| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w postępowaniu przyspieszonym

Zmiany w postępowaniu przyspieszonym

Zmiany w postępowaniu przyspieszonym (jednym z odrębnych postępowań przewidzianych w procesie karnym) są efektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego (dalej „nowelizacja”), która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Warto na początku przypomnieć, że przepisy o postępowaniu przyspieszonym pojawiły się ponownie w polskim systemie prawnym  12 marca 2007 r., stąd też biorąc pod uwagę upływ czasu, możliwa była obserwacja i podsumowanie obowiązujących przepisów w praktyce, celem wprowadzenia koniecznych zmian. Ich przyczyną było m.in. niedostateczne zaangażowanie organów prowadzących postępowanie (tzw. sądów 24 godzinnych) i sądzenie w tym trybie  głównie pijanych rowerzystów i kierowców.

Jakie sprawy w ogóle podlegają rozpoznaniu w postępowaniu przyspieszonym? W postępowaniu przyspieszonym mogą być rozpoznawane sprawy o przestępstwa podlegające rozpoznaniu w trybie uproszczonym, tj. takie które poprzedzone były dochodzeniem. Są to z reguły przestępstwa mniejszej wagi, należące do właściwości sądu rejonowego.

Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych nowelizacją, jest to, że za niecelowe uznano obligatoryjne zatrzymanie każdej osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa podlegającego rozpoznaniu w trybie przyspieszonym i doprowadzenie jej do sądu. Nowelizacja przewiduje możliwość odstąpienia od zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do sądu sprawcy lub zwolnienie zatrzymanego, pod warunkiem zobowiązania go do stawiennictwa w sądzie w wyznaczonym miejscu i czasie.

Ponadto, nowelizacja dopuszcza możliwość prowadzenia rozprawy pod nieobecność oskarżonego. W razie niestawiennictwa oskarżonego, jeżeli sąd uzna nieobecność oskarżonego na rozprawie za nieusprawiedliwioną, może prowadzić rozprawę pod jego nieobecność, a wydanego wyroku nie uważa się wówczas za zaoczny; w takim wypadku odpis wniosku o rozpoznanie sprawy załącza się do akt sprawy.

Nowelizacja wprowadza również fakultatywną obronę oskarżonego przed sądem. Dotychczas udział obrońcy w postępowaniu przyspieszonym przed sądem był obowiązkowy. Budziło to jednak wątpliwości, gdyż wiązało się to z dużymi kosztami wynagrodzenia adwokatów. Pamiętać jednak należy, że po wejściu w życie zmian, podejrzany ma nadal zagwarantowane prawo do skorzystania z obrońcy, jednak jest to jedynie prawo, a nie obowiązek.

Inne, nie mniej istotne zmiany wprowadzone nowelizacją, których ze względu na objętość tekstu nie omówimy szerzej to m. in. stosowanie do postępowania przyspieszonego przepisów o postępowaniu uproszczonym, a nie tak jak było do tej pory, zwyczajnym; bardziej precyzyjne określenie zakresu przeprowadzenia dochodzenia; umożliwienie kierowania wniosków o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym przez policję bezpośrednio do sądu, a tylko w niektórych przypadkach pozostawiono konieczność zatwierdzenia wniosku przez prokuratora.

Nadal jednak pozostawiono m.in. wcześniej wspomniany wniosek o rozpoznanie sprawy w trybie przyspieszonym (zastępujący akt oskarżenia), niedopuszczalność powództwa cywilnego oraz skrócone terminy do wniesienia wniosku o uzasadnienie i apelacji.

Podsumowując należy stwierdzić, że wprowadzenie zmian było jak najbardziej konieczne, gdyż stosowanie dotychczas obowiązującego trybu przyspieszonego, z którym związane były m.in. konieczność zatrzymań, doprowadzeń, obligatoryjny udział obrońcy, było bardziej kosztowne. Wprowadzenie przedstawionych zmian z pewnością zwiększy efektywność postępowania przyspieszonego.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »