REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

Sebastian Bobrowski
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?
Czy można prowadzić firmę będąc na rencie lub emeryturze?

REKLAMA

REKLAMA

Pieniądze otrzymywane co miesiąc przez emerytów i rencistów mogą nie być wystarczające na utrzymanie, dlatego niektórzy z nich zarabiają dodatkowo. Jednym z rozwiązań jest podjęcie własnej działalności gospodarczej. Jednak z powodu obawy o koszty prowadzenia działalności oraz możliwość zawieszenia emerytury czy renty, wiele osób boi się podjąć to ryzyko. Czy słusznie?

REKLAMA

Autopromocja

Czy działalność gospodarcza zawiesza lub zmniejsza rentę lub emeryturę?

Działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne jest najprostszą i najpowszechniejszą formą prowadzenia firmy. Dla wielu osób jest to podstawowy sposób na utrzymanie, a dla równie dużej grupy osób jest to sposób na „dorobienie”, czyli zarobienie dodatkowych pieniędzy oprócz przychodów np. z etatu. Małe firmy często są prowadzone po godzinach pracy i zajmują się praktycznie każdą sferą gospodarki. Osoby, które są emerytami lub rencistami, czy też otrzymują świadczenia przedemerytalne również mogą założyć działalność gospodarczą i zarobić dodatkowe pieniądze.

Główną obawą przed założeniem działalności gospodarczej jest kwestia otrzymywanego świadczenia. Czy dodatkowe zarobki nie wpłyną na zawieszenie lub ograniczenie renty lub emerytury i w wyniku tego podjęcie działalności stanie się nieopłacalne? Świadczenia można podzielić na dwa rodzaje, jeśli chodzi o możliwość ich zawieszenia.

Polecamy: Kalendarz 2019

1. Świadczenia, które w wyniku dodatkowych zarobków mogą ulec zmniejszeniu lub zawieszeniu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- renty rodzinne, socjalne, z KRUS, z tytułu niezdolności do pracy,

- świadczenia przedemerytalne,

- emerytury wcześniejsze (górnicze, osoby pracujące w szczególnych warunkach, kobiety, itp.).

Jak założyć i prowadzić firmę?

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet

2. Świadczenia, które nie mogą zostać zawieszone:

- emerytura otrzymywana przez osoby, które mają nabyte prawo do emerytury i jednocześnie są w wieku przynajmniej tzw. powszechnego wieku emerytalnego;

- emerytury mundurowe.

REKLAMA

Co za tym idzie, osoby na emeryturze, które ukończyły powszechny wiek emerytalny lub otrzymują emeryturę z tzw. mundurówki mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Natomiast uważać na wysokość zarobków muszą osoby, które otrzymują m.in. rentę lub świadczenia przedemerytalne.

W jaki sposób dodatkowe zarobki ograniczają np. rentę? Jest to zależne od wysokości dodatkowych zarobków - pod tym względem można wyróżnić dwie sytuacje. Wypłata świadczenia z pierwszej z wymienionych grup może zostać:

- zmniejszona, gdy osoba miesięczne uzyskuje dodatkowe przychody w wysokości przekraczającej 70% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez GUS,

- zawieszona, gdy dodatkowy miesięczny przychód przekracza 130% średniego wynagrodzenia.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Tutaj warto jednak doprecyzować co rozumie się pod pojęciem przychodów z działalności gospodarczej. Nie chodzi bowiem o faktycznie uzyskiwane przychody (zapisane np. w KPiR), ale te podane do ZUS jako podstawa od której opłacane są składki ZUS.

Podajmy przykład dla „dużego ZUS-u”.

Kwota minimalnej podstawy do obliczenia do składek społecznych ZUS (tzw. duży ZUS) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 2227,80 zł i jest to 60% przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast 70% średniego wynagrodzenia wynosi obecnie 2.528,80 zł. Jak zatem widać, podleganie „dużemu ZUS-owi” nie powoduje ani zmniejszenia, ani zawieszenia renty, czy świadczeń emerytalnych. Oczywiście, tak samo jest w przypadku „małego ZUS-u”, dla którego minimalna podstawa jest dużo niższa.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Jak widać w tym wypadku, prowadzenie działalności gospodarczej nie wpływa na ograniczenie otrzymywanych świadczeń bez względu na uzyskiwane przychody. Co więcej prowadzenie działalności gospodarczej może być tym względem korzystniejsze np. dla rencisty, niż dorabianie oparte na różnych rodzajach umów (np. o pracę, o dzieło), ponieważ zarobki z tych tytułów wykazywane są w faktycznej wysokości.

Firma na rencie lub emeryturze a składki ZUS


Tak samo jak w przypadku zawieszalności lub ograniczenia świadczeń, obowiązek opłacania składek ZUS również zależy od rodzaju otrzymywanego świadczenia. Osoby, które pobierają świadczenia z pierwszej grupy (m.in. renty) mają obowiązek opłacać obowiązkowo składki na ubezpieczenia:

- emerytalne i rentowe,

- wypadkowe,

- Fundusz Pracy (w przypadku „dużego ZUS-u”),

- zdrowotne.

a dobrowolnie mogą opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Innymi słowy, prowadząc firmę opłacają standardowy ZUS przedsiębiorcy.

Natomiast w przypadku osób otrzymujących świadczenie z drugiej grupy (m.in. emerytury) istnieje jedynie obowiązek opłacania składek ZUS na ubezpieczenie zdrowotne. Tutaj warto jednak pamiętać, że składkę zdrowotną można prawie w całości odjąć od podatku dochodowego i może to być podatek dochodowy płacony w związku z emeryturą (ta kwestia jest szerzej opisana poniżej).

Jakie są korzyści z przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę


Firma na emeryturze - czy to się opłaca?


Podjęcie działalności gospodarczej przez rencistę lub emeryta wiąże się z opłacaniem składek ZUS. Czy w związku z tym opłaci się prowadzanie działalności? Składki ZUS podlegają odliczeniom:

- od podstawy opodatkowania - składki na ubezpieczenia społeczne,

- od podatku - część składki na ubezpieczenie zdrowotne (w wysokości 7,75% podstawy składek).

Odliczenia tego dokonuje się przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy z tytułu działalności gospodarczej a następnie rozlicza je w deklaracji rocznej PIT-36. Dzięki temu osoby, które nie osiągnęły przychodów z firmy na tyle wysokich aby zapłacić od nich podatek, mogą odliczyć składki od przychodów uzyskanych z tytułu otrzymywanych świadczeń. W wyniku tego obniżeniu ulegnie podatek i przedsiębiorca-emeryt otrzyma zwrot podatku, który ZUS odprowadził w związku z jego emeryturą. Tak samo jest w przypadku rencistów, czy osób pobierających świadczenia przedemerytalne.

Jak widać prowadzenie działalności gospodarczej nie spowoduje ograniczenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia z ZUS, ale też w niektórych przypadkach ograniczy koszty składek ZUS do minimum. Samo założenie działalności gospodarczej jest również bezpłatne. Jest to więc dobra alternatywa dla uzyskiwana dochodów przez osoby otrzymujące świadczenia z ZUS.

Dodatkową preferencję mają osoby, które posiadają II lu I grupę niepełnosprawności. Osoby te mogą starać się o zwrot części składek na ubezpieczania społeczne od PFRON.

Zakładanie działalności gospodarczej przez emeryta lub rencistę

Osoby otrzymujące świadczenia z ZUS-u, aby założyć działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - tak samo, jak wszyscy inni przedsiębiorcy. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy.

Dodatkowo trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne do składek ZUS na druku:

- ZUS ZUA  osoby, które podlegają ubezpieczeniom społecznym,

- ZUS ZZA - osoby, które mają obowiązek opłacać jedynie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Co za tym idzie, renciści rejestrują się w ZUS-ie za pomocą ZUS ZUA, a emeryci formularzem ZUS ZZA, ponieważ mają obowiązek opłacania tylko składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy z pierwszej grupy (m.in. renciści) dodatkowo składają:

- zawiadomienie o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej do ZUS na druku RW-73,

- oświadczenie o wysokości podstawy na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (społeczne), od której opłacano składki z tytułu prowadzenia firmy - do końca lutego za rok poprzedni.

Natomiast emeryci nie muszą w żaden dodatkowy sposób informować o otworzeniu działalności gospodarczej ani ZUS-, ani urzędu skarbowego (chyba że chcą także zostać VAT-owcami).

Emeryci lub renciści rozliczają przychody uzyskane z prowadzonej działalności gospodarczej  na zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z przychodami z tytułu rent i emerytur. Jedynie osoby, które wybrały liniową formę opodatkowania rozliczają te przychody oddzielnie, za pomocą PIT-36L.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Sebastian Bobrowski

Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA