REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można zyskać dzięki nowej skali podatkowej

Krystyna Górczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mimo obniżenia stawek i podniesienia progu podatkowego w 2009 roku wolna od podatku będzie ta sama kwota co dziś. Zmaleje też ulga na dzieci. Można też liczyć w styczniu na wynikającą z obniżenia podatków podwyżkę pensji.

Najważniejsza zmiana w podatkach na 2009 rok to zastąpienie trzystopniowej skali PIT ze stawkami 19, 30 i 40 proc. nową z dwiema obniżonymi stawkami: 18 i 32 proc. z wysokim progiem przejścia między nimi, który został ustalony na poziomie 85 528 zł. To przynajmniej teoretycznie oznacza, że w styczniu wszyscy możemy się spodziewać podwyżki pensji netto. Podwyżki tym wyższej, im wyższa jest dziś płaca brutto. Wyższe będą też kwoty wypłaconych w styczniu nagród czy płaconych do końca marca tzw. trzynastek.

REKLAMA

Autopromocja

Niższa ulga na dzieci

Nie zmieni się natomiast kwota, dla której podatek wynosi zero (tzw. kwota wolna). W 2009 roku będzie ona wynosiła 3091 zł (po zaokrągleniu). To skutek przyjęcia w nowej skali niższej kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale dochodowym.

Z tego samego powodu w przyszłym roku niższa będzie ulga na dzieci (ulga prorodzinna). Wyniesie ona 1112,04 zł na każde dziecko. Dziś jest to 1173,70 zł. Co więcej, nie każdemu podatnikowi będzie przysługiwała ona w pełnej wysokości. Ulga ma być w przyszłym roku naliczana proporcjonalnie do okresu wychowywania dziecka (dzieci), na które odliczenie takie przysługuje. Oznacza to, że gdy komuś dziecko urodzi się nie w styczniu, ale dopiero w lipcu 2009 r., zamiast 1112,04 zł, odliczy tylko połowę tej kwoty, a zatem 556,02 zł. Podobnie będzie, gdy z ulgi korzysta rodzic studiującego dziecka, które ukończy 25 lat we wrześniu. Zamiast całej ulgi, będzie mu przysługiwało tylko 9/12 odliczenia, czyli 834,03 zł. Rozszerzono natomiast zakres ulgi na dzieci. Teraz można z niej korzystać także wtedy, gdy dziecko uczy się lub studiuje za granicą. Prawo do ulgi zyskali także wychowujący dziecko opiekunowie prawni.

Warto także zwrócić uwagę na niewielkie obniżenie kwoty, do której dziecko może bezkarnie zarabiać, tak by rodzic nie stracił prawa do ulgi prorodzinnej. Dotychczas dziecku wolno było zarobić nie więcej niż kwota, dla której podatek wynosi zero, czyli na 2009 rok byłaby to wspomniana wcześniej kwota 3091 zł. Taka jednak nie będzie. Od nowego roku będzie już bowiem w przepisach mowa o kwocie, która jest równa wynikowi podzielenia kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej przez stosowaną w tym przedziale stawkę, czyli 556,02 podzielone przez 18 proc. Z tego wynika, że będzie to 3089 zł. Różnica niby niewielka, jednak warto o tym pamiętać. To samo dotyczy zresztą identycznego limitu obowiązującego przy wspólnym rozliczeniu z dzieckiem samotnych rodziców.

Koszty bez zmian

Bez zmian pozostaną pracownicze koszty uzyskania przychodów, które podobnie jak dziś w 2009 roku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2002 zł 05 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

REKLAMA

• wynoszą 139 zł 06 gr miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1668 zł 72 gr, w przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę,

• nie mogą przekroczyć łącznie 2502 zł 56 gr za rok podatkowy, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody równocześnie z tytułu więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Nie zawsze 18 proc.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że najniższa stawka PIT dotyczy tylko przychodów opodatkowanych według skali podatkowej. Dla pewnych kategorii przychodów nadal będzie obowiązywała stara stawka wynosząca 19 proc. Taką stawkę nadal będą zmuszeni stosować przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie stawką liniową PIT. To zaś dla wielu osób, szczególnie tych, które znajdują się w grupie samozatrudnionych, może okazać się mało korzystne, jeśli ich dochody nie przekraczają 90 tys. zł rocznie.

Wyższa stawka będzie nadal stosowana w przypadku sprzedaży przed upływem pięciu lat nieruchomości (tylko wówczas gdy podatnik nie korzysta ze zwolnień podatkowych).

Podobnie będzie w przypadku dochodów kapitałowych w tym podatku od odsetek z lokat bankowych oraz dochodów z inwestycji giełdowych. Tu również w nowym roku będzie obowiązywała stawka 19 proc.

Składki prawie bez zmian

Mówiąc o styczniowych pensjach, warto też zaznaczyć, że wysokość składek ZUS w części płaconej przez pracowników nie zmieni się i będzie wynosiła w 2009 roku: ubezpieczenie emerytalne 9,76 proc., ubezpieczenie rentowe 1,5 proc., ubezpieczenie chorobowe 2,45 proc. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nadal będzie pobierana według stawki 9 proc., z możliwością odliczenia od podatku kwoty nie wyższej niż 7,75 proc. podstawy wymiaru tej stawki.

Zmiana dotyczy natomiast osób prowadzących firmy, w tym tzw. samozatrudnionych.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wzrosła w grudniu do 215,35 zł (poprzednio wynosiła 212,78 zł). Oznacza to, że w rozliczeniu PIT za grudzień 2008 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od zaliczek (zasady ogólne) maksymalnie 185,44 zł zapłacone w styczniu na ubezpieczenie zdrowotne. Rosną także składki płacone przez przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne. I tak składka na ubezpieczenie emerytalne nie może być niższa niż 347,68 zł (poprzednio 345,66 zł), na ubezpieczenie rentowe - niższa niż 106,87 zł (poprzednio 106,25), a na ubezpieczenie chorobowe - niższa niż 43,64 zł (poprzednio 43,39 zł). Składki w takiej wysokości będą uwzględniane dopiero w rozliczeniu podatkowym za styczeń (lub I kwartał, jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie) 2009 r., czyli przy okazji zaliczki płaconej do 20 lutego. Odlicza się bowiem od dochodu (przychodu) - składki ZUS lub od podatku - składka zdrowotna te składki, które zostały w danym okresie faktycznie zapłacone.

Wiele wskazuje na to, że zmieniające się dziś co kwartał składki dla przedsiębiorców (w tym osób samozatrudnionych) będą ustalone w przyszłym roku w jednolitej wysokości obowiązującej przez cały rok podatkowy.

Skala PIT obowiązująca w 2009 roku

Ulga prorodzinna w 2009 roku (w zł)

O ile wzrosną pensje netto w styczniu 2009 roku

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Podstawa prawna

• Znowelizowana ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA