REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?
Sprzedaż mieszana i VAT według proporcji - jak rozliczać?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca zwolniony z VAT nie ma prawa do rozliczania VAT-u od zakupów, w tym do wnioskowania o zwrot podatku. Jeśli jednak obok sprzedaży zwolnionej prowadzi też sprzedaż opodatkowaną, mówimy o sprzedaży mieszanej, która daje prawo do częściowego odliczania VAT-u. Stosuje się wówczas mechanizm proporcji.

Czym jest sprzedaż mieszana i jakie ma konsekwencje?

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy ustawy o VAT mówią, że prawo do odliczenia podatku mają VAT-owcy, ale tylko w związku ze sprzedażą opodatkowaną. Prawo to oznacza możliwość odejmowania podatku od zakupów (naliczonego) od podatku od sprzedaży (należnego), który wpłaca się do urzędu skarbowego.

U przedsiębiorców, którzy prowadzą zarówno działalność opodatkowaną, jak i zwolnioną pojawia się tzw. sprzedaż mieszana. Jest to jednoczesna sprzedaż towarów i usług zwolnionych z VAT oraz opodatkowanych VAT na zasadach ogólnych. Np. przedsiębiorca zarejestrowany do podatku VAT prowadzi jednocześnie pośrednictwo finansowe i usługi doradcze. Pierwsza z działalności jest zwolniona z podatku, a druga jest opodatkowana VAT-em na zasadach ogólnych.

Polecamy: Nowa matryca stawek VAT

Osoby prowadzące sprzedaż mieszaną muszą dzielić wydatki związane z działalnością gospodarczą na 3 grupy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Zakupy wiązane tylko ze sprzedażą zwolnioną.

2. Zakupy związane tylko ze sprzedażą opodatkowaną.

3. Zakupy, które mogą służyć obu rodzajom sprzedaży.

Wydatki z pierwszej grupy nie pozwalają w ogóle rozliczać VAT, zaś z drugiej grupy pozwalają standardowo rozliczać VAT. Natomiast VAT związany z wydatkami z trzeciej grupy można rozliczać według współczynnika, który ustala się obliczając proporcję sprzedaży opodatkowanej do całości sprzedaży. Innymi słowy, trzecia grupa umożliwia odliczenie tylko tej kwoty VAT, która proporcjonalnie przypada na sprzedaż opodatkowaną.

Jak ustalić wysokość proporcji?

Proporcja wynikająca ze sprzedaży mieszanej to stosunek sprzedaży opodatkowanej do wysokości całej sprzedaży uzyskanej przez przedsiębiorcę. Aby wyjaśnić czym jest proporcja, warto posłużyć się przykładem:

Przedsiębiorca sprzedał w roku podatkowym usługi pośrednictwa finansowego (zwolnione z VAT) na kwotę 20 000 zł oraz uzyskał 30 000 zł przychodu netto z działalności opodatkowanej, na którą składały się usługi doradcze, prawa autorskie z tekstów o tematyce finansowej oraz sprzedaż powierzchni reklamowej na posiadanym serwisie www. Proporcja wynosi więc: 30 000 / 50 000 = 0,6. Oznacza to, że przedsiębiorca może w danym roku podatkowym rozliczać 60% VAT-u związanego z zakupami do celów prowadzenia sprzedaży mieszanej.

Oczywiście, rzeczywistą proporcję można obliczyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego. Mimo tego, w trakcie roku przedsiębiorca i tak może rozliczać VAT związany ze sprzedażą mieszaną. Wówczas współczynnik określa szacunkowo. Sposób określenia szacunku zależy od tego, jak długo prowadzona jest sprzedaż mieszana oraz jaki przychód osiąga firma.

1. Ustalanie proporcji dla firm, które zaczynają działalność lub osiągają obrót do 30 000 zł rocznie

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają sprzedaż mieszaną nie są w stanie określić dokładnej proporcji opierając się na jakichkolwiek danych, ponieważ jeszcze ich nie posiadają. Proporcję ustalają więc na podstawie własnego szacunku. Zastosowany współczynnik należy uzgodnić z urzędem skarbowym, któremu firma podlega jeśli chodzi o VAT i w tym celu najlepiej skontaktować się z tym urzędem.

W taki sam sposób, czyli szacunkowo, proporcję ustalają firmy, których obrót w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 30 000 zł.

2. Ustalenie proporcji dla firm, które kontynuują działalność i osiągają obrót powyżej 30 000 zł rocznie

Nieco inaczej jest w przypadku ustalania proporcji dla firm, które kontynuują działalność i osiągają obrót powyżej 30 000 zł rocznie. Taka firma w danym roku podatkowym stosuje taki sam współczynnik, jaki rzeczywiście uzyskała w poprzednim roku podatkowym.

Jak rozliczać VAT przy sprzedaży mieszanej?

Jak zostało wcześniej opisane, prowadzenie sprzedaży mieszanej wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniego podziału wydatków na 3 grupy. Każda z tych grup daje inne prawa rozliczania VAT i należy je zastosować sporządzając deklarację VAT.

REKLAMA

Wydatki dotyczące obu działalności, są tymi kosztami, których jednoznacznie nie da się przypisać do działalności opodatkowanej lub zwolnionej. Są to zazwyczaj koszty dotyczące działalności całej firmy, takie jak telefon, Internet, usługi księgowe czy wynajem biura lub gabinetu. Te wydatki rozlicza się według proporcji ustalonej zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Aby prawidłowo obliczyć podatek VAT, w deklaracji wpisuje się cały wydatek, ale VAT rozlicza się tylko w części obliczonej według przyjętego współczynnika. Nie ma obowiązku wykazywania w deklaracji kwot wydatków związanych ze sprzedażą zwolnioną, która nie daje możliwości odliczenia VAT.

Warto jednak mieć świadomość, że kwota podatku VAT, co do której nie ma prawa odliczenia w związku z proporcją jest kosztem uzyskania przychodu z działalności gospodarczej. Analogicznie, wydatki związane ze sprzedażą zwolnioną, które w całości nie pozwalają na odliczenie podatku VAT, są zaliczane do kosztów w kwotach brutto.

Zapraszamy na forum o podatku VAT

Inne aspekty związane z obliczaniem rzeczywistej proporcji

Niezależnie od szacunkowego współczynnika stosowanego w ciągu roku, po zakończeniu roku podatkowego należy obliczyć właściwą proporcję udziału sprzedaży opodatkowanej w całościowej wartości sprzedaży. Obliczając proporcję trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych aspektów. W przypadku, gdy:

·  proporcja przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji w skali roku była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja wynosi 100%;

·  proporcja nie przekroczyła 2% - podatnik może uznać, że proporcja ta wynosi 0%.

Ponadto, do obrotu z tytułu sprzedaży opodatkowanej zaliczamy nie tylko sprzedaż według stawki podstawowej, ale także sprzedaż według stawek obniżonych, czyli: 8%, 5%, 3% i 0%. Dodatkowo, do tego obrotu należy doliczyć:

·  dostawę towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju (chodzi o faktury ze stawką „np” - nie podlega opodatkowaniu w Polsce),

·  wartość przekazanych produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego,

·  nieodpłatne wydanie towarów, dokumentowane fakturą wewnętrzną,

·  dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru lub usługi, jeżeli zostały opodatkowane VAT-em.

Natomiast z kwoty obrotu należy wyłączyć:

·  wartość sprzedaży składników majątku firmy, także wówczas, gdy jest opodatkowana VAT-em (środki trwałe i wyposażenie, wartości niematerialne i prawne),

·  sporadyczną sprzedaż nieruchomości,

·  sporadyczne usługi ubezpieczeniowe, reasekuracyjne, udzielania kredytów, przyjmowania depozytów, obrót instrumentami finansowymi,

·  import usług.

Polecamy: VAT 2020. Komentarz

Rozliczanie VAT według proporcji wymaga rocznej korekty VAT

W danym roku wydatki związane ze sprzedażą mieszaną rozliczane są według proporcji ustalonej szacunkowo, dlatego po zakończeniu roku przedsiębiorcy mają obowiązek obliczyć faktyczny udział sprzedaży opodatkowanej w całej kwocie sprzedaży. Ten faktyczny udział decyduje o tym, jak dużą kwotę można odliczyć. Wówczas sprzedaż należy ponownie przeliczyć według nowego współczynnika, a w razie różnic skorygować kwoty odliczonego podatku. Możliwe są tutaj dwie sytuacje:

·  dopłata podatku - jeżeli faktyczna proporcja jest niższa, niż stosowana w ciągu roku,

·  nadpłata podatku - jeżeli faktyczna proporcja jest wyższa, niż stosowana w ciągu roku.

Korekty dokonuje się w deklaracji VAT-7  w pozycji 54 za pierwszy miesiąc roku lub pierwszy kwartał (dla podatników rozliczających się kwartalnie). Ewentualną nadpłatę traktuje się tak samo, jak VAT od zakupów, czyli można ją odjąć od VAT-u od sprzedaży lub wnioskować o zwrot, jeżeli VAT od sprzedaży jest od niej niższy.

Dodatkowo należy pamiętać, że roczna korekta VAT przy sprzedaży mieszanej ma też swoje konsekwencje w podatku dochodowym. Po dokonaniu korekty VAT może okazać się, że VAT związany ze sprzedażą mieszaną zaliczony do kosztów jest za wysoki lub za niski. Co za tym idzie, korekta VAT może spowodować także konieczność skorygowania kosztów lub przychodów:

·   w przypadku gdy proporcja jest większa, to kwotę skorygowanego podatku należy zaliczyć do przychodów podatkowych,

·   jeżeli proporcja jest niższa to kwotę korygowanego podatku należy zaliczyć do kosztów podatkowych.

Korekty kosztów dokonuje się w miesiącu korekty rocznej podatku VAT. Nie wymaga składania żadnych dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego, o ile przedsiębiorca nie złożył jeszcze zeznania rocznego PIT.

Zapraszamy na forum Księgowość

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA