REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż domu w PIT-39

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekty formularzy PIT, które będą miały zastosowanie już do rozliczenia podatkowego za 2008 rok. Część z nich będzie przeznaczona do rozliczenia dochodów uzyskanych dopiero od 1 stycznia 2009 r. Dotyczy to np. nowego PIT-39, w którym podatnicy będą wykazywać dochody ze sprzedaży nieruchomości.

Autopromocja

Mimo obietnic, że zeznania będą upraszczane, przy wypełnianiu PIT za 2008 rok podatnicy staną przed koniecznością wypełnienia bardziej skomplikowanych dokumentów, niż było to w rozliczeniu za 2007 rok. W deklaracjach rocznych podatnicy będą musieli podawać bardziej szczegółowe dane niż dotychczas. Każdy z nowych druków zawiera od kilku do kilkudziesięciu rubryk więcej.

Nowy druk dla nieruchomości

Od 1 stycznia 2009 r. do rozliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości będzie trzeba stosować odrębne zeznanie roczne. Będzie nim druk PIT-39. Będą go składać podatnicy, którzy sprzedadzą mieszkanie lub dom albo prawo majątkowe związane z nieruchomościami, kupione od 1 stycznia 2009 r. Podatnik będzie składał zeznanie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zatem pierwsze PIT-39 będą wpływały do urzędów skarbowych do końca kwietnia 2010 r.

Zeznanie PIT-39 będzie standardowym zeznaniem rocznym. Trzeba będzie w nim podać miejsce i cel składania zeznania; dane identyfikacyjne i adres zamieszkania; dochód/stratę, gdzie trzeba będzie odrębnie wykazać przychód, koszty uzyskania przychodów, sumę odpisów amortyzacyjnych, aby na końcu podać kwotę dochodu bądź straty. Następnie podatnik będzie musiał obliczyć zobowiązanie podatkowe, podając podstawę obliczenia podatku i podatek. Osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą korzystały z nowej ulgi mieszkaniowej, będą musiały w tej deklaracji podać kwotę dochodu zwolnionego z PIT.

Co ciekawe, w PIT-39 jest rubryka na przekazanie 1 proc. podatku. Oznacza to, że podatnicy, którzy w danym roku osiągną dochody tylko ze sprzedaży nieruchomości, będą mieli prawo do przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej danych

Już od rozliczenia za 2008 rok podatnicy w zeznaniach będą musieli podawać więcej szczegółowych danych. Dotyczy to po pierwsze małżonków, którzy będą mogli złożyć wspólny PIT w Polsce, a nie są rezydentami podatkowymi RP. Tacy podatnicy do rocznego zeznania będą musieli dołączyć certyfikat rezydencji.

Po drugie, zeznania roczne zostaną rozszerzone w części poświęconej odliczeniom składek ubezpieczeniowych o rubryki dotyczące składek zapłaconych za granicą.

Więcej formalności będą musieli dopełnić podatnicy, którzy będą korzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2009 rok. Będą oni musieli w załączniku PIT/O podać dane dziecka, w tym: PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz miesiące, za które rodzicowi będzie przysługiwało odliczenie. Mimo to w rozliczeniu za 2008 rok ulga prorodzinna rozliczana jest na dotychczasowych zasadach.

Zmodyfikowane też zostaną części zeznań poświęcone 1 proc. podatku. Poza wpisaniem nazwy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której będą przekazywane pieniądze, jej numeru KRS i wnioskowanej kwoty podatnik będzie mógł - ale nie będzie musiał - wpisać dane uzupełniające. Będzie tu można podać dane ułatwiające kontakt z podatnikiem, cel szczegółowy przekazania 1 proc. podatku, np. na chorą Marysię, oraz wyrazić zgodę na przekazanie danych podatnika organizacji, której wypłacany będzie 1 proc. podatku.

Rubryki dla wpisania 1 proc. podatku będą znajdować się w: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Nie będzie jej w PIT-40. Nie ma bowiem możliwości przekazania 1 proc. podatku przy rozliczeniu rocznym dokonywanym za pośrednictwem płatnika.

Druki dla ryczałtu i karty

Poza deklaracjami dla rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych resort finansów opublikował również wzory nowych formularzy dla rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Określono nowe druki: PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-16A, PIT-19A.

Wzory tych formularzy będą miały zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2008 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń. Jednak zasada ta nie będzie miała zastosowania do podatników, którzy przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia o formularzach złożyli zeznanie, deklarację lub informację na formularzach dotychczasowych.

5 zeznań będzie obowiązywać w rozliczeniu PIT za 2008 rok

6 załączników będzie obowiązywać w rozliczeniu PIT za 2008 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

Zeznania roczne

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Panek, doradca podatkowy, prawnik w White & Case

MARCIN PANEK

doradca podatkowy, prawnik w White & Case

W 2009 roku postulat prostoty formularzy zeznań podatkowych po raz kolejny nie będzie spełniony. Ministerstwo Finansów, tworząc nowe formularze, skupiło się bowiem wyłącznie na uzupełnieniu i modyfikacji dotychczasowych formularzy o zmiany w ustawie o PIT, jakie mają mieć zastosowanie do obliczenia dochodów za 2008 rok.

Jak zwykle zabrakło czasu na prace nad uproszczeniem formularzy i zapewnieniem, aby były bardziej przyjazne dla podatników. Efektem jest ciągły wzrost stopnia ich skomplikowania, a w 2009 roku samodzielne wypełnienie formularzy będzie nadal większości podatnikom spędzało sen z powiek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand

ALEKSANDRA KOSONOWSKA

starszy konsultant w Accreo Taxand

Podatników, którzy na początku przyszłego roku przystąpią do wypełniania zeznań podatkowych za 2008 rok, zapewne zaskoczy fakt, że niektóre części nowych formularzy podatkowych nie przypominają zeznań składanych jeszcze w poprzednim roku. Nie należy jednak wpadać w panikę. Większość ze zmian wprowadzonych we wzorach zeznań została bowiem wymuszona nowelizacją ustawy o PIT i odnosi się do dochodów osiąganych dopiero od 1 stycznia 2009 r. Zmiany w formularzach, które dotyczą rozliczenia za 2008 rok - w przeważającej części - mają charakter doprecyzowujący i nie powinny sprawiać podatnikom kłopotów przy wypełnianiu zeznania.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA