REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?
Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze otrzymywane co miesiąc przez emerytów i rencistów mogą nie być wystarczające na utrzymanie, dlatego niektórzy z nich zarabiają dodatkowo. Jednym z rozwiązań jest podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak z powodu obawy o koszty prowadzenia działalności oraz możliwość zawieszenia emerytury czy renty, wiele osób boi się podjąć to ryzyko. Czy słusznie?

REKLAMA

Czy działalność gospodarcza zawiesza lub zmniejsza rentę lub emeryturę?

REKLAMA

Działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne jest najprostszą i najpowszechniejszą formą prowadzenia firmy. Dla wielu osób jest to podstawowy sposób na utrzymanie, a dla równie dużej grupy osób jest to sposób na „dorobienie”, czyli zarobienie dodatkowych pieniędzy oprócz przychodów np. z etatu. Małe firmy często są prowadzone po godzinach pracy i zajmują się praktycznie każdą sferą gospodarki. Osoby, które są emerytami lub rencistami, czy też otrzymują świadczenia przedemerytalne również mogą założyć działalność gospodarczą i zarobić dodatkowe pieniądze.

Główną obawą przed założeniem działalności gospodarczej jest kwestia otrzymywanego świadczenia. Czy dodatkowe zarobki nie wpłyną na zawieszenie lub ograniczenie renty lub emerytury i w wyniku tego podjęcie działalności stanie się nieopłacalne? Świadczenia można podzielić na dwa rodzaje, jeśli chodzi o możliwość ich zawieszenia.

Polecamy: Kalendarz 2019

1. Świadczenia, które w wyniku dodatkowych zarobków mogą ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- renty rodzinne, socjalne, z KRUS, z tytułu niezdolności do pracy,

- świadczenia przedemerytalne,

- emerytury wcześniejsze (górnicze, osoby pracujące w szczególnych warunkach, kobiety, itp.).

Jak założyć i prowadzić firmę?

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet

2. Świadczenia, które nie mogą zostać zawieszone:

- emerytura otrzymywana przez osoby, które mają nabyte prawo do emerytury i jednocześnie są w wieku przynajmniej tzw. powszechnego wieku emerytalnego;

- emerytury mundurowe.

REKLAMA

Co za tym idzie, osoby na emeryturze, które ukończyły powszechny wiek emerytalny lub otrzymują emeryturę z tzw. mundurówki mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Natomiast uważać na wysokość zarobków muszą osoby, które otrzymują m.in. rentę lub świadczenia przedemerytalne.

W jaki sposób dodatkowe zarobki ograniczają np. rentę? Jest to zależne od wysokości dodatkowych zarobków - pod tym względem można wyróżnić dwie sytuacje. Wypłata świadczenia z pierwszej z wymienionych grup może zostać:

- zmniejszona, gdy osoba miesięczne uzyskuje dodatkowe przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS,

- zawieszona, gdy dodatkowy miesięczny przychód przekracza 130% średniego wynagrodzenia.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Tutaj warto jednak doprecyzować co rozumie się pod pojęciem przychodów z działalności gospodarczej. Nie chodzi bowiem o faktycznie uzyskiwane przychody (zapisane np. w KPiR), ale te podane do ZUS jako podstawa od której opłacane są składki ZUS.

Podajmy przykład dla „dużego ZUS-u”.

Kwota minimalnej podstawy do obliczenia do składek społecznych ZUS (tzw. duży ZUS) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 2227,80 zł i jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast 70% średniego wynagrodzenia wynosi obecnie 2.528,80 zł. Jak zatem widać, podleganie „dużemu ZUS-owi” nie powoduje ani zmniejszenia, ani zawieszenia renty, czy świadczeń emerytalnych. Oczywiście, tak samo jest w przypadku „małego ZUS-u”, dla którego minimalna podstawa jest dużo niższa.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Jak widać w tym wypadku, prowadzenie działalności gospodarczej nie wpływa na ograniczenie otrzymywanych świadczeń bez względu na uzyskiwane przychody. Co więcej prowadzenie działalności gospodarczej może być tym względem korzystniejsze np. dla rencisty, niż dorabianie oparte na różnych rodzajach umów (np. o pracę, o dzieło), ponieważ zarobki z tych tytułów wykazywane są w faktycznej wysokości.

Firma na rencie lub emeryturze a składki ZUS


Tak samo jak w przypadku zawieszalności lub ograniczenia świadczeń, obowiązek opłacania składek ZUS również zależy od rodzaju otrzymywanego świadczenia. Osoby, które pobierają świadczenia z pierwszej grupy (m.in. renty) mają obowiązek opłacać obowiązkowo składki na ubezpieczenia:

- emerytalne i rentowe,

- wypadkowe,

- Fundusz Pracy (w przypadku „dużego ZUS-u”),

- zdrowotne.

a dobrowolnie mogą opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Innymi słowy, prowadząc firmę opłacają standardowy ZUS przedsiębiorcy.

Natomiast w przypadku osób otrzymujących świadczenie z drugiej grupy (m.in. emerytury) istnieje jedynie obowiązek opłacania składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj warto jednak pamiętać, że składkę zdrowotną można prawie w całości odjąć od podatku dochodowego i może to być podatek dochodowy płacony w związku z emeryturą (ta kwestia jest szerzej opisana poniżej).

Jakie są korzyści z przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę


Firma na emeryturze - czy to się opłaca?


Podjęcie działalności gospodarczej przez rencistę lub emeryta wiąże się z opłacaniem składek ZUS. Czy w związku z tym opłaci się prowadzanie działalności? Składki ZUS podlegają odliczeniom:

- od podstawy opodatkowania - składki na ubezpieczenia społeczne,

- od podatku - część składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy składek).

Odliczenia tego dokonuje się przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej a następnie rozlicza je w deklaracji rocznej PIT-36. Dzięki temu osoby, które nie osiągnęły przychodów z firmy na tyle wysokich aby zapłacić od nich podatek, mogą odliczyć składki od przychodów uzyskanych z tytułu otrzymywanych świadczeń. W wyniku tego obniżeniu ulegnie podatek i przedsiębiorca-emeryt otrzyma zwrot podatku, który ZUS odprowadził w związku z jego emeryturą. Tak samo jest w przypadku rencistów, czy osób pobierających świadczenia przedemerytalne.

Jak widać prowadzenie działalności gospodarczej nie spowoduje ograniczenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia z ZUS, ale też w niektórych przypadkach ograniczy koszty składek ZUS do minimum. Samo założenie działalności gospodarczej jest również bezpłatne. Jest to więc dobra alternatywa dla uzyskiwana dochodów przez osoby otrzymujące świadczenia z ZUS.

Dodatkową preferencję mają osoby, które posiadają II lu I grupę niepełnosprawności. Osoby te mogą starać się o zwrot części składek na ubezpieczania społeczne od PFRON.

Zakładanie działalności gospodarczej przez emeryta lub rencistę

Osoby otrzymujące świadczenia z ZUS-u, aby założyć działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - tak samo, jak wszyscy inni przedsiębiorcy. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy.

Dodatkowo trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne do składek ZUS na druku:

- ZUS ZUA  osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym,

- ZUS ZZA - osoby, które mają obowiązek opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co za tym idzie, renciści rejestrują się w ZUS-ie za pomocą ZUS ZUA, a emeryci formularzem ZUS ZZA, ponieważ mają obowiązek opłacania tylko składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy z pierwszej grupy (m.in. renciści) dodatkowo składają:

- zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej do ZUS na druku RW-73,

- oświadczenie o wysokości podstawy na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (społeczne), od której opłacano składki z tytułu prowadzenia firmy - do końca lutego za rok poprzedni.

Natomiast emeryci nie muszą w żaden dodatkowy sposób informować o otworzeniu działalności gospodarczej ani ZUS-, ani urzędu skarbowego (chyba że chcą także zostać VAT-owcami).

Emeryci lub renciści rozliczają przychody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej  na zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z przychodami z tytułu rent i emerytur. Jedynie osoby, które wybrały liniową formę opodatkowania rozliczają te przychody oddzielnie, za pomocą PIT-36L.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

REKLAMA

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA