reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy chwalą ZUS za wydawanie od ręki zaświadczeń

Pracodawcy chwalą ZUS za wydawanie od ręki zaświadczeń

Pracodawcy są zadowoleni z możliwości uzyskiwania w ZUS od ręki zaświadczeń o niezaleganiu w płaceniu składek. Ich zdaniem to dowód, że ZUS walczy z opieszałością urzędników. Od kwietnia Zakład wydał firmom w przyspieszonym trybie 37 tys. 200 zaświadczeń.

ZUS ma obowiązek wystawić świadectwo o niezaleganiu w opłacaniu składek w ciągu 7 dni. Takie zaświadczenia często są jednak przedsiębiorcom niezbędne szybciej, np. gdy stają oni do przetargów, także tych związanych ze zwalczaniem skutków powodzi, czy ubiegają się o kredyt. Dlatego od kwietnia ZUS zdecydował się na wydawanie takich zaświadczeń w ciągu 15 minut, w sali obsługi klienta.

"Przedsiębiorcy z całej Polski, głównie ci mali i średni, narzekają na nadmierną biurokrację, także w ZUS. Przyspieszenie wydawania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami to krok w dobrym kierunku, dowód, że urzędnicy mogą jednak pracować szybciej" - powiedziała ekspertka organizacji Pracodawcy RP Magdalena Janczewska.

Zaznaczyła, że gdyby firmy mogły już wcześniej korzystać z przyspieszonego trybu wydawania zaświadczeń z ZUS, to być może więcej z nich mogłoby skorzystać z ustawy antykryzysowej. "Zaświadczenie takie jest potrzebne przy ubieganiu się o pomoc finansową w razie spadku liczby zamówień czy przy dofinansowaniu wynagrodzeń w czasie przestoju w firmie" - wyjaśniła Janczewska.

Z przyspieszonego trybu mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych zaległości lub błędów w deklaracjach składanych do ZUS, ani nie toczy się wobec nich postępowanie wyjaśniające. Jeśli sprawa wymaga wyjaśnienia, zachowany jest normalny 7-dniowy tryb wydawania zaświadczenia. Potrzebna jest bowiem weryfikacja danych na koncie płatnika.

"Od końca maja, w ciągu każdego tygodnia liczba zaświadczeń wystawionych na salach obsługi klienta ZUS wzrasta średnio o ok. 5 tys." - poinformował ZUS. Dodał, że przez 3 tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali od ręki już prawie 16 tys. zaświadczeń. Najwięcej, prawie 5 tys., wystawiono ich w trzech oddziałach ZUS w Warszawie. ZUS w Płocku wydał w trybie natychmiastowym prawie 2,5 tys. zaświadczeń.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama