REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bukmacherzy: podatek 12-proc. pozwoli kontynuować działalność

REKLAMA

Wprowadzenie stawki 12 proc. na zakłady wzajemne umożliwi legalnie działającym firmom bukmacherskim kontynuowanie działalności, ale nie poprawi ich kondycji finansowej - ocenia Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

W uchwalonej ustawie o grach hazardowych Sejm ustalił, że podatek od zakładów wzajemnych wyniesie 12 proc. i będzie liczony od sumy wpłaconych stawek (przychodu). Obecnie podatek ten wynosi 10 proc. Rząd proponował w swoim projekcie podniesienie stawki do 50 proc., ale podatek byłby wtedy liczony od różnicy między sumą wpłaconych stawek, a wartością wypłaconych wygranych (dochodu).

Autopromocja

"Obniżka jest oczywiście ruchem w dobrym kierunku, ale to zdecydowanie nie poprawi kondycji finansowej legalnie działających firm bukmacherskich. One oscylują wokół progu rentowności. Zmiana da jednak możliwość kontynuowania działalności gospodarczej" - powiedział Marek Oleszczuk ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Dodał, że polskie firmy bukmacherskie liczą jeszcze na inne rozwiązania dotyczące branży bukmacherskiej. Chodzi przede wszystkim o uregulowanie działalności zagranicznych firm bukmacherskich w internecie, które przyjmują zakłady od polskich internautów, ale nie płacą w Polsce podatków. Zgodnie z deklaracjami rządu problem ten ma rozwiązać przygotowywana nowelizacja ustawy o grach hazardowych, na którą musi się zgodzić Komisja Europejska.

Stowarzyszenie krytykuje także przepis ustawy, który nakazuje firmom bukmacherskim uzyskanie zgody organizatorów zawodów na wykorzystywanie ich wyników. "Tylko jedna firma bukmacherska na sześć wykupiła od Ekstraklasy prawo do wykorzystywania wyników ligi. Pozostałe nie były w stanie zapłacić żądanej kwoty, o 800 proc. wyższej niż w poprzednim sezonie piłkarskim" - powiedział.

Dodał, że zarówno Ekstraklasa, jak i kluby piłkarskie uzyskują wysokie dochody od zagranicznych bukmacherów internetowych. "To nie jest w interesie polskich firm bukmacherskich, ani budżetu. To mechanizm patologiczny" - ocenił Oleszczuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MF zapewnia, że po wejściu w życie ustawy o grach hazardowych nie będzie możliwe, tak jak jest obecnie, reklamowanie zagranicznych firm bukmacherskich np. na koszulkach zawodników, jeżeli nie zaczną prowadzić legalnej działalności w Polsce i płacić tu podatków.

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział w piątek w Senacie, że aktualne przepisy przewidują opodatkowanie zakładów wzajemnych podatkiem od przychodu w wysokości 10 proc. Rząd zaproponował pierwotnie, aby zakłady wzajemne opodatkować stawką w takiej samej wysokości jak salony gier, czy kasyna, czyli na poziomie 50 proc., ale liczoną od dochodu. Zdaniem resortu finansów odpowiadałoby to 13,5 proc. podatkowi liczonemu od przychodu. Ustalenie, w wyniku poprawki koła SdPl, stawki "dochodowej" w wysokości 12 proc. odpowiada stawce 43 proc. odnoszącej się do przychodów.

"Zaczęła się dyskusja, czy koszty w przypadku zakładów wzajemnych, gdzie trzeba utrzymywać dziesiątki, albo nawet setki punktów przyjmowania zakładów nie są jednak wyższe niż w przypadku salonów, czy kasyn (...) Pojawiło się pytanie, czy stawka podatku na poziomie 50 proc. nie jest jednak za wysoka wobec kosztów prowadzonej działalności" - wyjaśnił Kapica. Dodał, że wprowadzona przez Sejm poprawka uzyskała zgodę rządu, bo odpowiada celowi ustawy. "Intencją rządu było podniesienie stawek opodatkowania na wszelkie gry nie podlegające monopolowi państwa, które nie są objęte dopłatami. Poprawka spełnia ten cel" - wyjaśnił Kapica.

Ustawa wprowadza szereg podwyżek stawek podatków od hazardu. Zgodnie z nią podatek od gry bingo pieniężne ma wzrosnąć z 10 proc. do 25 proc., telebingo z 15 proc. do 25 proc., gry w kasynach z 45 proc. do 50 proc., zakładów na współzawodnictwo zwierząt z 2 proc. do 2,5 proc. (po poprawce SdPl, rząd chciał podwyżki do 20 proc.). Pojawi się nowy podatek, w wysokości 25 proc. od dochodów z loterii audioteksowych, które obecnie nie są opodatkowane. Podatek od automatów o niskich wygranych wzrośnie ze 180 euro miesięcznie od urządzenia do 2 tys. zł.

Oprócz zmian w podatkach ustawa o grach hazardowych przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, ograniczenia w reklamie hazardu. Obecnie trwa nad nią dyskusja w Senacie. Komisja Budżetu i Finansów opowiedziała się za uchwaleniem ustawy bez poprawek.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA