REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż domu w PIT-39

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało wzory nowych formularzy PIT. Już w rozliczeniu za 2008 rok w zeznaniach podatnicy będą musieli podać więcej danych. Transakcje dotyczące sprzedaży nieruchomości wykażemy w nowym zeznaniu PIT-39.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekty formularzy PIT, które będą miały zastosowanie już do rozliczenia podatkowego za 2008 rok. Część z nich będzie przeznaczona do rozliczenia dochodów uzyskanych dopiero od 1 stycznia 2009 r. Dotyczy to np. nowego PIT-39, w którym podatnicy będą wykazywać dochody ze sprzedaży nieruchomości.

REKLAMA

Autopromocja

Mimo obietnic, że zeznania będą upraszczane, przy wypełnianiu PIT za 2008 rok podatnicy staną przed koniecznością wypełnienia bardziej skomplikowanych dokumentów, niż było to w rozliczeniu za 2007 rok. W deklaracjach rocznych podatnicy będą musieli podawać bardziej szczegółowe dane niż dotychczas. Każdy z nowych druków zawiera od kilku do kilkudziesięciu rubryk więcej.

Nowy druk dla nieruchomości

Od 1 stycznia 2009 r. do rozliczenia transakcji sprzedaży nieruchomości będzie trzeba stosować odrębne zeznanie roczne. Będzie nim druk PIT-39. Będą go składać podatnicy, którzy sprzedadzą mieszkanie lub dom albo prawo majątkowe związane z nieruchomościami, kupione od 1 stycznia 2009 r. Podatnik będzie składał zeznanie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zatem pierwsze PIT-39 będą wpływały do urzędów skarbowych do końca kwietnia 2010 r.

Zeznanie PIT-39 będzie standardowym zeznaniem rocznym. Trzeba będzie w nim podać miejsce i cel składania zeznania; dane identyfikacyjne i adres zamieszkania; dochód/stratę, gdzie trzeba będzie odrębnie wykazać przychód, koszty uzyskania przychodów, sumę odpisów amortyzacyjnych, aby na końcu podać kwotę dochodu bądź straty. Następnie podatnik będzie musiał obliczyć zobowiązanie podatkowe, podając podstawę obliczenia podatku i podatek. Osoby, które przy sprzedaży nieruchomości będą korzystały z nowej ulgi mieszkaniowej, będą musiały w tej deklaracji podać kwotę dochodu zwolnionego z PIT.

Co ciekawe, w PIT-39 jest rubryka na przekazanie 1 proc. podatku. Oznacza to, że podatnicy, którzy w danym roku osiągną dochody tylko ze sprzedaży nieruchomości, będą mieli prawo do przekazania części podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej danych

Już od rozliczenia za 2008 rok podatnicy w zeznaniach będą musieli podawać więcej szczegółowych danych. Dotyczy to po pierwsze małżonków, którzy będą mogli złożyć wspólny PIT w Polsce, a nie są rezydentami podatkowymi RP. Tacy podatnicy do rocznego zeznania będą musieli dołączyć certyfikat rezydencji.

Po drugie, zeznania roczne zostaną rozszerzone w części poświęconej odliczeniom składek ubezpieczeniowych o rubryki dotyczące składek zapłaconych za granicą.

REKLAMA

Więcej formalności będą musieli dopełnić podatnicy, którzy będą korzystać z ulgi prorodzinnej w rozliczeniu za 2009 rok. Będą oni musieli w załączniku PIT/O podać dane dziecka, w tym: PESEL, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz miesiące, za które rodzicowi będzie przysługiwało odliczenie. Mimo to w rozliczeniu za 2008 rok ulga prorodzinna rozliczana jest na dotychczasowych zasadach.

Zmodyfikowane też zostaną części zeznań poświęcone 1 proc. podatku. Poza wpisaniem nazwy organizacji pożytku publicznego, na rzecz której będą przekazywane pieniądze, jej numeru KRS i wnioskowanej kwoty podatnik będzie mógł - ale nie będzie musiał - wpisać dane uzupełniające. Będzie tu można podać dane ułatwiające kontakt z podatnikiem, cel szczegółowy przekazania 1 proc. podatku, np. na chorą Marysię, oraz wyrazić zgodę na przekazanie danych podatnika organizacji, której wypłacany będzie 1 proc. podatku.

Rubryki dla wpisania 1 proc. podatku będą znajdować się w: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Nie będzie jej w PIT-40. Nie ma bowiem możliwości przekazania 1 proc. podatku przy rozliczeniu rocznym dokonywanym za pośrednictwem płatnika.

Druki dla ryczałtu i karty

Poza deklaracjami dla rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych resort finansów opublikował również wzory nowych formularzy dla rozliczeń ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej. Określono nowe druki: PIT-28, PIT-28/A, PIT-28/B, PIT-16A, PIT-19A.

Wzory tych formularzy będą miały zastosowanie do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2008 r. i dokonanych od tego dnia odliczeń. Jednak zasada ta nie będzie miała zastosowania do podatników, którzy przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia o formularzach złożyli zeznanie, deklarację lub informację na formularzach dotychczasowych.

5 zeznań będzie obowiązywać w rozliczeniu PIT za 2008 rok

6 załączników będzie obowiązywać w rozliczeniu PIT za 2008 rok

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zeznania roczne

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Panek, doradca podatkowy, prawnik w White & Case

MARCIN PANEK

doradca podatkowy, prawnik w White & Case

W 2009 roku postulat prostoty formularzy zeznań podatkowych po raz kolejny nie będzie spełniony. Ministerstwo Finansów, tworząc nowe formularze, skupiło się bowiem wyłącznie na uzupełnieniu i modyfikacji dotychczasowych formularzy o zmiany w ustawie o PIT, jakie mają mieć zastosowanie do obliczenia dochodów za 2008 rok.

Jak zwykle zabrakło czasu na prace nad uproszczeniem formularzy i zapewnieniem, aby były bardziej przyjazne dla podatników. Efektem jest ciągły wzrost stopnia ich skomplikowania, a w 2009 roku samodzielne wypełnienie formularzy będzie nadal większości podatnikom spędzało sen z powiek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand

ALEKSANDRA KOSONOWSKA

starszy konsultant w Accreo Taxand

Podatników, którzy na początku przyszłego roku przystąpią do wypełniania zeznań podatkowych za 2008 rok, zapewne zaskoczy fakt, że niektóre części nowych formularzy podatkowych nie przypominają zeznań składanych jeszcze w poprzednim roku. Nie należy jednak wpadać w panikę. Większość ze zmian wprowadzonych we wzorach zeznań została bowiem wymuszona nowelizacją ustawy o PIT i odnosi się do dochodów osiąganych dopiero od 1 stycznia 2009 r. Zmiany w formularzach, które dotyczą rozliczenia za 2008 rok - w przeważającej części - mają charakter doprecyzowujący i nie powinny sprawiać podatnikom kłopotów przy wypełnianiu zeznania.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA