| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

Dzień Księgowego - podsumowanie ostatniego roku pełnego zmian

W dniu 9 czerwca przypada Dzień Księgowego. Z tej okazji życzymy wszystkim księgowym spełnienia marzeń tych zawodowych, jak i prywatnych! Przy tej okazji przypominamy również główne zmiany prawne, które wpłynęły i dopiero wpłyną na codzienną pracę księgowych – ludzi, bez których żaden biznes nie może się obejść. Co się wydarzyło i co nas czeka w nadchodzącym roku?

6. Niektóre deklaracje tylko w formie elektronicznej. Od stycznia 2015 r. przedsiębiorcy zatrudniający 5 i więcej pracowników muszą składać niektóre deklaracje (m.in. PIT-11, PIT-8C, PIT-40 i PIT-4R) wyłącznie przez Internet (na mocy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Księgowy zastąpi doradcę podatkowego przy świadczeniu większości usług

7. Odliczanie 100% VAT od zakupu auta. Ubiegły rok kojarzy się z możliwością odliczania pełnego VAT od zakupu pojazdów. Ustawodawca dopuścił taką możliwość dla tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącznie do celów służbowych (pojazdy nie mogą np. służyć pracownikom w dojeździe do pracy i z pracy do domu). Dla pojazdów z pełnym odliczeniem przedsiębiorstwa zmuszone są prowadzić skrupulatną dokumentację przebiegu, a media do dziś roztaczają mroczne wizje kontroli skarbowej i dotkliwych kar nakładanych w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

8. Proporcje w odliczaniu VAT przez podatników prowadzących tzw. sprzedaż mieszaną (sprzedających towary i/lub usługi zwolnione i niezwolnione z podatku VAT). Pod koniec 2014 r. wiele wątpliwości podatników budziło odliczanie VAT według indywidulanie określanej proporcji (możliwość odliczania podatku jedynie od tej części zakupów, która jest niezbędna do prowadzenia opodatkowanej działalności przedsiębiorcy).

9. Wyrok Sądu Najwyższego: składki ZUS od kontraktów menedżerskich. Chodzi o wyrok SN z 12 listopada 2014 r., który otwiera ZUS drogę do upominania się o składki od wynagrodzeń menedżerskich (umowy zlecenia). Ponieważ w tych przypadkach ZUS może skutecznie dochodzić zapłaty składek za okres do 5 lat, księgowym może to również spędzać sen z powiek.

A czego nie udało się wdrożyć?

1. Wciąż nie mamy nowej Ordynacji Podatkowej. Szkoda, że zamiast realnych zmian, temat nowej ordynacji podatkowej stał się w końcu przedmiotem rozgrywki politycznej. Temat podnoszony przez ponad dwa lata nie doczekał się realizacji. Przed nami wybory – zobaczymy co dalej…

2. Stawki VAT nie zmniejszyły się. Wbrew zapowiedziom Ministra Finansów sprzed kilku lat, rok obecny przywitał nas z dotychczasowymi stawkami VAT utrzymanymi na wyższym poziomie. I tak też pozostanie co najmniej do końca 2016 r.

3. Różne stawki dla „lepszych” i „gorszych” podatników. Fiskus ostatecznie nie wprowadził zróżnicowanych stawek odsetek ustawowych. Ich poziom miał zależeć od postawy podatnika. Ciekawy projekt, który być może doczeka się wdrożenia przy okazji wprowadzenia nowej Ordynacji Podatkowej.

4. „To co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy." To pamiętne zdanie pani premier, która objęła urząd 22 września ub. r. Rok jeszcze nie minął, więc pozostaje nam cierpliwie czekać.

Życzmy wszystkim księgowym spokojnego roku, prawdziwych uproszczeń w przepisach, samych zamkniętych bilansów i wyłącznie rentownych pracodawców!

Źródło: Sage sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »