| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus zabiera podatnikom zwrócony z zagranicy PIT

Fiskus zabiera podatnikom zwrócony z zagranicy PIT

Zapłacony za granicą podatek można odliczyć od polskiego podatku dochodowego. Jeśli podatnik odzyska zagraniczny podatek, będzie musiał wykazać go przed fiskusem. Za nieujawnienie zwróconego podatku w zeznaniu grożą sankcje karne skarbowe.

Również ona podkreśla, że będzie to miało znaczenie, jedynie gdy otrzymujemy zwrot z kraju, z którym metoda unikania podwójnego opodatkowania to proporcjonalne odliczenie. Joanna Narkiewicz-Tarłowska przypomina, że w przypadku umowy przewidującej do rozliczeń metodę wyłączenia z progresją dochód z pracy wykonywanej za granicą jest wyłączony z opodatkowania w Polsce i jedynie wzięty pod uwagę przy ustalaniu tzw. efektywnej stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (jeśli takie posiadamy). Wysokość podatku zapłaconego za granicą nie ma wpływu na rozliczenia podatkowe w Polsce. W związku z tym otrzymanie zwrotu tego podatku nie będzie miało wpływu na rozliczenia z polskim fiskusem. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu podatku z kraju, z którym obowiązuje niekorzystna metoda proporcjonalnego odliczenia, zwrócony podatek, który wcześniej odliczyliśmy od podatku należnego w Polsce w ramach tej metody, należy doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymaliśmy zwrot.

- Nie dokonujemy w takiej sytuacji korekty wcześniejszego zeznania, tylko dopłacamy ten podatek wraz z zeznaniem za rok, w którym nastąpił zwrot - podpowiada Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Także Joanna Aleksiejczuk, konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe, podkreśla, że zwrócony podatek zagraniczny wykażemy w polskim PIT tylko wtedy, gdy we wcześniejszych rozliczeniach pomniejszył on polski podatek. Co istotne, zwrotu zagranicznego podatku nie należy rozpatrywać w kategoriach dochodu uzyskanego przez podatnika - zdarzenie to należy utożsamiać z nadpłaconym przez podatnika zobowiązaniem podatkowym, nie zaś z uzyskanym dochodem.

Przy okazji omawiania kwestii zwrotu zagranicznego podatku należy także pamiętać, iż podatnik, który zataił przed fiskusem fakt otrzymania zwrotu podatku z zagranicy i nie rozliczył go w polskim zeznaniu podatkowym, może się liczyć z karą finansową ze strony polskich urzędów skarbowych.

Odpowiedzialność karna

Jeżeli podatnik nie wykaże zwróconego podatku z zagranicy w polskiej deklaracji, to może dojść do powstania zaległości podatkowej. Michał Zdyb, partner podatkowy w ATAC Audytorzy i Partnerzy, tłumaczy, że będzie to skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę. Brak rozliczenia w Polsce zwrotu zagranicznej nadpłaty podatku może spowodować również wystąpienie odpowiedzialności podatnika na gruncie przepisów karnych skarbowych. Najczęściej oznacza to ukaranie grzywną.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK