| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Standardy rachunkowości > Wartość nieruchomości trzeba aktualizować

Wartość nieruchomości trzeba aktualizować

Konieczność dokonania aktualizacji aktywów może być wywołana spadkiem cen niektórych dóbr. Będzie ona konieczna, gdy fakt ten negatywnie wpłynie na realizację umów zawartych z kontrahentami.

Odpisu aktualizującego wycenę takiej inwestycji dokonuje się, jeżeli na dzień bilansowy księgowa wartości tej inwestycji jest wyższa od jej wartości rynkowej. Odpis obniża wartość składnika aktywów i jednocześnie odnoszony jest na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Może się stać, że wartość inwestycji krótkoterminowej wynikająca z ksiąg rachunkowych nie jest jej wartością w cenie nabycia (ponieważ wcześniej dokonano odpisów aktualizujących cenę nabycia), a wartość rynkowa ustalona na ten dzień jest wyższa od wartości inwestycji w cenie jej nabycia. W takiej sytuacji spółka powinna ustalić różnicę pomiędzy niższą wartością wynikającą z ksiąg rachunkowych i wyższą od niej wartością w cenie nabycia. Następnie podwyższa ona wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych, doprowadzając ją do wartości rynkowej nie wyższej od pierwotnej ceny nabycia, która w takim przypadku wyznacza wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę zwiększenia odnosi się na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Sposób ujęcia w księgach rachunkowych, na dzień bilansowy korekty wartości inwestycji krótkoterminowej wynikającej z ksiąg rachunkowych o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce. Według standardu odpis może zostać wyodrębniony jako aktualizacja wyceny danej inwestycji spowodowana utratą wartości lub też pomniejszyć bezpośrednio wartość inwestycji wynikającą z ksiąg rachunkowych. KSR zaleca stosowanie pierwszego rozwiązania.

PRZYKŁAD

ODPIS AKTUALIZUJĄCY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNEJ

Spółka na dzień bilansowy wykonała procedurę aktualizującą (z powodu trwałej utraty wartości) wartości nieruchomości inwestycyjnej wycenianej w wartości rynkowej.

• Cena nabycia tej nieruchomości wynosiła 60 tys. zł

• Wartość wykazana w księgach rachunkowych - 64 tys. zł

• Wartość ustalona na dzień bilansowy - 48 tys. zł

W ubiegłych okresach sprawozdawczych zmiany wartości rynkowej tej nieruchomości powodowały zarówno zwiększenia, jak i zmniejszenia odnoszącego się do niej kapitału z aktualizacji wyceny. Na dzień bilansowy kapitał ten wynosi 4 tys. zł. Dotychczas zarejestrowane przez podmiot we wcześniejszych okresach obciążenia kosztów z tytułu aktualizacji wartości tej nieruchomości wynosiły 1,4 tys. zł i zostały w pełni pokryte późniejszymi zwiększeniami wartości godziwej ujmowanymi w przychodach.

Ujęcie w księgach

Spółka ustaliła, że odpis aktualizujący jej wartość spowodowany trwałą utratą wartości wynosi (60 tys. - 48 tys.) 12 tys. zł. Rozlicza więc związany z nią kapitał z aktualizacji wyceny (4 tys. zł) i koryguje wartość bilansową nieruchomości do poziomu ceny nabycia. Następnie obciąża koszty finansowe odpisem aktualizującym 12 tys. zł, a jednocześnie pomniejsza wartość nieruchomości (o kwotę 12 tys. zł).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK