Eksperci projekt oceniają pozytywnie. Widzą same plusy tego rozwiązania - rozliczenia będą prostsze, zmniejszy się szara strefa na rynku najmu, a tym samym wzrosną dochody budżetowe z tego tytułu.

Obecnie ryczałt z najmu wynosi 8,5 proc. do momentu przekroczenia przychodów z tego tytułu w wysokości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Nadwyżka ponad tę kwotę objęta jest 20-proc. stawką.

Korzyści podatkowe

Michał Grzybowski, doradca podatkowy w Ernst & Young, podkreśla, że wprowadzenie jednej stawki zryczałtowanego opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości jest słusznym rozwiązaniem. Zmiana ta powinna uprościć dokonywanie rozliczeń podatkowych oraz - co istotniejsze - spowodować, że większa liczba osób ujawni przychody osiągane z najmu.

Jak rozliczyć zakup mebli biurowych do wynajmowanego lokalu >>

- W roku 2008 taką formę opodatkowania wybrało ok. 166 tys. podatników. Zakładając, że proponowana przez rząd nowelizacja przepisów wejdzie w życie, należy spodziewać się znacznego zwiększenia tej liczby w roku 2010 - argumentuje Michał Grzybowski.

Jego zdaniem, poza grupą osób, która dotychczas nie deklarowała przychodów z najmu, zainteresowani opodatkowaniem zryczałtowanym powinni być również podatnicy, którzy dotychczas korzystali z ogólnych zasad opodatkowania. Ta metoda rozliczania się z dochodów z najmu nieruchomości pozostanie atrakcyjna jedynie w sytuacji, gdy podatnik poniósł i będzie nadal przez dłuższy czas ponosił istotne wydatki na wynajmowaną nieruchomość. W takiej sytuacji może nie osiągnąć faktycznego dochodu (wygenerować stratę podatkową), a w konsekwencji nie zapłacić podatku.

- W pozostałych sytuacjach opodatkowanie przychodów z najmu zryczałtowaną stawką 8,5 proc. będzie finansowo korzystniejszym rozwiązaniem dla większości podatników - uważa doradca podatkowy z Ernst & Young.

Ograniczenie szarej strefy

Podobnego zdania jest Ewelina Lelito, konsultant podatkowy w BDO Numerica International Auditors & Consultants. Uważa, że opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem, a nie na zasadach ogólnych może być korzystniejsze przy wysokich przychodach z najmu i niskich kosztach.

Według Marcina Panka, doradcy podatkowego w kancelarii White & Case próg 4 tys. euro był na tyle niski, że większość osób wynajmujących mieszkania w dużych aglomeracjach łatwo go osiągała i w efekcie podlegała wysokiej 20-proc. stawce podatku. To z kolei w oczywisty sposób prowadziło do powstawania szarej strefy nieopodatkowanego wynajmu.

- Zniesienie 20-proc. stawki podatku powinno zdecydowanie zachęcić wynajmujących do ujawniania dochodów z wynajmu - stwierdza Marcin Panek.

Wydaje się, że 8,5-proc. stawka podatku jest na tyle niska, że ukrywanie dochodów z wynajmu (z wszelkimi tego konsekwencjami m.in. w postaci ryzyka odsetek i sankcji karnych) zwyczajnie nie będzie się wynajmującym opłacać.

Ewelina Lelito dodaje, że jedna stawka ryczałtu dla najmu może spowodować zwiększenie wpływów podatkowych do budżetu państwa z tego tytułu. Przy wyższej stawce opodatkowania podatnicy bowiem odnoszą większe korzyści z niepłacenia podatków, co skłania ich do ukrywania swoich dochodów i wchodzenia w szarą strefę.

Warto na koniec wskazać na statystykę. Z roku na rok przybywa podatników, opłacających ryczałt z najmu. W 2008 roku było ich 166 538, podczas gdy rok wcześniej była to grupa 133 778 podatników. Znacznie mniejszym zainteresowaniem cieszy się wśród podatników rozliczanie najmu na zasadach ogólnych. W 2008 roku było to tylko 37 006 osób. W 2007 roku było ich jeszcze mniej - 30 685.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama