| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przychodem z likwidacji spółki będzie wartość jej majątku

Przychodem z likwidacji spółki będzie wartość jej majątku

Ministerstwo Finansów zamierza wyeliminować podwójne opodatkowanie przy wnoszonych aportach do spółek osobowych.

Zgodnie z najnowszymi założeniami do projektu nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o CIT (zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów), wniesienie wkładu do spółek cywilnych oraz spółek handlowych spółek osobowych nie wywoła skutków podatkowych po stronie podmiotu wnoszącego wkład.

Obecnie wniesienie przez przedsiębiorcę (podatnika PIT) wkładu niepieniężnego do spółki stanowi formę odpłatnego zbycia i odpowiednio formę nabycia po stronie spółki. Czynność ta nie powoduje powstania przychodu po stronie wnoszącego wkład, jedynie w przypadku gdy wnoszący jest osobą prawną opodatkowaną CIT.

Propozycja resortu finansów opiera się na ujednoliceniu zasad opodatkowania. Zakłada również, że przychód ten będzie opodatkowany dopiero w momencie jego faktycznej realizacji, tj. w przyszłych zdarzeniach, generujących obowiązek podatkowy (przy likwidacji spółki lub przy wystąpieniu wspólnika ze spółki).

Dotychczas możliwe było wniesienie w postaci wkładu do spółki osobowej np. nieruchomości i dla celów kosztów uzyskania przychodów posłużenie się wartością początkową przedmiotu wkładu, która nie mogła być wyższa niż wartość rynkowa.

Jak tłumaczy Artur Oleś, doradca podatkowy, wiceprezes KSK Doradcy, możliwe było zminimalizowanie obciążenia podatkowego w przypadku sprzedaży nieruchomości kupionej za niewielkie pieniądze, po wniesieniu jej do spółki osobowej.

- Dochodem była różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania, którymi była z kolei wartość początkowa przedmiotu wkładu przyjęta dla celów amortyzacji pomniejszona o odpisy amortyzacyjne - tłumaczy ekspert.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie do przepisów kontynuacji zasad wyceny przedmiotu wkładu, tj. odnoszenie się do jego ceny nabycia lub wytworzenia.

W odniesieniu do likwidacji spółki osobowej przychodu mają nie stanowić środki pieniężne. Jest to logiczna konsekwencja unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ otrzymane środki pieniężne ze zlikwidowanej spółki były już wcześniej opodatkowane.

Słuszną koncepcją jest, że przychodem z likwidacji będą natomiast składniki majątku. Konieczna jest jednak precyzja przepisów, uwzględniająca różne sytuacje, na podstawie których nastąpiło nabycie danego składnika, z uwagi na potencjalne ryzyko zapłacenia wyższego podatku przez wspólników.

Artur Oleś zauważa, że jeśli nabycie składnika przez spółkę nastąpiło w momencie wniesienia wkładu, to posłużenie się metodą wyceny przy zbyciu według cen rynkowych jest nadmiernym fiskalizmem. Wartość wniesionej np. nieruchomości zazwyczaj rośnie i były wspólnik spółki osobowej nie powinien być obciążany podatkiem z tego tytułu, co byłoby niekorzystne.

Ważne

Zwolnione z PIT są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »