REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rolnictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy napój alkoholowy typu cydr może być sprzedawany w ramach sprzedaży bezpośredniej od 1 stycznia 2016 r., jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy?

Pomoc finansowa dla młodych właścicieli gospodarstw - nabór wniosków od 20 sierpnia

Młodzi rolnicy czekają na środki finansowe z nowej perspektywy. 20 sierpnia ruszy nabór wniosków o wsparcie dla młodych właścicieli gospodarstw. W nowej perspektywie na lata 2014-2020 na pomoc finansową dla młodych rolników w przeznaczono 718 mln euro.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

Nowelizacja ustawy o płatnościach bezpośrednich

Nowelizacja ustawy o płatnościach bezpośrednich, podpisana 13 maja przez prezydenta Bronisław Komorowski, wydłuża do 15 czerwca 2015 r. termin składania wniosków o unijne dopłaty bezpośrednie.

Sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych od 1 stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. rolnicy i członkowie ich rodzin będą mogli sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców, bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Istota wprowadzanych zmian podlega na zaliczeniu przychodów z realizowanej przez rolników tzw. sprzedaży bezpośredniej do przychodów z innych źródeł w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na wprowadzeniu możliwości ich opodatkowania w formie uproszczonej, tj. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy zastosowaniu stawki w wysokości 2% przychodów.

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej wstępem do pełnej rachunkowości w rolnictwie?

Nowe przepisy dot. bezpośredniej sprzedaży produktów przetworzonych we własnym gospodarstwie rolnym to wstęp do wprowadzenia na wsi pełnej rachunkowości - uważa Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. W. Grabskiego.

Nowelizacji ustawy o izbach rolniczych

Projekt nowelizacji ustawy o izbach rolniczych, nad którym trwają prace w Sejmie, przewiduje, że składki związków i stowarzyszeń rolniczych reprezentujących interesy polskich rolników na forum unijnych organizacji branżowych nadal będą pokrywane z budżetu.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie do 15 czerwca

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Polska skorzysta z możliwości zaproponowanej przez Komisję Europejską i wydłuży termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie; wymagać to jednak będzie zmiany przepisów. Zamiast do 15 maja na złożenie wniosków byłby czas do 15 czerwca.

Ustawa o płatnościach bezpośrednich dla rolników

Ustawa o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego została podpisana przez prezydenta w dniu 25 lutego br. W myśl nowych przepisów wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska. Na dopłaty bezpośrednie w latach 2015-2020 przeznaczono ok. 23,5 mld euro.

Polska przegrała spór z KE w sprawie emerytur rolniczych

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił skargę Polski przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą kary w wysokości 34,4 mln euro nałożonej za uchybienia w polskim systemie kontroli wydatków na wcześniejsze emerytury dla rolników.

Wartość eksportu produktów mleczarskich

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich podał wyniki za handel zagraniczny w 2014 r. Jak pokazują dane, w ubiegłym roku wyeksportowano o 15% więcej produktów mleczarskich niż w 2013 roku i prawdopodobnie wartość eksportu wyniesie ok. 1,8 mld euro. Aż o 70% wzrósł eksport mleka w proszku, a o 25% świeżego mleka, które wysyłano najczęściej do Białorusi.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Ustawa o dopłatach bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020 zakłada, że wysokość dopłat zależeć będzie m.in. od rodzaju produkcji i stopnia ochrony środowiska. Większość przepisów dotyczących procedury składania wniosków o dopłaty pozostanie podobnych do obowiązujących w poprzedniej perspektywie finansowej.

REKLAMA