reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF przewiduje zawieszenie ulg i zwolnień w PIT

MF przewiduje zawieszenie ulg i zwolnień w PIT

Resort finansów chce zawiesić część ulg i zwolnień w PIT, jeżeli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB. Taki zapis znalazł się w opublikowanej strategii zarządzania długiem publicznym w latach 2011-2014.

"Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014" jest elementem pakietu, w skład którego wchodzi m.in. projekt budżetu na 2011 rok i ustawy okołobudżetowej. Nad dokumentami tymi pracuje we wtorek Rada Ministrów.

Zgodnie ze strategią, w tym roku państwowy dług publiczny wyniesie 53,2 proc. PKB (750,8 mld zł). W przyszłym roku ma sięgnąć 54,2 proc. PKB (811,4 mld zł), rok później 54,3 proc. (873,9 mld zł), w 2013 r. - spadnie do 53,7 proc. (922,5 mld zł), a w 2014 r. do 52,7 proc. (964,8mld zł).

MF przyznaje w dokumencie, że zamierza wzmocnić tzw. procedury ostrożnościowe. Jeżeli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczyłaby 55 proc., wprowadzone byłyby czasowo kolejne podwyżki stawek VAT (nie licząc podwyżki VAT w 2011 r.). Przewidziano także "okresowe wyłączenie stosowania części ulg i zwolnień w podatku dochodowym osób fizycznych". Strategia nie precyzuje, o jakie ulgi chodzi. Z informacji ze źródła zbliżonego do rządu wynika, że może chodzić np. o ulgę prorodzinną.

Resort chce zakazać zaciągania przez administrację rządową nowych zobowiązań na przygotowanie inwestycji. Zakaz nie dotyczyłby zobowiązań związanych z inwestycjami współfinansowanymi z udziałem środków z UE.

W strategii napisano, że rząd dokonałby też przeglądu obowiązujących przepisów "w celu przedstawienia propozycji dodatkowych rozwiązań prawnych, mających wpływ na poziom dochodów budżetu państwa".

MF przewiduje też zmiany legislacyjne, które będą miały wpływ na gospodarkę finansową jednostek sektora finansów publicznych. Najważniejszą z nich jest projekt zmiany ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z nią jednostki sektora finansów publicznych będą musiały lokować swoje pieniądze na kontach resortu finansów. Do sektora zostanie włączone Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Zmiana ta pozwoli obniżyć potrzeby pożyczkowe o 19,8 mld zł.

Planowane jest wprowadzenie tzw. reguły wydatkowej. Zakłada ona, że w okresie obowiązywania procedury nadmiernego deficytu (kiedy przekracza on 3 proc. PKB) ograniczenie wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym (tzw. elastycznych) oraz nowych wydatków prawnie zdeterminowanych do poziomu tempa inflacji powiększonej o 1 pkt proc.

Z dokumentu wynika, że dług sektora tzw. general government (liczony wg. metodologii unijnej) w przyszłym roku wyniesie 57,1 proc. PKB, w 2012 - 57,8 proc., w latach 2013-14 - 57,6 proc. Relacja kosztów obsługi długu SP do PKB ma zostać utrzymana na poziomie 2,6-2,7 proc.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama